Egzamin ósmoklasisty 2022 – co będzie? Nasze propozycje! 

Data: 2022-05-23 09:16:07 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Egzamin ósmoklasisty to jeden z pierwszych egzaminów państwowych, które zdawać muszą w Polsce uczniowie kończący szkołę podstawową. W tym artykule analizujemy, jakie tematy i lektury wykorzystywane były na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w ubiegłych latach oraz przedstawiamy propozycje lektur, które – naszym zdaniem – mogą pojawić się na egzaminie. 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna / Pexels

Egzamin ósmoklasisty to egzamin, który zastąpił egzamin gimnazjalny po wygaszeniu tego typu szkół w Polsce. Już jutro w szkołach podstawowych w całym kraju uczniowie ósmych klas przybędą, by rozwiązać arkusz z języka polskiego. Czego można spodziewać się na egzaminie ósmoklasisty w 2022 roku? Sprawdźcie naszą analizę!

Co będzie na egzaminie ósmoklasisty 2022 z polskiego? 

Dzień przed egzaminem wielu uczniów ostatni raz powtarza najważniejsze motywy oraz lektury, które mogą przydać się w trakcie pisania egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Na co warto zwrócić uwagę? 

Lektury na egzaminie w 2019 roku

Warto zauważyć, że dotychczas odbyły się trzy egzaminy ósmoklasisty – w 2019, 2020 i 2021 roku. Jakie lektury wykorzystywano na egzaminie ósmoklasisty z polskiego dotychczas? W 2019 roku pierwsze zadania związane z czytaniem ze zrozumieniem dotyczyły Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Uczniowie musieli m.in. zredagować zaproszenie na premierę spektaklu opartego na Małym Księciu oraz mogli wykorzystać go w pisaniu opowiadania w ramach wypracowania. Dodatkowo w zadaniu 16 pojawił się fragment lektury, którą należało rozpoznać – były to Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego. 

Co było na egzaminie w 2020 roku?

W 2020 roku na początku arkusza pojawił się fragment powieści Henryka Sienkiewicza Quo Vadis. Powieść historyczna wykorzystana była do zadań związanych z czytaniem ze zrozumieniem, należało także sformułować argument do tezy związanej z Quo Vadis. W zadaniu ósmym należało rozpoznać fragmentu utworu, w którym wypowiadało się dwoje bohaterów: Kogut oraz Lis. Fragment pochodził z Artysty Sławomira Mrożka. Ta lektura nie obowiązuje w wymaganiach na egzaminie ósmoklasisty w 2022 roku. 

Czy Pan Tadeusz był na egzaminie ósmoklasisty?

Z kolei w 2021 roku egzamin rozpoczął się od fragmentu pochodzącego z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Kolejne zadania na egzaminie dotyczyły grzeczności przytaczanej we fragmencie przez Sędziego Soplicę. Kolejne zadanie przedstawiało kartki z kalendarza, na podstawie których należało rozpoznać lektury: Małego Księcia, Balladynę, Dziady cz. II oraz  Opowieść wigilijną

Warto podkreślić, że na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2022 roku mogą pojawić się pytania związane z następującymi lekturami: Opowieścią wigilijną, Zemstą, fraszkami i trenami Jana Kochanowskiego, Kamieniami na szaniec Aleksandra Kamińskiego, Redutą Ordona, Śmiercią Pułkownika, Świtezianką, Dziadami cz. II i Panem Tadeuszem Adama Mickiewicza, Małym Księciem, Quo vadis i Latarnikiem oraz Balladyną

Jakie lektury przypomnieć sobie przed egzaminem ósmoklasisty z polskiego 2022?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wszystkie lektury, które pochodzą z XIX wieku. Trzeba wiedzieć bowiem, że w 2022 roku obchodzimy Rok Romantyzmu Polskiego, bowiem mija dokładnie 200 lat od momentu publikacji tomu Romantyczność przez polskiego wieszcza – Adama Mickiewicza. 

Co więcej, na tegorocznym egzaminie maturalnym z języka polskiego pojawił się Pan Tadeusz. Jest więc duża szansa na to, że także i na egzaminie ósmoklasisty zdający zapytani zostaną o któregoś z romantyków. Warto powtórzyć sobie zatem Dziady cz. II, Świteziankę czy Redutę Ordona. Nie można zapomnieć także o twórczości Juliusza Słowackiego oraz Aleksandra Fredry.

Przygotowując się do egzaminu, warto pochylić się także nad Kamieniami na szaniec. Ta lektura pojawiła się już na egzaminie ósmoklasisty, jednak jedynie w postaci krótkiego fragmentu do rozpoznania. Tym razem mogłaby zostać wykorzystana np. w rozprawce, czyli najdłuższej wypowiedzi pisemnej na egzaminie. 

Należy podkreślić, że na egzaminie należy być przygotowanym na wszystkie obowiązujące zdających lektury. Zadania z egzaminu są bowiem tajne do momentu jego rozpoczęcia i nikt nie wie, jakie lektury naprawdę pojawią się na egzaminie ósmoklasisty. 

Kiedy i o której godzinie jest egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w 2022 roku? 

Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego ósmoklasistom rozdane zostaną we wtorkowy poranek. Egzamin rozpocznie się równo o godzinie 9:00 24 maja 2022 roku i potrwa dwie godziny. 

Może zainteresować cię także...

W kolejnych dniach – w środę i czwartek – zorganizowane zostaną egzaminy z matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Podobnie jak na maturze, uczniowie na egzamin zabrać mogą dowód tożsamości i czarny długopis. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz15
Okładka książki - Pan Tadeusz

Pan Tadeusz (a dokładnie Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z r. 1811 i 1812, we dwunastu księgach wierszem), to epicki poemat...

dodaj do biblioteczki
Reklamy