„Dziady” – adaptacja dzieła Mickiewicza w formie spektaklu

Data: 2021-11-01 13:00:02 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Dzieła Adama Mickiewicza od lat pozostają jednymi z najważniejszych utworów w kanonie lektur szkolnych. Już niebawem w telewizji zobaczyć będzie można spektakl teatralny z fragmentami Dziadów wieszcza narodowego.

Obrazek w treści „Dziady” – adaptacja dzieła Mickiewicza w formie spektaklu [jpg]Fot. pocztówka przedstawiająca spektakl teatralny oparty na Dziadach (początek XX w.) / Polona.pl.

Już niebawem w ramach Teatru Telewizji zobaczyć będzie można spektakl oparty na Dziadach Adama Mickiewicza. Co warto wiedzieć na temat teatralnej wersji znanej lektury?

Dziady – adaptacja Teatru Telewizji

Przypomnijmy, że na Dziady składają się cztery części, które publikowane były w latach 1823-1860. Najpierw powstała część II i IV Dziadów, które nazywane są wileńsko-kowieńskimi ze względu na miejsce ich powstania. Pierwsze dwie części powstały w 1832 roku. Część III opublikowana została w Dreźnie w 1832 roku, z kolei I część „Dziadów” nigdy nie została ukończona i wydano ją po śmierci Adama Mickiewicza.

Może zainteresować cię także...

W adaptacji Teatru Telewizji widzowie zobaczą pierwszy zarejestrowany przez telewizję spektakl, który pochodzi z 1959 roku. Adaptacja teatralna przedstawi fragmenty z każdej części „Dziadów”.

Dziady – gdzie zobaczyć adaptację teatralną?

Pochodząca z końca lat 50. adaptacja wyemitowana zostanie przez Telewizję Polską w święto zmarłych, 1 listopada.

Widzowie będą mogli zobaczyć spektakl na antenie TVP1 o godz. 21:00. Niektóre spektakle dostępne są także w Internecie – na platformie VOD Telewizji Polskiej.

Dziady – ekranizacja

Dziady to niezwykle ważna lektura, ale jednocześnie – trudna i wymagająca. Być może z tego powodu – w przeciwieństwie do chociażby Pana Tadeusza w reżyserii Andrzeja Wajdy – nie doczekała się ekranizacji w całości.

Może zainteresować cię także...

Dziady wielokrotnie adaptowane były na przedstawienia teatralne. Oprócz emitowanego przez TVP1 spektaklu sprzed 60 lat, istnieje także inny spektakl Teatru Telewizji – pochodzący z połowy lat 90. 

Ponadto przed laty adaptacji III cz. Dziadów podjął się Tadeusz Konwicki, który wyreżyserował film Lawa. W rolach głównych w produkcji znaleźli się Gustaw Holoubek, Artur Żmijewski i Maja Komorowska.

Adam Mickiewicz – klasyk na egzaminie

Dzieła romantycznego wieszcza od lat pozostają jednymi z „pewniaków” na państwowych egzaminach. Fragmenty utworów Mickiewicza lubią pojawiać się bowiem zarówno na egzaminie ósmoklasisty, jak i egzaminie maturalnym z języka polskiego.

Jeśli właśnie przygotowujecie się do któregoś z egzaminów, warto zapoznać się z nową listą lektur obowiązkowych oraz przeczytać streszczenie Pana Tadeusza, czyli najsłynniejszej polskiej epopei narodowej. Source: https://wownesia.com

Jeśli natomiast nie posiadacie jeszcze Dziadów w swojej domowej biblioteczce, koniecznie zakupcie je w dobrej cenach w księgarni internetowej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dziady
Mickiewicz Adam5
Okładka książki - Dziady

Dziady są bez wątpienia największym arcydziełem romantyzmu polskiego. Osobiste przeżycia (nieszczęśliwa miłość do Maryli Wereszczakówny) i aktualne...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje