2022 będzie Rokiem Romantyzmu. Co to oznacza?

Data: 2021-11-20 09:57:04 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Przyszły rok będzie ważny dla tych wszystkich, którym „czucie i wiara” znacznie bliższe jest niż „mędrca szkiełko i oko”. Sejm ustanowił właśnie 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. 

Obrazek w treści

437 głosami za przyjęto w Sejmie uchwałę, która ustanawia nadchodzący rok kalendarzowy Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nadchodzący rok uczcić ma jedną z najważniejszych epok polskiej literatury. 

Dlaczego 2022 został Rokiem Romantyzmu Polskiego? 

W swoim uzasadnieniu twórcy uchwały wskazali, że to właśnie w 2022 roku świętujemy okrągłe, dwusetne urodziny romantyzmu. Choć nie można ustalić dokładnej daty, kiedy w Polsce rozpoczęła się epoka romantyzmu, umownie przyjmuje się, że jest to rok 1822. To właśnie wtedy drukiem ukazały się Ballady i romanse Adama Mickiewicza, a wśród nich utwór Romantyczność, który uznawany jest za manifest polskiego romantyzmu. 

Przeczytaj także: Pisarze sprzeciwiają się darmowym spotkaniom autorskim i piszą do ministra

2022 rok ma stanowić idealną okazję, by – zdaniem twórców uchwały – przypomnieć sobie o „duchowym depozycie, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele”.

Romantyzm „zdefiniował na nowo” Polaków 

Epoka romantyzmu odgrywa szczególną rolę w literaturze polskiej. Nie bez znaczenia jest, że czas, w którym powstawały dzieła Mickiewicza, Słowackiego czy Krasińskiego, przypadał na okres zaborów. Do dziś najsławniejsze działa wieszczów narodowych odczytuje się m.in. przez pryzmat ich zaangażowania w ruch narodowo-wyzwoleńczy. 

Zauważają to także twórcy uchwały, którzy piszą w niej, że „[w]ypracowane i utrwalone zostały najważniejsze cechy pozwalające nam przetrwać nawet najdramatyczniejsze próby zniszczenia narodu. Honor, waleczność, patriotyzm, przywiązanie do tradycji, empatia wobec losu innych i gotowość do ofiar, otwartość na inne kultury oraz przywiązanie do wolności — ten kanon wartości narodowej wspólnoty romantyzm przeniósł z dawnej Rzeczypospolitej i zdefiniował na nowo”. 

Może zainteresować cię także...

Czas romantyzmu to jednak nie tylko działalność na polu literatury. Jeśli chodzi o muzykę – to właśnie w tej epoce zadebiutowali m.in. Stanisław Moniuszko oraz Fryderyk Chopin. Twórcami romantycznymi są też znakomici malarze – Piotr Michałowski i Jana Matejko. 

Mickiewicz czytany narodowo 

Można spodziewać się, że ogłoszenie roku 2022 rokiem romantyzmu, będzie miał spory wpływ na organizowane w przyszłym roku wydarzenia, festiwale literackie oraz liczne konkursy. 

Od września znana jest także lektura przyszłorocznego Narodowego Czytania. Będą nią – bez zaskoczenia – mickiewiczowskie Ballady i romanse. W przeszłości na Narodowym Czytaniu pojawił się już Pan Tadeusz, który był pierwszą lekturą wybraną przez obowiązującego wówczas prezydenta. 

Wydaje się też, że patronująca 2022 rokowi epoka będzie bliska Polakom. Jak wskazują badania stanu czytelnictwa w Polsce realizowane przez Bibliotekę Narodową, w latach 2012-2020 wśród najpoczytniejszych autorów znaleźli się Adam Mickiewicz (na wysokiej pozycji każdego roku) oraz Juliusz Słowacki (rok 2012). 

 

Źródło: PAP, dzieje.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz15
Okładka książki - Pan Tadeusz

Pan Tadeusz (a dokładnie Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z r. 1811 i 1812, we dwunastu księgach wierszem), to epicki poemat...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje