Okładka książki - Zemsta

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2001-01-02
ISBN: 83-7254-533-2
Dodał/a książkę: sweet_landrynka1

Podczas śniadania Cześnik radzi się starego służącego, Dyndalskiego, co do swego ożenku z młodziutką Klarą, potem decyduje się jednak na starszą Podstolinę. Po chwili przybywa wezwany przez Cześnika Papkin, ubrany na modę francuską. Wprasza się na śniadanie i przechwala swoimi (zmyślonymi) podbojami sercowymi oraz bohaterskimi czynami. Cześnik wysyła go z poselstwem do Rejenta Milczka, który jest właścicielem połowy zamku kupionego niegdyś przez ojca Klary. Cześnik nie może sam dojść z sąsiadem do porozumienia. Papkin, bez powodzenia, próbuje się wykręcić od tego zadania. Chętnie natomiast zgadza się na przedstawienie Podstolinie w imieniu Cześnika jego matrymonialnych zamiarów. Kiedy okazuje się, że Rejent naprawia mur graniczny, wzburzony Cześnik wysyła wystraszonego Papkina, aby przepędził murarzy. Tymczasem Obok na wpół rozwalonego muru, w altanie, potajemnie spotykają się Klara i Wacław. Zapewniają się o wzajemnym uczuciu. Wacław ma dość ukrywania swej miłości i chce pojąć ukochaną za żonę. Spór Rejenta i Cześnika stanowi poważną przeszkodę w realizacji tego zamierzenia. Papkin aresztuje Wacława, kiedy ten zmierza do swojej części zamku po spotkaniu z Klarą. Dzięki temu Rejentowicz przebywa w domu Cześnika jako jeniec. Papkin przyprowadza do Cześnika Wacława i przechwala się swoim męstwem. Cześnik każe jednak więźniowi odejść i nie słucha jego namów do zawarcia pokoju z Rejentem. Papkin wspaniałomyślnie daruje Wacławowi wolność, ale ten upiera się, że zostanie w niewoli. W końcu ujawnia kim jest, wyznaje, że kocha Klarę i obiecuje Papkinowi sakiewkę złota za zachowanie milczenia przed Cześnikiem. Kiedy Klara dowiaduje się, że Wacław jest w domu Cześnika, wpada w panikę. Potem jednak namawia ukochanego, by zyskał przychylność Podstoliny, a wtedy może uda im się pobrać. Niestety Podstolina okazuje się być dawną miłością Wacława i jest szczerze rada ze spotkania z dawnym adoratorem. Na koniec Cześnik wysyła Papkina do Rejenta z wyzwaniem na pojedynek. Zrozpaczony i przerażony szlachcic wyrusza z tą misją. Rejent Milczek oświadcza synowi, że ożeni go z Podstoliną. Papkin odbywa trudną rozmowę z Rejentem, który wyraźnie go lekceważy i z rozmysłem straszy. Mimo to Papkin informuje Milczka o wyzwaniu go na pojedynek przez Cześnika, a następnie opuszcza niebezpieczną cześć zamku. Wcześniej jednak dowiaduje się o planowanym przez Rejenta ślubie Wacława z Podstoliną. Tymczasem w swojej części zamku Cześnik przygotowuje się do wesela i do pojedynku. Wraca Papkin z listem Rejenta. Po jego przeczytaniu wpada we wściekłość. Odzyskuje rezon, kiedy się dowiaduje, że w jego domu przebywa Wacław Rejentowicz. Niewiele myśląc postanawia ożenić go z Klarą i tym samym zemścić się na sąsiedzie. Zakochani wpadają w euforię. Ostatecznie sąsiedzi godzą się i wspólnie błogosławią młodym.

Kup książkę Zemsta

Avatar użytkownika - martellina
martellina
Konflikt dramatyczny w Zemście - najbardziej chyba znanej komedii Aleksandra Fredry, oparty jest na przeciwstawieniu dwóch kontrastowych natur: Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka. Ich walka z pozoru toczy się o majątek, ale w rzeczywistości jest zwykłym, szlacheckim pieniactwem, często samobójczą próbą postawienia na swoim. Fredro prezentuje w Zemście całą plejadę różnorodnych postaci. Różnią się one zachowaniem, wiekiem, pochodzeniem, a kontrast pomiędzy nimi jest jednym ze źródeł komizmu w dramacie. Komizm ów w Zemście stanowi formę oceny ludzi i obyczaju szlacheckiego. Fredro ukazuje ludzkie wady i ułomności w sposób humorystyczny.   Głównym przykładem komizmu sytuacyjnego jest pierwszy spór Rejenta z Cześnikiem, którzy kłócą się nie tyle nawet o mur graniczny, co o prawo do jego naprawy. Czy nie śmieszy nas Cześnik, który - choć jest stary i schorowany - planuje małżeństwo? Lub kontrast między Cześnikiem i Rejentem? Przecież są to ludzie o zupełnie sprzecznych charakterach! Cześnik jest szybki, gwałtowny, zaś Rejent - opanowany i flegmatyczny. Jednak chyba nie ma bohatera bardziej zabawnego od Papkina. Autor nadał mu nazwisko, wspaniale oddające osobowość tej postaci. Papkin nazywa siebie „Lwem Północy” - tyle, że przecież żywi się i poi wyłącznie resztkami z pańskiego stołu, co zupełnie nie ...

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Zemsta potrafi być słodka czyli spotkanie z Aleksandrem FredroJedną z lektur obowiązkowych w gimnazjum jest niezapomniana, niestarzejąca się komedia Zemsta Aleksandra Fredry. Myślę, że wielu z nas dorosłych ma w pamięci doskonałe ekranizacje tej zabawnej sztuki, ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi. Jest to ten przypadek dzieła literackiego, przy którym samo czytanie tekstu wydaje się mniej przyjemne i pouczające niż jego oglądanie. Ale w końcu jest to przecież utwór sceniczny, do podziwiania którego najlepsza jest prawdziwa scena. W ostateczności "scena" na małym ekranie.W ramach serii Lektura Dobrze Opracowana dostajemy do ręki jedną z najzabawniejszych komedii w historii polskiego teatru. Podstawą opracowania jest oczywiście sam tekst sztuki wzbogacony o liczne przypisy (trudne, rzadko używane lub przestarzałe już słowa) oraz umieszczone na marginesach krótkie opisy ważniejszych fragmentów ułatwiające poruszanie się po tekście i szybkie wyszukiwanie. Podstawowym uzupełnieniem tekstu jest biografia hrabiego Aleksandra herbu Bończa. Napisana ciekawie i z pasją, ukazująca postać komediopisarza na szerszym tle ówczesnego życia. Oprócz życiorysu dostajemy również wiele innych uporządkowanych i przydatnych dodatków. Dla osób zainteresowanych warto wymienić odpowiednie rozdziały: Plan wydarzeń Streszczenie Geneza Tytuł i motto Czas i miejsce akcji Wykaz bohaterów Charakterystyka ...

Opinie o książce - Zemsta

Avatar użytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2017-04-09, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2017,,
Warto było wrócić do "Zemsty", przypomnieć sobie bohaterów i fabułę. Dzisiaj będzie króciutko, bowiem nie mam zbyt wiele do powiedzenia na temat tej książki. Jedynie tyle, że naprawdę mi się podobała. I naprawdę szybko ją przeczytałam. Ale to nie jest dziwne patrząc na to, że ma jedynie 114 stron oraz jest pisana w formie dramatu. Takie utwory się naprawdę szybko czyta. Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to duet wokół którego rozgrywa się akcja. Dwójka ta prowadzi ze sobą "wojnę" mieszkając w jednym zamku. Ich spory są ciekawą rozgrywką, którą czyta się z ogromną przyjemnością. Wacław i Klara z kolei darzą się miłością. Chcą też zrobić wszystko, by być razem. Ciekawą postacią jest Papkin, który momentami jest naprawdę irytujący. Szczerze, jest to świetna komedia, która uwypukla nasze wady. Książka jest napisana przyjemnym językiem. Fredro ma świetny styl pisania. A książka dobrze się zaczyna, a jeszcze lepiej się kończy. Można nawet powiedzieć, że książka jest dopracowana w każdym calu. A nawet dopieszczona... Cudowna. Bardzo mi się podobało, że każdy wątek został zakończony. Widać, że książka jest dopięta do ostatniej strony. Nie jest to książka, przy której wybuchałam śmiechem. Ale nie jeden raz się uśmiechałam do książki, czytając niektóre fragmenty. Dużą wartością lektury jest też fakt, że nie traci ona na aktualności. Książka ta wciąż jest aktualna, a na pewno też była, gdy została napisana przez autora. Lekturę warto przeczytać. Szczególnie, że przeczytanie jej nie zajmuje wiele czasu. :)
Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2017-02-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 55 książek 2017 r.,
Czytając "Zemstę" Fredry jako lekturę szkolną byłam nią zachwycona. Kiedy sięgnęłam po tę pozycję teraz, ze zdziwieniem stwierdziłam, że komedia ta w ogóle do mnie nie przemawia. Czytanie jej nie było aż tak bardzo przyjemne, jak kiedyś, lektura nie przyniosła oczekiwanego odprężenia i wyluzowania. Uważam jednak, że historia kłótni dwóch szlachciców - Rejenta Milczka i Cześnika Raptusiewicza o dziurę w płocie powinna być znana każdemu. Fredro w sposób genialny przedstawił w tej opowieści różne ludzkie przywary, złe cechy charakteru - hipokryzję, religijność na pokaz, żądzę pieniądza, czy tak dobrze wszystkim znane dążenie do kłótni i interesowność. Te cechy w bohaterach komedii ukazane są zbyt przesadnie, więc śmieszą czytelnika. Myślę jednak, że utwór ten powinien skłonić każdego odbiorcę do zastanowienia nad tym, jakimi wartościami on kieruje się we własnym życiu, czy nie staje się przez to śmieszny? Krótko mówiąc, jest to historia, która powinna prowokować do zmiany postaw życiowych. Ja najbardziej ze wszystkich bohaterów tego utworu lubię Papkina. Jego perypetie i zabiegi o miłość pięknej Klary śmieszyły mnie najbardziej. Genialna moim zdaniem rola Polańskiego, jako Papkina w adaptacji filmowej, dopełnia moje uwielbienie dla tej postaci.
Avatar użytkownika - Valancy92
Valancy92
Przeczytane:2016-09-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Lubię czasem wracać do lektur z liceum, ponieważ odnajduję w nich to, czego nie zauważałam te kilka, kilkanaście lat temu. I tak było również tym razem :) "Zemsta" Aleksandra Fredry, moja szkolna zmora sprzed lat, okazała się dziełem fascynującym. Gdyby obedrzeć ją z klasycznej konwencji, której tak konsekwentnie trzymają się nauczyciele oraz reżyserzy, uczniowie i widzowie bez trudu odnaleźliby w postaciach inteligentne karykatury współczesnych sobie ludzi. Niestety, w większości przypadków owa komedia pozostaje trudną lekturą dla szkół, czasem tylko staje się bazą współczesnych opowieści, napisanych tak, by przeciętny widz był w stanie je zrozumieć. Szkoda, że gdy mamy do czynienia z klasyką, traktujemy ją z szacunkiem i respektem. Zwłaszcza, gdy tą klasyką jest "Zemsta", jedna z najinteligentniejszych i najprawdziwszych parodii, po jakie przyszło mi sięgnąć... Bardzo jestem zadowolona z tej lektury i szczerze żałuję, że szkoła zabiła we mnie chęć powrotu do niej na tyle długich lat...
"Zemsta" to niewątpliwie jedna z tych lektur szkolnych, które pomimo trudności w zrozumieniu utworu, są lubiane i doceniane przez uczniów. Historia napisana przez Fredrę jest wartościowa, ale by dostrzec ukryte wartości należy odpowiednio zaznajomić się z tekstem, co dla wielu może być dobrą zabawą, zważywszy na specjalny humor opowieści. Autor przedstawia spór pomiędzy dwojgiem dorosłych mężczyzn mieszkających w jednym zamku, który podzielony jest częściowo zepsutym murem. Sąsiedzi nawzajem sobie dokuczają i robią na przekór, choć koniec końców godzą się i zaczynają wieść spokojne życie. Aleksander Fredro czaruje słowem, lecz mimo to, książka ta nie zawładnęła mną i nie przypadła mi zbytnio do gustu, ale uważam, że każdy Polak powinien znać to dzieło.
Avatar użytkownika - Nimphelos
Nimphelos
Przeczytane:2015-10-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 2015, Lektury szkolne,
"Zemsta" opowiada głównie o odwiecznym sporze pomiędzy dwoma siąsiadami - Cześnikiem i Rejentem. Konflikt ciągnie się przez całą książkę. Nie szczególnie podobała mi się ta historia. W paru chwilach była zabawna, lecz ogólnie nie przypadła mi do gustu. Jednak warto znać treść "Zemsty", nie tylko dlatego, że to lektura szkolna.
Avatar użytkownika - Natawki
Natawki
Przeczytane:2015-11-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Ta książka jest bardzo ciekawa i komiczna. Miło ją wspominam :)
Avatar użytkownika - DanutaB
DanutaB
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
"Zemsta" Fredry to niesamowicie śmieszna komedia , która nas bawi i poucza. Fredro to pisarz który może nas czasem wiele nauczyć. Podejdzcie do tej książki nie na serio. Polecam!!
,,Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla kup mi luby!'' Fredro to niekwestionowany mistrz słowa, genialnie wypunktował przywary narodowe, uwypuklając je tym bardziej przez ujęcie swary w ramy komicznie. Dzieło jest dopieszczone i dopięte na ostatni guzik: nie mam mu absolutnie nic do zarzucenia. Warstwa językowa zachwyca, bohaterowie i ich konflikt również. Przy tym pomimo upływu lat tematyka pozostaje wciąż aktualna, co tylko podbija wartość dzieła.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, 52 książki 2014,
Wróciłam do lektury po latach, gdyż wstyd mi było, że zostały z niej jedynie szczątki wspomnień. Porywający wątek, piękny język, jednym słowem wszystko, co książka powinna mieć. Mimo to muszę powiedzieć, że nie zapłakałabym, gdybym już nigdy nie miała jej uświadczyć; stąd też stosunkowo niska ocena.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-01-19, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Każdy zna fabułę "Zemsty": zamek, podzielony między Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka, jest kością niezgody między nimi. Elementem dzielącym zamek i zarazem obu właścicieli jest zniszczony mur, przez który kontaktują się ich zakochane dzieci. Najbardziej znana komedia Fredry bawi ciągle po latach. Ludzkie charaktery, świetne opisane przez doskonałego obserwatora, potrafiącego dostrzec wady i zalety w każdym typie, nieodmiennie śmieszą, ale też skłaniają do zadumy nad przywarami, pieniactwem, zacietrzewieniem i chęcią zemsty, która obraca się przeciw pomysłodawcy.
Avatar użytkownika - Skipperk
Skipperk
Przeczytane:2013-12-15, Ocena: 2, Przeczytałem, 12 książek - 2013,
Dzieło Aleksandra Fredry mimo, że przez wielu może być uważane za świetne, to mnie nie przypadło do gustu. Dowcip był raczej drętwy, a przez pisanie wierszem mało co rozumiałem. Po raz kolejny przeczytałem komedię, w której przez wybór rodziny jej najmłodsze pokolenie zostaje przymuszane do ślubu z osobą, której mogą nie lubić. Tutaj widać spór miedzy dwoma rodami, gdzie dzieci z nich zakochują się w sobie. Niska ocena z mojej strony za powtarzalną myśl przewodnią i słabe zrozumienie tekstu.
Avatar użytkownika - pinkcafe
pinkcafe
Przeczytane:2013-09-19, Przeczytałam,
Przeczytałam książkę, gdyż to była moja lektura szkolna i nie żałuję! Jedna z najzabawniejszych, a zarazem błyskotliwych powieście! Książkę czyta się łatwo i szybko, bardzo wciąga. Polecam wszystkim!
Avatar użytkownika - ryznarekk
ryznarekk
Przeczytane:2013-04-05, Ocena: 3, Przeczytałam,
No dobrze, trzeba przyznać, że jedna z bardziej przystępnych lektur. Jest dużo lżejsza niż taki na przykład "Pan Tadeusz", nie trzeba rozszyfrowywać aż tylu zdań, wyrazów... No i ma trochę ciekawszą historię. Mogę się pokusić o stwierdzenie, że konflikt między Cześnikiem a Rejentem był wręcz zabawny - ta ich zawiść i ciągła chęć zrobienia sobie na złość. Trochę się gubiłam w niektórych momentach (możliwe że przez to, iż odpływałam myślami gdzieś daleko), ale luzik - omawianie na języku polskim wszystko wyjaśni.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Mam, 26 Ksiażek 2013,
Po książkę sięgnąłem z uczniowskiego obowiązku, i gdybym był mniej sumienny wiele by mnie nie ominęło. Z pewnością nie jest to dla mnie lektura tak ważna jak "Robinson...", "Pan Tadeusz". Po "Romeo i Julii" mam jakąś awersje do dramatów, i "Zemsta" niestety mnie w tym utwierdziła.
Avatar użytkownika - Debbie
Debbie
Przeczytane:2011-06-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka spodobała mi się ze względu na specyficzny fredrowski humor. Dialogi zapisane ciekawie, nie nudzą, dzięki nim na sytuacje oraz postacie patrzy się z przymrużeniem oka. Ponadto "Zemsta" świetnie wytyka wady polskiej szlachty, jej zawiść i małostkowość, która przejawiała się w wywoływaniu konfliktów z byle jakiego powodu. Ogólnie książka zrobiła na mnie dobre wrażenie, poza jednym szczegółem: czasami można było zagubić się w sensie wypowiedzi.
Avatar użytkownika - Terenia
Przeczytane:2014-04-02, Ocena: 3, Przeczytałam, Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2014-02-19, Ocena: 4, Przeczytałam,
Bardzo znana, wielokrotnie adaptowana historia, w której tak jak to niejednokrotnie w życiu bywa miłość przeplata się z wieloletnimi sąsiedzkimi zatargami.... A wszystko to opisane z nieodłącznym dla hrabiego Fredry humorem.
Avatar użytkownika - azetka79
Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Mąż i żona
Aleksander Fredro0
Okładka ksiązki - Mąż i żona

"Intryga zręcznie prowadzona, bez epizod, sceny żywe i w wielu miejscach nowe sytuacje, interes ciągle utrzymany, wiersz gładki, wykazują niepospolity...

Zemsta - lektura z opracowaniem
Aleksander Fredro0
Okładka ksiązki - Zemsta - lektura z opracowaniem

W starym zamku mieszka dwóch zapiekłych w gniewie sąsiadów. Ani Cześnik ani Rejent nie mają zamiaru się pogodzić. Ale los niespodziewanie płata im figla...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński