„Dziady” – adaptacja dzieła Mickiewicza w formie spektaklu

Data: 2021-11-01 13:00:02 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Dzieła Adama Mickiewicza od lat pozostają jednymi z najważniejszych utworów w kanonie lektur szkolnych. Już niebawem w telewizji zobaczyć będzie można spektakl teatralny z fragmentami Dziadów wieszcza narodowego.

Obrazek w treściFot. pocztówka przedstawiająca spektakl teatralny oparty na Dziadach (początek XX w.) / Polona.pl.

Już niebawem w ramach Teatru Telewizji zobaczyć będzie można spektakl oparty na Dziadach Adama Mickiewicza. Co warto wiedzieć na temat teatralnej wersji znanej lektury?

Dziady – adaptacja Teatru Telewizji

Przypomnijmy, że na Dziady składają się cztery części, które publikowane były w latach 1823-1860. Najpierw powstała część II i IV Dziadów, które nazywane są wileńsko-kowieńskimi ze względu na miejsce ich powstania. Pierwsze dwie części powstały w 1832 roku. Część III opublikowana została w Dreźnie w 1832 roku, z kolei I część „Dziadów” nigdy nie została ukończona i wydano ją po śmierci Adama Mickiewicza.

Może zainteresować cię także...

W adaptacji Teatru Telewizji widzowie zobaczą pierwszy zarejestrowany przez telewizję spektakl, który pochodzi z 1959 roku. Adaptacja teatralna przedstawi fragmenty z każdej części „Dziadów”.

Dziady – gdzie zobaczyć adaptację teatralną?

Pochodząca z końca lat 50. adaptacja wyemitowana zostanie przez Telewizję Polską w święto zmarłych, 1 listopada.

Widzowie będą mogli zobaczyć spektakl na antenie TVP1 o godz. 21:00. Niektóre spektakle dostępne są także w Internecie – na platformie VOD Telewizji Polskiej.

Dziady – ekranizacja

Dziady to niezwykle ważna lektura, ale jednocześnie – trudna i wymagająca. Być może z tego powodu – w przeciwieństwie do chociażby Pana Tadeusza w reżyserii Andrzeja Wajdy – nie doczekała się ekranizacji w całości.

Może zainteresować cię także...

Dziady wielokrotnie adaptowane były na przedstawienia teatralne. Oprócz emitowanego przez TVP1 spektaklu sprzed 60 lat, istnieje także inny spektakl Teatru Telewizji – pochodzący z połowy lat 90. 

Ponadto przed laty adaptacji III cz. Dziadów podjął się Tadeusz Konwicki, który wyreżyserował film Lawa. W rolach głównych w produkcji znaleźli się Gustaw Holoubek, Artur Żmijewski i Maja Komorowska.

Adam Mickiewicz – klasyk na egzaminie

Dzieła romantycznego wieszcza od lat pozostają jednymi z „pewniaków” na państwowych egzaminach. Fragmenty utworów Mickiewicza lubią pojawiać się bowiem zarówno na egzaminie ósmoklasisty, jak i egzaminie maturalnym z języka polskiego.

Jeśli właśnie przygotowujecie się do któregoś z egzaminów, warto zapoznać się z nową listą lektur obowiązkowych oraz przeczytać streszczenie Pana Tadeusza, czyli najsłynniejszej polskiej epopei narodowej. Source: https://wownesia.com

Jeśli natomiast nie posiadacie jeszcze Dziadów w swojej domowej biblioteczce, koniecznie zakupcie je w dobrej cenach w księgarni internetowej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dziady
Mickiewicz Adam5
Okładka książki - Dziady

Dziady są bez wątpienia największym arcydziełem romantyzmu polskiego. Osobiste przeżycia (nieszczęśliwa miłość do Maryli Wereszczakówny) i aktualne...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje