5 filmów, które warto zobaczyć przed egzaminem ósmoklasisty

Autor: pobarski

Już jutro pierwszy z tegorocznych egzaminów ósmoklasisty. Ten ważny dla uczniów podstawówek egzamin, który zadecyduje o wyborze szkoły średniej, warto byłoby zdać z jak najwyższym wynikiem. Jakie filmy warto zobaczyć przed egzaminem?

Miniatura

Jak doradzają nauczyciele, w ostatni dzień przed egzaminem warto zadbać o wyciszenie i oczyszczenie umysłu ze zbędnych informacji. Nie warto zatem na ostatni moment zajmować się czytaniem opracowań czy rozwiązywaniem próbnych testów, jeśli perspektywa jutrzejszego egzaminu już nas stresuje.

Zamiast tego warto zająć się czymś innym – spędzeniem czasu z najbliższymi i przyjaciółmi, posłuchaniem ulubionej muzyki czy… zobaczeniem wartościowych filmów. W naszym zestawieniu proponujemy Wam 5 filmów, które warto zobaczyć przed egzaminem. Są to nie tylko ciekawe produkcje, często dostępne na platformach takich jak Netflix czy HBO GO, ale także – zawierające mnóstwo przydatnych do prac pisemnych motywów.

Igrzyska Śmierci – reż. Gary Ross

Film Igrzyska Śmierci z 2012 r. to adaptacja bestsellerowej powieści Suzanne Collins pod tym samym tytułem. Produkcja przedstawia losy Katniss Everdeen, nastolatki, która żyje w dystopicznym państwie Panem. Niebawem dziewczyna zostaje wybrana do reprezentowania swojego dystryktu w śmiertelnych rozgrywkach na arenie – Głodowych Igrzyskach. Niebawem dziewczyna z najbiedniejszej części państwa stanie się symbolem buntu.

Czytaj także: Będzie kolejny film z serii "Igrzyska Śmierci"! Reżyserem Francis Lawrence!

Motywy, do których przydać może się film: walka, śmierć, bunt, wybitna jednostka, buntownik, władza, miłość, rodzina, fantastyka.

Film dostępny jest na Netflixie oraz w serwisach VOD.

Podróż na Tajemniczą Wyspę – reż. Brad Peyton

Podróż na Tajemniczą Wyspę to kolejna produkcja, która związana jest z książkami. Przygody głównych bohaterów nawiązują do kultowej powieści Juliusza Verne’aTajemnicza wyspa.

Film opisuje losy nastolatka, Seana, który sprawia kłopoty swoim rodzicom. Niebawem chłopak odbiera tajemniczą wiadomość przekazaną mu przez dziadka za pomocą kodu Morse’a. Wraz z ojczymem, Hankiem, nastolatek udaje się w poszukiwanie Tajemniczej Wyspy – nieznanego skrawka ziemi pośrodku oceanu, jeden z odwiecznych celów wypraw poszukiwaczy przygód.

To, co spotka ich na wyspie, na zawsze zmieni ich życie.

Film może przydać się do motywów: podróży, przygody, walki z siłami natury, relacji pomiędzy ojcem a synem,  rodziny, książek i siły literatury.

Film zobaczyć można na platformie Netflix oraz w serwisach VOD.

Pan Tadeusz – reż. Andrzej Wajda

Jeśli koniecznie chcecie przypomnieć sobie ważną lekturę, jaką jest Pan Tadeusz, warto zainteresować się… adaptacją filmową. Chociaż oczywiście produkcja ta nie zastąpi obowiązkowej lektury epopei narodowej, warto w ten sposób odświeżyć sobie i uporządkować informacje na temat utworu Adama Mickiewicza.

Czytaj także: Prawie wszystko o Panu Tadeuszu

Film Pan Tadeusz z 1999 r. w reżyserii Andrzeja Wajdy to pełna rozmachu produkcja, która może wzbudzać równie wiele emocji, co dobre kino akcji. Produkcja przybliża losy rodu Sopliców – Jacka, dawnego hulaki i porywczego szlachcica, Sędziego, kontynuatora staroszlacheckich obyczajów oraz Tadeusza, najmłodszego z rodu.

Film może przydać się do motywów: obyczaje szlacheckie, nieszczęśliwa miłość, walka za ojczyznę, spór, rodzina, przebaczenie, patriotyzm.

Film Pan Tadeusz dostępny jest na Netflixie oraz w serwisach VOD.

Kamienie na szaniec – reż. Robert Gliński

Jedną z lektur, które czytane są pod koniec szkoły podstawowej, jest książka Aleksandra Kamińskiego pt. Kamienie na szaniec. Kilka lat temu publikację postanowiono zekranizować z udziałem współczesnych młodych gwiazd kina.

Kamienie na szaniec opowiadają historię młodych ludzi, którzy zmuszeni są przerwać swoje normalne, nastoletnie życie, by wziąć udział w II wojnie światowej. Chłopcy, którzy nie do końca rozumieją przyczyny walk, muszą walczyć o własną ojczyznę, a jednocześnie o swoją przyszłość.

Warto wiedzieć, że pomiędzy filmem z 2014 r. a książką Kamińskiego istnieje sporo różnic. Jeśli zatem nie czytało się książki, warto w swojej wypowiedzi powołać się na film w reżyserii Roberta Glińskiego, a nie książkę.

Motywy, które pojawiają się w tym filmie: II wojna światowa, walka o ojczyznę, miłość, śmierć, bohaterstwo, patriotyzm.

Film Kamienie na szaniec zobaczyć można na platformach typu VOD.

Cudowny chłopak – reż. Stephen Chbosky

Cudowny chłopak to kolejna adaptacja – tym razem powieści autorstwa R.J. Palacio. Film przedstawia historię Augusta – młodego chłopaka, który jest niezwykle inteligentny i błyskotliwy. Niestety, ma też jedną wadę, która wprowadza go w liczne kompleksy i zakłopotanie – z powodu genów, chłopak ma zdeformowaną twarz i już w wieku dziecięcym musiał przejść liczne operacje. Z powodu własnego wyglądu musi zmagać się z krytycznymi komentarzami i krzywymi spojrzeniami nie tylko rówieśników, ale także i ich rodziców.

Niebawem Auggie trafia do szkoły, pierwszy raz, rezygnując z edukacji domowej. W piątej klasie chłopiec będzie musiał nie tylko dostosować się do szkolnego życia, ale także – odnaleźć w sobie piękno.

Motywy, które mogą się przydać: przyjaźń, uprzedzenia, hejt, kompleksy, stereotypy, odwaga, siła woli, intelekt, szkoła.

Film Cudowny chłopak zobaczyć można na Netflixie oraz platformach VOD.

 

Mamy nadzieję, że powyższe filmy przydadzą się Wam w czasie egzaminu. To oczywiście nie wszystkie produkcje, które warto byłoby zobaczyć dzień przed egzaminem. Macie własne propozycje? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Wszystkim Ósmoklasistom życzymy połamania piór!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje