Prawnuk Aleksandra Fredry uprawia cebulę i zbiera na ruiny dawnej posiadłości 

Data: 2021-10-22 10:58:17 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Maciej Szeptycki, prawnuk Aleksandra Fredry, od kilku lat posiada prawo do majątku swojego pradziada. By odbudować pałac w Łaszczowie uprawia cebulę i inne warzywa. 

Obrazek w treści Prawnuk Aleksandra Fredry uprawia cebulę i zbiera na ruiny dawnej posiadłości  [jpg]Portret Aleksandra Fredry / polona.pl
  • Dziedzic Aleksandra Fredry od lat próbuje odbudować dziedzictwo swojego pradziada. 
  • Prawnuk Fredry na co dzień zajmuje się rolnictwem, m.in. uprawą cebuli. 
  • Aleksander Fredro jest autorem takich dzieł jak Pan Jowialski, Paweł i Gaweł czy Nocleg w Apeninach

Zemstę Aleksandra Fredry zna chyba każdy uczeń w Polsce. Mało kto wie jednak, że znany komediopisarz i ziemianin miał potomstwo, które do dziś pielęgnuje jego dziedzictwo. Obecnie prawnuk autora, Maciej Szeptycki, uprawia warzywa i planuje utworzyć Dom Komedii Aleksandra Fredry. 

Potomek Aleksandra Fredry uprawia cebulę 

Przed dwoma miesiącami w magazynie Forbes pojawił się artykuł Hrabiowie w gumiakach, a w październiku w programie Dzień Dobry TVN wyemitowano materiał, który poświęcony był Maciejowi Szeptyckiemu, który jest potomkiem znanego komediopisarza Aleksandra Fredry.  W materiałach przybliżono sylwetkę Fredry, a także sprawdzono, czym dziś zajmują się jego potomkowie. Jak się okazuje, prawnuk polskiego ziemianina i napoleońskiego wojaka kontynuuje dziedzictwo swoich przodków. 

Maciej Szeptycki już w dzieciństwie zaczął interesować się swoim pradziadkiem. Ogromne wrażenie wywierały na nim wycieczki w rodzinne strony – do Łaszczowa czy Łabunia oraz wizyta w zaniedbanym parku. Po latach mężczyźnie udało się odzyskać prawa do ziemi. W 2012 roku ruiny pałacu w Łaszczowie ponownie trafiły w ręce dziedziców Fredry, a Maciej Szeptycki postanowił znaleźć środki na odbudowę posiadłości pradziada. W ten sposób wpadł na pomysł, by wykorzystać pola, a z rolniczej działalności sfinansować budowę pałacu oraz Domu Komedii Aleksandra Fredry. 

Może zainteresować cię także...

Plany założenia Domu Komedii znane są już od wielu lat. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się w czerwcu 2011 roku. Projekt został ogłoszony z okazji 218. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry. Oprócz funkcji muzealnej, Dom Komedii organizować miał również Festiwal Komedii w Łaszczowie. Niestety, do tej pory instytucja nie powstała. 

Aleksander Fredro – choleryk z napoleońskim orderem 

Maciej Szeptycki wspominał także historie rodzinne związane z Aleksandrem Fredrą. Wśród nich ta związana z… kulinarnym przygodami pradziadka. W materiale przygotowanym przez dziennikarzy Dzień Dobry TVN, potomek Fredry pokazywał najważniejsze pamiątki po swoim pradziadku. Wśród nich znalazł się Order Legii Honorowej oraz rękopis jednego z fragmentów Zemsty.

Miał napady złości, wyrażane na przykład w rzucaniu przedmiotami. […] Zdarzało się, że rzucał za swoim kucharzem, gdy ten coś kiepsko ugotował

– czytamy na dziendobry.tvn.pl. 

Utwory Aleksandra Fredry wciąż dobrze znane są przez Polaków i chodzi nie tylko o komedię z Cześnikiem i Rejentem. Teatry nadal chętnie wystawiają Śluby panieńskie, choć nie zawsze wierne są oryginałowi.

Może zainteresować cię także...

Utwory Fredry wciąż pojawiają się również na egzaminach państwowych. Fragment Zemsty pojawił się na maturze z języka polskiego w 2021 roku. Zdający – na podstawie fragmentu – musieli podać autora i tytuł dzieła oraz odnieść się do całości dzieła w krótkiej wypowiedzi pisemnej.

 

Źródło:
dziendobry.tvn.pl, forbes.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Zemsta
Aleksander Fredro15
Okładka książki - Zemsta

Podczas śniadania Cześnik radzi się starego służącego, Dyndalskiego, co do swego ożenku z młodziutką Klarą, potem decyduje się jednak na starszą Podstolinę...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
A wokół nas pomarańcze
Weronika Tomala
A wokół nas pomarańcze
Déja vu
Jolanta Kosowska
 Déja vu
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Pokaż wszystkie recenzje