Zdjęcie - Jo Nesbo

Jo Nesbo

(1960-03-29) - (nadal)

Jo Nesbo - biografia, życie i twórczość

Jo Nesbo (Jo Nesbø) to urodzony 29 marca 1960 roku w Oslo w Norwegii pisarz kryminałów, w których zakochali się czytelnicy z całego świata. To za jego sprawą wiele osób zakochało się w opowieściach o Doktorze Proktorze i Harrym Hole'u. Autor jest człowiekiem aktywnym życiowo i bardzo elastycznym, ponieważ znany jest także jako twórca tekstów i wokalista poprockowego zespołu.

Pomimo narodzin w Oslo, autor wychowywał się w Molde, gdzie początkowo chciał zostać piłkarzem trując z Molde FK. W trakcie grania niestety zerwał więzadła, co spowodowało, że postanowił zrezygnować z tego typu kroku. W związku z czym postanowił, że znajdzie dla siebie lepsze zajęcie. W związku z czym zdecydował się kształcić w kierunku ekonomicznym, przy okazji pasjonując się muzyką poprockową. Za młodu był także dziennikarzem, a nawet maklerem, jednakże to właśnie pisanie zapewniło mu największe uznanie na całym globie.

Szczególnie duże umiejętności i uznanie zyskał jednak ze względu na swój literacki warsztat, w wyniku którego poznać mogliśmy dwanaście książek o Harrym Hole’u, pięć o Doktorze Proktorze oraz ośmiu pozostałych, które również zafascynowały fanów kryminałów i powieści mrożących krew w żyłach. Trzydzieści milionów sprzedanych egzemplarzy to rezultat mówiący sam za siebie. Jo Nesbø to doskonały przykład na to, że początkowa miłość do czytania książek może się przerodzić w umiejętności pisania wyśmienitych pozycji, które będą inspirować kolejne osoby. To także doskonały przykład na to jak ważne jest wychowanie z książkami, w końcu rodzice autora byli nie tylko związany zawodowo (mama była bibliotekarką), ale także i emocjonalnie związani z opowiadaniem historii i zaczytywaniem się w wiele innych.

W międzyczasie usłyszeć i poznać można było jego liczny wkład w muzykę, raz za sprawą pojedynczej płyty Karusellmusikk, ale także wielokrotnie w zespole Di Derre, gdzie jego wokal oraz umiejętności tworzenia tekstów inspirują fanów.

Jo Nesbo posiada dwójkę braci, z którymi utrzymywał świetny kontakt. Podobnie wyglądał jego kontakt z ojcem, który odszedł co mocno wpłynęło na syna. Ten postanowił, że nie może od tej chwili pozostawiać ważnych rzeczy na później i zdecydował się opisać fabularnie historię drugowojenną jego ojca, która spotkała się ze świetnym przyjęciem i niejako na dobre otworzyła przed nim karierę. Początkowo był do niej z resztą mocno zdystansowany, w końcu znany był przede wszystkim jako gwiazda rocka.

Jo Nesbo - książki

Jo Nesbo - wiadomości

Cytaty Autora

„ Jesteśmy ludzcy, kiedy grzeszymy. Ale stajemy się boscy, kiedy wybaczamy".


Więcej

"W sobotę znów próbowałem znaleźć kobietę mego życia. W miedzielę uznałem, ze ona nie istnieje".


Więcej
Dodaj cytat tego autora
Reklamy