Powstała stacja kolejowa… Harry’ego Hole!

Data: 2019-07-21 07:44:27 Autor: Patryk Obarski

Powstała stacja kolejowa imienia Harry’ego Hole – głównego bohatera cyklu powieści kryminalnych tworzonych od lat przez norweskiego pisarza Jo Nesbø. Jest to jeden z elementów promocji związanej z wydaniem nowej książki pisarza.

Jo nesboFot. Silje Bergum Kinsten / Nordic Co-operation website (norden.org) / CC BY 2.5 DK [zdjęcie kadrowano]

19 czerwca swoją premierę miała najnowsza książka autorstwa Jo Nesbø – Nóż. Był to dwunasty tom przygód norweskiego śledczego – Harry’ego Hole. W serii o niepokornym policjancie zakochali się czytelnicy z całego świata.

Harrogate to miasto w północnej Anglii. Liczące prawie 160 tysięcy mieszkańców miasto znane jest głównie jako uzdrowisko, jednak czasem zamienia się w prawdziwie… kryminalną stolicę Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: "Ślepnąc od świateł" zadebiutuje w Wielkiej Brytanii!

Od 18 do 21 lipca w Harrogate odbywał się bowiem znany i ceniony festiwal literacki stworzony z myślą o książkach kryminalnych - Theakston Old Peculier Crime Writing. Tegoroczna edycja festiwalu jest już szesnastą i przez ten weekend odbywa się w hotelu Old Swan Hotel.

Wśród zaproszonych gości pojawiły się nazwiska znane z okładek bestsellerowych powieści kryminalnych, m.in. Harlan Coben, Jeffery Deaver i… Jo Nesbø ! Ostatni z wymienionych autorów, który spotkał się ze swoimi czytelnikami w Harrogate, mógł przyjechać do miasta pociągiem i wysiąść na stacji… nazwanej imieniem bohatera własnych powieści!

Aby uczcić premierę najnowszej książki norweskiego pisarza, jego brytyjski wydawca – wydawnictwo Vintage – postanowiło, na czas festiwalu, zmienić nazwę lokalnej stacji kolejowej. Harrogate railway station została przemianowana więc na… Harry-gate railway station!

Czytaj także: Gdzie mieszka popularna pisarka Rachel Abbott?

Co więc wiemy o stacji Harry-gate? Ma dwa perony i znajduje się na północ od Leeds. Pomiędzy 2017 a 2018 rokiem obsłużyła zaś prawie 2 miliony pasażerów! I – do tej pory – z całą pewnością nie dotarł do niej Harry Hole!

Co o tym sądzicie? Lubicie książki Jo Nesbø ?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Nóż
Jo Nesbo1
Okładka książki - Nóż

Harry Hole wrócił do punktu wyjścia: znowu pije, Rakel wyrzuciła go z domu, ponownie mieszka przy Sofies gate. Pewnego dnia budzi się z obezwładniającym...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Pokaż wszystkie recenzje