Śluby panieńskie

Ocena: 4.5 (16 głosów)

Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca to jedna z najznakomitszych komedii Aleksandra Fredry. Przedstawiciele starszego pokolenia pani Dobrójska, Radost, Albin i ojciec Klary próbują układać kontrakty małżeńskie. Miłosne intrygi Gucia zmierzające do ślubu z Anielą zakończone sukcesem nieświadomie wypełniają plan stryja. Książka ilustrowana przez jednego z największych polskich ilustratorów Jana Marcina Szancera.

Informacje dodatkowe o Śluby panieńskie:

Wydawnictwo: Oficyna wydawnicza G&P
Data wydania: 2009-12-04
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788372722119
Liczba stron: 184

więcej

Kup książkę Śluby panieńskie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Śluby panieńskie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Marcik
Marcik
Przeczytane:2015-04-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Teraz przyszedł czas na komedię A. Fredry pt. "Śluby panieńskie". Czego się w końcu nie robi dla lepszej oceny z polskiego... A tak naprawdę, to bardzo lubię Fredrę. Co prawda śmieszniejsza dla mnie była np. "Zemsta", ale skłamałabym mówiąc, że tej sztuki nie czytałam z przyjemnością. Jest to sztuka "salonowa". Jak w przypadku większości?, wszystkich? sztuk Fredry, akcja dzieje się w jednym budynku, a bohaterami są osoby spokrewnione lub bardzo mocno związane z rodziną. A historia jest o, jakże by inaczej, ślubach dwóch panien - Anieli (łagodnej i wrażliwej) i Klary (bardzo energicznej i wrednej). Ich adoratorzy to, w odpowiedniej kolejności: Gustawa (lubiącego zabawę, pomysłowego, ale i trochę leniwego) oraz Albina (płaczliwego i wiecznie lamentującego). Oprócz tego pojawiają się postaci: Radosta - łatwo wpadającego w złość stryja Gustawa, p. Dobrójskiej - matki Anieli i ciotki Klary, oraz wiernego sługi - Jana. Jak każda sztuka A. Fredry jest to komedia w dobrym guście, czasami trochę nieprzyzwoita, ale na pewno trafiająca w sedno.
Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Miłość szczęśliwa, choć zdobyta z trudem, jest pewnie cenniejsza i bardziej pielęgnowana niż taka, która przyszła łatwo i nie wymagała zachodu. Dwie panny, nieco egzaltowane, składają sobie śluby, że nigdy nie wyjdą za mąż. Taka deklaracja jest doskonałym bodźcem dla żądnego sukcesu faceta, zwłaszcza znudzonego pobytem na wsi, gdzie brak rozrywek i mocnych podniet. Gustaw zabiera się więc za snucie intrygi, mającej na celu usidlenie panien i pokazanie im, że kochać warto, a mężczyzna bywa dość interesujący, by zdecydować się na spędzenie z nim życia. Udała się Fredrze ta kpina z romantycznej miłości. Początkowo znudzony, jak Gustaw, czytelnik potem, wraz z pomysłem na intrygę, ożywia się i z zainteresowaniem śledzi udane perypetie, mające doprowadzić przed ołtarz dwie oporne panienki. Humor sytuacyjny i komizm postaci może doprowadzić do łez ze śmiechu. Świetna, śmieszna komedia, bez werterowskiego tragizmu, podana lekko, ale dobrze oddająca charaktery bohaterów w mistrzowsko napisanych dialogach.
Link do opinii

Bardzo lubie klasykę, nawet tą pisaną wierszem. Niestety w czasach szkolnych nie przerabialiśmy "Ślubów panieńskich", dlatego postanowiłam to nadrobić. Do czego zachęcił mnie również film. Gorąco polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - pobarski
pobarski
Przeczytane:2022-05-04, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-03-30, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2020, Lektury do matury, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-08, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK
Przeczytane:2015-10-19, Przeczytałam,
Inne książki autora
Najpiękniejsze bajki dla dzieci
Fredro Aleksander0
Okładka ksiązki - Najpiękniejsze bajki dla dzieci

Pouczające, nieprzemijające, zabawne - takie właśnie są utwory Fredry umieszczone w tym zbiorze....

Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy