Zemsta

Ocena: 4.4 (60 głosów)
Inne wydania:

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek mieszkają w jednym zamku i od lat toczą ze sobą wojnę. Natomiast Klara i Wacław, dwoje młodych ludzi pochodzących ze skłóconych rodzin, nie może bez siebie żyć. Czy zakochani pogodzą zwaśnionych sąsiadów? Jak zakończy się spór o mur graniczny? I o co chodzi z tym krokodylem?

Ponadczasowa komedia pomyłek Aleksandra Fredry to klasyka polskiej literatury. Mimo że ukazuje nasze narodowe przywary i słabostki, Fredrowski świat ma ciepłe i życzliwe barwy.

Informacje dodatkowe o Zemsta:

Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2019-07-03
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788328067820
Liczba stron: 176

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Zemsta

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zemsta - opinie o książce

Avatar użytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2017-04-09,
Warto było wrócić do "Zemsty", przypomnieć sobie bohaterów i fabułę. Dzisiaj będzie króciutko, bowiem nie mam zbyt wiele do powiedzenia na temat tej książki. Jedynie tyle, że naprawdę mi się podobała. I naprawdę szybko ją przeczytałam. Ale to nie jest dziwne patrząc na to, że ma jedynie 114 stron oraz jest pisana w formie dramatu. Takie utwory się naprawdę szybko czyta. Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to duet wokół którego rozgrywa się akcja. Dwójka ta prowadzi ze sobą "wojnę" mieszkając w jednym zamku. Ich spory są ciekawą rozgrywką, którą czyta się z ogromną przyjemnością. Wacław i Klara z kolei darzą się miłością. Chcą też zrobić wszystko, by być razem. Ciekawą postacią jest Papkin, który momentami jest naprawdę irytujący. Szczerze, jest to świetna komedia, która uwypukla nasze wady. Książka jest napisana przyjemnym językiem. Fredro ma świetny styl pisania. A książka dobrze się zaczyna, a jeszcze lepiej się kończy. Można nawet powiedzieć, że książka jest dopracowana w każdym calu. A nawet dopieszczona... Cudowna. Bardzo mi się podobało, że każdy wątek został zakończony. Widać, że książka jest dopięta do ostatniej strony. Nie jest to książka, przy której wybuchałam śmiechem. Ale nie jeden raz się uśmiechałam do książki, czytając niektóre fragmenty. Dużą wartością lektury jest też fakt, że nie traci ona na aktualności. Książka ta wciąż jest aktualna, a na pewno też była, gdy została napisana przez autora. Lekturę warto przeczytać. Szczególnie, że przeczytanie jej nie zajmuje wiele czasu. :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2017-03-08,
Czytając "Zemstę" Fredry jako lekturę szkolną byłam nią zachwycona. Kiedy sięgnęłam po tę pozycję teraz, ze zdziwieniem stwierdziłam, że komedia ta w ogóle do mnie nie przemawia. Czytanie jej nie było aż tak bardzo przyjemne, jak kiedyś, lektura nie przyniosła oczekiwanego odprężenia i wyluzowania. Uważam jednak, że historia kłótni dwóch szlachciców - Rejenta Milczka i Cześnika Raptusiewicza o dziurę w płocie powinna być znana każdemu. Fredro w sposób genialny przedstawił w tej opowieści różne ludzkie przywary, złe cechy charakteru - hipokryzję, religijność na pokaz, żądzę pieniądza, czy tak dobrze wszystkim znane dążenie do kłótni i interesowność. Te cechy w bohaterach komedii ukazane są zbyt przesadnie, więc śmieszą czytelnika. Myślę jednak, że utwór ten powinien skłonić każdego odbiorcę do zastanowienia nad tym, jakimi wartościami on kieruje się we własnym życiu, czy nie staje się przez to śmieszny? Krótko mówiąc, jest to historia, która powinna prowokować do zmiany postaw życiowych. Ja najbardziej ze wszystkich bohaterów tego utworu lubię Papkina. Jego perypetie i zabiegi o miłość pięknej Klary śmieszyły mnie najbardziej. Genialna moim zdaniem rola Polańskiego, jako Papkina w adaptacji filmowej, dopełnia moje uwielbienie dla tej postaci.
Link do opinii
Lubię czasem wracać do lektur z liceum, ponieważ odnajduję w nich to, czego nie zauważałam te kilka, kilkanaście lat temu. I tak było również tym razem :) "Zemsta" Aleksandra Fredry, moja szkolna zmora sprzed lat, okazała się dziełem fascynującym. Gdyby obedrzeć ją z klasycznej konwencji, której tak konsekwentnie trzymają się nauczyciele oraz reżyserzy, uczniowie i widzowie bez trudu odnaleźliby w postaciach inteligentne karykatury współczesnych sobie ludzi. Niestety, w większości przypadków owa komedia pozostaje trudną lekturą dla szkół, czasem tylko staje się bazą współczesnych opowieści, napisanych tak, by przeciętny widz był w stanie je zrozumieć. Szkoda, że gdy mamy do czynienia z klasyką, traktujemy ją z szacunkiem i respektem. Zwłaszcza, gdy tą klasyką jest "Zemsta", jedna z najinteligentniejszych i najprawdziwszych parodii, po jakie przyszło mi sięgnąć... Bardzo jestem zadowolona z tej lektury i szczerze żałuję, że szkoła zabiła we mnie chęć powrotu do niej na tyle długich lat...
Link do opinii
"Zemsta" to niewątpliwie jedna z tych lektur szkolnych, które pomimo trudności w zrozumieniu utworu, są lubiane i doceniane przez uczniów. Historia napisana przez Fredrę jest wartościowa, ale by dostrzec ukryte wartości należy odpowiednio zaznajomić się z tekstem, co dla wielu może być dobrą zabawą, zważywszy na specjalny humor opowieści. Autor przedstawia spór pomiędzy dwojgiem dorosłych mężczyzn mieszkających w jednym zamku, który podzielony jest częściowo zepsutym murem. Sąsiedzi nawzajem sobie dokuczają i robią na przekór, choć koniec końców godzą się i zaczynają wieść spokojne życie. Aleksander Fredro czaruje słowem, lecz mimo to, książka ta nie zawładnęła mną i nie przypadła mi zbytnio do gustu, ale uważam, że każdy Polak powinien znać to dzieło.
Link do opinii
"Zemsta" opowiada głównie o odwiecznym sporze pomiędzy dwoma siąsiadami - Cześnikiem i Rejentem. Konflikt ciągnie się przez całą książkę. Nie szczególnie podobała mi się ta historia. W paru chwilach była zabawna, lecz ogólnie nie przypadła mi do gustu. Jednak warto znać treść "Zemsty", nie tylko dlatego, że to lektura szkolna.
Link do opinii
Ta książka jest bardzo ciekawa i komiczna. Miło ją wspominam :)
Link do opinii
"Zemsta" Fredry to niesamowicie śmieszna komedia , która nas bawi i poucza. Fredro to pisarz który może nas czasem wiele nauczyć. Podejdzcie do tej książki nie na serio. Polecam!!
Link do opinii
,,Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla kup mi luby!'' Fredro to niekwestionowany mistrz słowa, genialnie wypunktował przywary narodowe, uwypuklając je tym bardziej przez ujęcie swary w ramy komicznie. Dzieło jest dopieszczone i dopięte na ostatni guzik: nie mam mu absolutnie nic do zarzucenia. Warstwa językowa zachwyca, bohaterowie i ich konflikt również. Przy tym pomimo upływu lat tematyka pozostaje wciąż aktualna, co tylko podbija wartość dzieła.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-12-20,
Wróciłam do lektury po latach, gdyż wstyd mi było, że zostały z niej jedynie szczątki wspomnień. Porywający wątek, piękny język, jednym słowem wszystko, co książka powinna mieć. Mimo to muszę powiedzieć, że nie zapłakałabym, gdybym już nigdy nie miała jej uświadczyć; stąd też stosunkowo niska ocena.
Link do opinii
Każdy zna fabułę "Zemsty": zamek, podzielony między Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka, jest kością niezgody między nimi. Elementem dzielącym zamek i zarazem obu właścicieli jest zniszczony mur, przez który kontaktują się ich zakochane dzieci. Najbardziej znana komedia Fredry bawi ciągle po latach. Ludzkie charaktery, świetne opisane przez doskonałego obserwatora, potrafiącego dostrzec wady i zalety w każdym typie, nieodmiennie śmieszą, ale też skłaniają do zadumy nad przywarami, pieniactwem, zacietrzewieniem i chęcią zemsty, która obraca się przeciw pomysłodawcy.
Link do opinii
Dzieło Aleksandra Fredry mimo, że przez wielu może być uważane za świetne, to mnie nie przypadło do gustu. Dowcip był raczej drętwy, a przez pisanie wierszem mało co rozumiałem. Po raz kolejny przeczytałem komedię, w której przez wybór rodziny jej najmłodsze pokolenie zostaje przymuszane do ślubu z osobą, której mogą nie lubić. Tutaj widać spór miedzy dwoma rodami, gdzie dzieci z nich zakochują się w sobie. Niska ocena z mojej strony za powtarzalną myśl przewodnią i słabe zrozumienie tekstu.
Link do opinii
Przeczytałam książkę, gdyż to była moja lektura szkolna i nie żałuję! Jedna z najzabawniejszych, a zarazem błyskotliwych powieście! Książkę czyta się łatwo i szybko, bardzo wciąga. Polecam wszystkim!
Link do opinii
No dobrze, trzeba przyznać, że jedna z bardziej przystępnych lektur. Jest dużo lżejsza niż taki na przykład "Pan Tadeusz", nie trzeba rozszyfrowywać aż tylu zdań, wyrazów... No i ma trochę ciekawszą historię. Mogę się pokusić o stwierdzenie, że konflikt między Cześnikiem a Rejentem był wręcz zabawny - ta ich zawiść i ciągła chęć zrobienia sobie na złość. Trochę się gubiłam w niektórych momentach (możliwe że przez to, iż odpływałam myślami gdzieś daleko), ale luzik - omawianie na języku polskim wszystko wyjaśni.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-04-08,
Po książkę sięgnąłem z uczniowskiego obowiązku, i gdybym był mniej sumienny wiele by mnie nie ominęło. Z pewnością nie jest to dla mnie lektura tak ważna jak "Robinson...", "Pan Tadeusz". Po "Romeo i Julii" mam jakąś awersje do dramatów, i "Zemsta" niestety mnie w tym utwierdziła.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Debbie
Debbie
Przeczytane:2011-06-12,
Książka spodobała mi się ze względu na specyficzny fredrowski humor. Dialogi zapisane ciekawie, nie nudzą, dzięki nim na sytuacje oraz postacie patrzy się z przymrużeniem oka. Ponadto "Zemsta" świetnie wytyka wady polskiej szlachty, jej zawiść i małostkowość, która przejawiała się w wywoływaniu konfliktów z byle jakiego powodu. Ogólnie książka zrobiła na mnie dobre wrażenie, poza jednym szczegółem: czasami można było zagubić się w sensie wypowiedzi.
Link do opinii
Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2009-11-11,
Wydanie z bardzo dobrym opracowaniem zawierającym wszystko co ważne przy omawianiu lektury w szkole. Książka tania, przejrzysty układ tekstu, język jasny i zrozumiały. Dobra pomoc.
Link do opinii
Avatar użytkownika - ratafia1
ratafia1
Przeczytane:2022-09-14, Ocena: 5, Przeczytałem,

Miło czasami sięgnąć po klasykę mocium panie, mimo sędziwego wieku nadal się nie starzaje. Przez ostatnie lata zdążyłam zapomnieć ileż to cytatów z "Zemsty" weszło do języka obiegowego.Może czas już sięgnąc po mniej znane dzieła hrabiego Fredry.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2021-11-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

Zemsta Aleksandra Fredro jest dramatem znanym większości jako lektura szkolna. Można powiedzieć, że jedną z najzabawniejszych, gdyż cytaty z tej komedii na długo zostają w pamięci. Sięgnęłam po nią po raz drugi, ciągle mając w głowie: ,,Bardzo proszę... mocium panie... Mocium panie... me wezwanie..."; albo: ,,Jeśli nie chcesz mojej zguby, Krrrokodyla daj mi, luby".

Książka opowiada o konflikcie między dwoma szlacheckimi sąsiadami Rejentem i Cześnikiem. Spór jak i działania pokłóconych wydają się tak absurdalne, że aż śmieszne. Pięknie obrazują wady wyższych sfer, a także po prostu ludzką głupotę. Mimo to okazuje się, że inspiracją do napisania tego dramatu był autentyczny podobnie wyglądający konflikt.

Dodatkowo mamy też wątki miłosne. Planowanie małżeństwa przez nieśmiałego Cześnika. Romantyczna miłość rodem z Romea i Julii - Wacława do Klary. Jednak w tym wszystkim robi się niezłe zamieszanie, które może załagodzić, lub właśnie zaostrzyć wielki konflikt.

W książce ważna jest nie tyle sama fabuła ile bardzo dobrze jak na tak krótką treść nakreśleni bohaterowie. Cześnik zarówno gwałtowny, porywczy jak i onieśmielony w stosunku do kobiet. Rejent spokojniejszy, ale podstępny w swych czynach. Rozbawić potrafi również wiecznie przechwalający się w swych zmyślonych czynach Papkin; czy też wdowa Podstolina szukającego kolejnego małżonka.

Zemsta nie była lekturą, do której się zmuszałam, jednak po latach o wiele bardziej mnie rozbawiła. Polecam do niej wracać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - 81skorpion
81skorpion
Przeczytane:2021-05-18, Ocena: 6, Przeczytałam,

Klasyka jest nieśmiertelna

Link do opinii

Czasem lubię powrócić do lektur szkolnych, ponieważ im jestem starsza, tym więcej z nich wyciągam. Nie będę się tutaj rozwodzić nad fabułą. Po prostu warto przeczytać z samej ciekawości poznania kanonu lektur.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Natalka2019
Natalka2019
Przeczytane:2020-02-22, Ocena: 4, Przeczytałem,

"Zemsta" Aleksandra Fredry to komedia charakterów. Cześnik Raptusiewicz i Rejent MIlczek, dwaj głowni bohaterowie, mają odmiene natury. Choć są tak bardzo rożni tworzą zgraną parę skłóconych o mur graniczny szlachciców. W efekcie  potajemnych intryg doprowadzają do ślubu Klary, bratanicy Cześnika, i Wacława, syna Rejenta. Do kannonu polskiego języka potocznego należą znane cytaty z utworu Fredry : " jeśli nie chcesz  mojej zguby, krokodyla kup mi luby", "niech się dzieje wola nieba, z nia się zawsze zgadzac trzeba". 

Link do opinii
Inne książki autora
Mąż i żona
Aleksander Fredro0
Okładka ksiązki - Mąż i żona

"Intryga zręcznie prowadzona, bez epizod, sceny żywe i w wielu miejscach nowe sytuacje, interes ciągle utrzymany, wiersz gładki, wykazują niepospolity...

Wybór komedii
Aleksander Fredro0
Okładka ksiązki - Wybór komedii

Żyjący 82 lata Aleksander hrabia Fredro zostawił po sobie kilkadziesiąt utworów scenicznych, które niemal natychmiast trafiały na deski teatrów we Lwowie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy