Nóż

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2019-06-19
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788327159304
Liczba stron: 464
Tytuł oryginału: Kniv
Język oryginału: Norweski
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka

Tom 12 cyklu Harry Hole

Ocena: 5.36 (14 głosów)

Harry Hole wrócił do punktu wyjścia: znowu pije, Rakel wyrzuciła go z domu, ponownie mieszka przy Sofies gate. Pewnego dnia budzi się z obezwładniającym kacem, a na dłoniach i ubraniu ze zdumieniem spostrzega ślady krwi. Kompletnie nic nie pamięta z minionej nocy…

Harry wiele przeżył, ale nawet on nie jest gotowy na koszmar, jaki zgotował mu los. Policjant musi zmierzyć się nie tylko ze starym, śmiertelnym wrogiem, ale i ze swoim osobistym piekłem.

Tagi:

Kup książkę Nóż

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2019-06-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Wcześniejsza powieść z serii o Harry'm Hole kończyła się ślubem głównego bohatera i Rakel, spodziewać się zatem należało, że nowa książka pokaże stróża prawa, który nareszcie jest wolny od demonów, żyje w szczęściu, które próbował będzie zmącić jakiś przestępca. Tymczasem w Nożu Harry wraca do picia. Znów sięga dna, żeby – odpowiednio zmotywowany – odbić się od niego i ruszyć tropem przestępcy. Tylko czy i tym razem uda się go schwytać?  Nesbo niezmiennie potrafi budować napięcie i mylić tropy, tak że błądzi nie tylko Harry Hole, ale czytelnik. Autor prowadzi narrację w taki sposób, że czytelnik ma wrażenie, jakby uczestniczył w śledztwie, jakby razem z Harry'm dedukował, analizował i wyciągał wnioski. Z tym, że te wnioski – choć na pozór wydają się słuszne – bardzo szybko okazują się zupełnie nietrafione, a my znów lądujemy w punkcie wyjścia i błądzimy dalej. W zwodzeniu czytelników Nesbo nie ma sobie równych. Najważniejszy jest jednak bohater – świetny policjant, genialny śledczy, ale jednocześnie człowiek pełen ran, blizn, problemów, demonów. Harry Hole jest jak odbezpieczony granat i wiadomo, że w którymś momencie wybuchnie. Pytanie tylko: kiedy to nastąpi. Harry nie jest postacią kryształową. Ma wiele wad i czytelnik, naturalnie kibicujący głównemu bohaterowi, momentami aż zgrzyta ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Nóż

Najnowsza część przygód Harry’ego Hole to kawał bardzo ciężkiej emocjonalnie lektury. Od ostatniej książki życie Harry’ego bardzo się zmieniło. Rakel wyrzuciła go z domu, mieszka znów pod Sofies gate i pije. Musiał mocno narozrabiać skoro do tego doszło. Nadchodzi dzień, który jest początkiem końca dla Harry’ego. Budzi się na wielkim kacu, a na jego rękach i ubraniu znajdują się ślady krwi. Nie potrafi sobie przypomnieć co się stało. Kiedy za jakiś czas dowie się co się wydarzyło, jego świat legnie w gruzach. Takiej wiadomości się nie spodziewał.

Krok po kroku
Przed Harrym najtrudniejsze zadanie w jego karierze. Musi odkryć kto stoi za największą  tragedią jego życia. Kto spowodował, że jego świat legł w gruzach. To czego się dowie będzie kolejną niespodzianką. Krok po kroku przypomina sobie co się stało w poprzednim okresie. Na jaw wychodzą coraz ciekawsze fakty. Przy okazji zajmuje się też poszukiwaniem “starego znajomego” Sveina Finnego. Trudno napisać o fabule coś więcej, żeby nie zdradzić za dużo tym, którzy jeszcze nie czytali. Chociaż trudno się nie domyślić co spotkało Harry’ego czytając po prostu opis na okładce książki.

Ciąg dalszy nastąpi?
Czy Nesbø tym razem mnie czymś zaskoczył? Chyba tym, że już całkowicie namieszał. Bo tego, że jest brutalnie, wciągająco i tajemniczo, tego nie można mu odmówić. Akcja cały czas nabiera tempa. Nesbø potrafi również bardzo grać na emocjach. Przeczołgał Harry’ego jak po ostrym bruku. Harry coś straci, coś zyska. Spotkamy naszych starych dobrych znajomych, takich, którzy już jakiś czas nie pojawiali się w książkach. Czy będzie kolejna część? Nesbø zostawił otwartą furtkę na ciąg dalszy, różnie może się wydarzyć, ale czy nie będzie to już za dużo? Mam mieszane uczucia. Z jednej strony serce krwawi na myśl o tym, że to może być ostatnia część o Harrym. A z drugiej, to co za dużo to niezdrowo. Może lepiej skończyć póki jeszcze się nie zdnudziło?

Link do opinii
Avatar użytkownika - wi_ke
wi_ke
Przeczytane:2020-06-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020,
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2020-06-04, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - kasia441
kasia441
Przeczytane:2020-04-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2020,
Avatar użytkownika - Ewelina26
Ewelina26
Przeczytane:2019-10-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Dawny nałóg powrócił, i znowu zapanował nad Harrym Hole. Tym razem jednak doprowadzi do go zguby, a nawet do tego, że słynny policjant targnie się na własne życie. 

Kiedy po kolejnej nocy spędzonej w barze, Harry budzi się z ogromnym kacem, nic nie pamięta. Co gorsze ma na sobie zakrwawione ubranie, i jakieś niejasne przecuczie, że stało się coś złego. Dręczy go przekonanie, że ma to związek z jego ukochaną Rakel. Kiedy dowiaduje się, że miłość jego życia została brutanie zamordowana, postanawia za wszelką cenę  odkryć prawdę. Jednak im bardziej zagłębia się w wydarzenia minionej nocy, im bardziej próbuje odkryć co tak naprawdę się stało, tym bardziej dochodzi do przekonania, że to on zabił Rakel. 

Nie mogąc uwierzyć w ten czarny scenariusz, Harry postanawia wybrać jedyne słuszne rozwiązanie, i dołączyć do swojej ukochanej na tamtym świecie. Jednak w ostatniej chwilii, budzi się jego geniusz, i powoli wszystkie fakty, wydarzenia oraz nic nie znaczące z pozoru przypadki składają się w jedną całość. Harry odkrywa prawde, której wolałby nie znać, i której ujawnienie może zmienić na zawsze życie nie tylko jego, ale i ostatnich naprawdę bliskich mu osób. 

Jak zakończy się ta tragiczna historia? Czy Harry rzeczywiście popełni samobójstwo, po tym jak będzie przekonany, że zabił Rakel, jedyną, kobietę, którą kochał w całym swoim życiu? 

Ciekawych odpowiedzi na to pytanie, oraz wiele innych zapraszam do lektury. Książki, która jak żadna inna, moim zdaniem z tej serii, trzyma w napięciu do samego końca. Tym bardziej, że los głównego bohatera, do końca pozostaje zagadką dla czytelnika. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - malwina10405
malwina10405
Przeczytane:2019-09-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Muszę przyznać, że jest to najsłabsza część serii o Harrym Hole. Momentami miałam zamiar przestać czytać, co nie miało miejsca w przypadku poprzednich tomów. Motyw i sprawca całkowicie nieprzekonujący, fabuła niespecjalnie trzyma w napięciu. Przeczytałam bardziej z sentymentu, niż dlatego, żeby mnie ta książka zaciekawiła.

Link do opinii
Inne książki autora
Doktor Proktor i Proszek Pierdzioszek
Jo Nesbo; 0
Okładka ksiązki - Doktor Proktor i Proszek Pierdzioszek

Doktor Proktor i Proszek Pierdzioszek to pierwsza książka dla dzieci w wykonaniu Jo Nesbo, czyli autora znanego na świecie głównie z kryminałów...

Doktor Proktor i wanna czasu
Jo Nesbo; 0
Okładka ksiązki - Doktor Proktor i wanna czasu

Doktor Proktor i wanna czasu to druga książka opowiadająca o słynnym Doktorze Proktorze, który tym razem wybiera się do Paryża, gdzie chce spotkać...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
O melba!
Grażyna Bąkiewicz
O melba!
Pokaż wszystkie recenzje