Królestwo

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2020-09-02
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788327160089
Liczba stron: 480
Język oryginału: norweski

Ocena: 5.22 (9 głosów)

W norweskiej wiosce gdzieś w górach mechanik Roy wiedzie spokojne, proste życie. Kiedy jego przedsiębiorczy brat Carl wraca po latach z propozycją budowy hotelu, odżywają mroczne sekrety ich dzieciństwa i czasu dorastania. Roy zawsze bronił młodszego brata przed rówieśnikami i chronił przed złośliwymi plotkami, ale teraz jego lojalność zostaje poddana próbie.

Gdy miejscowy stróż prawa wznawia śledztwo w sprawie tragicznej śmierci rodziców braci, Roy staje przed dylematem, jak wiele jest w stanie poświęcić w imię braterskiej miłości.

Tagi:

Kup książkę Królestwo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Królestwo

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2020-09-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Są tacy autorzy, których książki kupuję w ciemno i wiem, że mnie nie zawiodą. Jednym z nich jest Jo Nesbo – nic więc dziwnego, że od razu, kiedy „Królestwo” pojawiło się w zapowiedziach, kupiłam i czekałam niecierpliwie na dostawę 😊 Spodziewałam się, że będzie to kolejna opowieść z głównym bohaterem – niepokornym Harrym, a okazało się… No właśnie. Okazało się, że nie tylko nie o Harrym, ale… w ogóle nie sensacja! To mnie zbiło z tropu. A czy rozczarowało? O tym dalej.

Nesbo zaskoczył mnie tą książką. I kilka razy udało mu się wywieść mnie w pole. Kiedy zaczęłam czytać, uznałam, że będzie to klimatycznie, leniwie tocząca się powieść o dwóch braciach i małej norweskiej wiosce. Nastrój mi się spodobał i gdy już powoli zaczęłam się rozleniwiać – autor rzucił pierwszą bombę. Może nie jakąś gigantyczną – ale spory fajerwerk na pewno. Nagle przestało być leniwie i spokojnie, a zrobiło się mrocznie. Potem było jeszcze mroczniej – i tak już do końca. I za każdym razem, kiedy już wydawało mi się, że wiem, dokąd ta opowieść ma nas zaprowadzić – wyskakiwała kolejna bomba i okazywało się, że to wcale nie takie proste, jak sądziłam. Nesbo jest w tym mistrzem. Nic nie jest takie, jak się na początku wydawało, akcja zmierza w zupełnie nieoczekiwaną stronę, nawet bohaterowie odsłaniają nam swoje tajemnice, które sprawiają, że zmieniamy o nich zdanie… To prawdziwa karuzela emocji i ogromna dawka mroku, takiego z samego dna duszy. Znajdziecie tutaj mnóstwo wątków: zbrodnie, wyrzuty sumienia, zdradę, molestowanie, przemoc, a do tego – podane w taki sposób, że czasami aż się w głowie kręci.

A zatem – nie rozczarowałam się, bo klimat tej książki ma w sobie coś, co sprawia, że chce się czytać i czytać. Ale – brakowało mi akcji i tej odrobiny szaleństwa, do jakiej nas przyzwyczaiła seria o Harry’m. Przyznam też, że chwilami się nudziłam – bo autor wrzucił nam kilka dłużyzn i dialogów, które niewiele wnoszą do akcji, poza tym, że ją nadmiernie rozciągają. To do niego niepodobne. I to mi się nie podobało. Ale nie na tyle, żeby mieć pokusę, aby te książkę odłożyć i nie czytać dalej, o nie! Atmosfera tej powieści jest tak gęsta i tak wciągająca, że po prostu nie da się jej odłożyć. A w miarę rozwoju akcji, zagęszcza się bardziej! Nie mam wątpliwości, że także po kolejną książkę Nesbo sięgnę w ciemno.

Odkryłam ciekawe zjawisko, jeśli chodzi o „Królestwo”. Przeczytałam kilka recenzji tej książki – i zauważyłam, że bardziej podoba się tym osobom, którzy autora dotychczas nie znali, niż jego fanom. I chyba w tym tkwi sedno negatywnych recenzji: jeśli ktoś nastawił się na wielkie WOW i wartką akcję, to nie ma siły: musi się poczuć rozczarowany. Tutaj czas płynie wolno, wypływają sprawy sprzed wielu lat, wszystko układa się stopniowo, z kilkoma mocniejszymi akordami. Ale jeśli po prostu pozwolisz autorowi się prowadzić i przyjmiesz jego historię bez żadnych warunków i oczekiwań – powinna Ci się spodobać. Mnie zafascynowała zwłaszcza narastające napięcie między małomównym Royem a żoną jego brata. Ta relacja ma w sobie taką siłę, że choćby dla niej warto się zagłębić w tę opowieść. Próbowałam zgadnąć, dokąd to zaprowadzi bohaterów, i po części miałam rację – ale oczywiście Wam nie zdradzę.

Piorunujące wrażenie robi w tej powieści narracja – Nesbo świetnie to wymyślił, oddając opowieść w ręce, czy raczej – w usta – Roya. Ten małomówny, poważny, zdystansowany mężczyzna wydaje się oazą spokoju. Wydaje się. Bo kiedy wsłuchamy się w jego – często beznamiętną – relację i uświadomimy sobie, o czym on mówi – aż dreszcz przechodzi. Roy jest przerażający w tym swoim pragmatyzmie i chłodzie. W tym, jak planuje kolejne posunięcia i jak przechodzi do porządku dziennego nad czynami i decyzjami, które kogoś innego zniszczyłyby psychicznie. A może problem w tym, że jego psychika zniszczona jest już dawno?

Mistrzostwo autora widać też w tym, jak podzielił swoją powieść. Każda część kończy się mocnym uderzeniem, a potem następuje lekkie wstrzymanie akcji – aż do kolejnej bomby, którą nam serwuje. A czytelnik może tylko przewracać strony i pozwalać, by autor wodził go za nos.

Zakończenie trochę mnie rozczarowało, choć – znając autora – właśnie czegoś takiego się spodziewałam.

Komu ta książka się spodoba? Miłośnikom mrocznych powieści o gęstym klimacie i niespiesznej, aczkolwiek mocnej akcji.

Podsumowując: chyba najbardziej klimatyczna, a zarazem najbardziej mroczna z książek autora.

Link do opinii
Avatar użytkownika - jesienna-to-ja
jesienna-to-ja
Przeczytane:2021-01-17, Przeczytałam,

Z początku trochę szło opornie i ciężko było się wgryźć w fabułę, bo i nie wiadomo było o co chodzi, kto z kim i czemu to w ogóle thriller, ale ale! Ale później to już jazda bez trzymanki, bo Nesbo zawsze gwarantuje całą paletę emocji przy czytaniu jego powieści. Szkoda tylko, że 1/3 książki to była trochę walka z samą sobą, żeby jakoś przebrnąć do jakichś zaczątków kulminacyjnych punktów. 

Jak zawsze - Panie Nesbo, proszę i błagam o więcej!

Link do opinii
Avatar użytkownika - anna-4008
anna-4008
Przeczytane:2020-10-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane w 2020,

"Królestwo" to historia dwóch braci.

Po tragicznej śmierci rodziców Roy zostaje na gospodarstwie, natomiast młodszy Carl opuszcza dom.
Roy wiedzie spokojne życie, zarządzając stacją benzynową w rodzinnym miasteczku.
Pewnego dnia do miasteczka po 15 latach wraca Carl.Carl przyjechał nie tylko z propozycją biznesową – pragnie wybudować na skalistych szczytach ogromny hotel – lecz także z młodą żoną.
Wraz z powrotem Carla bracia muszą zmierzyć się z demonami przeszłości. Wychodzą na jaw ukrywane dotąd tajemnice. Książka to również analiza niewyjaśnionych zgonów z przeszłości miasta oraz nowe, tragiczne w skutkach wydarzenia.

Rodzinne więzy i braterska miłość, a także ambicje, sekrety i zazdrość. Czy rodzina jest najważniejsza? Ile można poświęcić w imię braterskiej miłości?


„Królestwo” to świetna książka. To nie jest typowy kryminał znajdziemy tam całkiem sporo z powieści obyczajowej i dramatu. To jedna z tych książek w których za wiele się nie dzieje, ale czytasz dalej bo nie możesz się oderwać.

Link do opinii

Kup książkę Królestwo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Syn
Jo Nesbo 0
Okładka ksiązki - Syn

Syn to zupełnie nowa książka Jo Nesbo, która tym razem koncentruje się na postaci Sonny'ego, którego śledzić możemy w Oslo, gdzie przebywa...

Czerwone gardło
Jo Nesbo 0
Okładka ksiązki - Czerwone gardło

Czerwone gardło to trzecia książka cyklu o Harrym hole’u, która tym razem rozgrywa się w trakcie przyjazdu prezydenta Stanów Zjednoczonych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Pokaż wszystkie recenzje