Pragnienie

Tom 11 cyklu Harry Hole

Pragnienie to jedenasta książka Jo Nesbo, czyli znakomitego norweskiego pisarza kryminałów, który po raz kolejny pozwoli nam poznać losy słynnego Harry’ego Hole’a.

Nasz bohater tym razem będzie musiał rozpocząć swoje działania w celu znalezienia kolejnego mordercy, który tym razem dopada swoje ofiary poprzez umawianie się z nimi na randki. Pierwsza zamordowana kobieta całkowicie nieświadoma wpadła w pułapkę, jednocześnie rozpoczynającą wielką grę.

Szczególnie brutalne akty nie tylko przyciągają uwagę mediów, ale także powodują, że do akcji musi wkroczyć wspomniany detekt, który i tym razem będzie miał wielką zagwozdkę. W końcu, aby pomóc konieczne jest powrócenie do miejsca, które prawie całkowicie odebrało Hole’owi wszystko co posiadał. Dodatkowe napięcie i stres budzi kwestia powiązań nowych zabójstw wraz z pewnym śledztwem, którego wcześniej nie udało się rozwikłać.

Czas ucieka, ślady nie kształtują się w jednoznaczne rozwiązania, w zasadzie sprowadzają się tylko do jednego… do największej porażki i człowieka, który kiedyś uciekł sprawiedliwości oraz naszemu bohaterowi.

Informacje dodatkowe o Pragnienie:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2017-03-29
Język oryginału: norweski
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka

Kup książkę Pragnienie

Pragnienie - opinie o książce

Po raz kolejny Hary ze swoimi niekonwencjonalnymi metodami pomaga w śledztwie plicjii .Jednak czy nagła choroba rakel zmusi go do wycofania się z pościgu za zbrodniarzem oszukiwanym przez wymiar sprawiedliwości od kilku lad.Kiedy powiedzieć stop?.Czy życie osobiste jest ważniejsze od pracy .zastanówmy się wspólie serdecznie polecam

Harry Hole legenda w książce i poza nią

W „Pragnieniu” Jo Nesbø skonstruował krwawą intrygę, na samą myśl której przechodzą mi ciarki po plecach. Ktoś morduje młode kobiety w bestialski sposób. Grupa kryminalnych ściga potwora bezskutecznie. Komendant policji Mikael Bellman decyduje się wezwać człowieka z jednej strony wycieńczonego pracą policyjną, a z drugiej człowieka, którego nazwisko budzi powszechny respekt, Harrego Hole.

„Pragnienie” nie zawodzi, może początek ma wolniejsze tempo, na szczęście fabuła rozpędza się, by w finale usatysfakcjonować podwójnie. Przeczytajcie a dowiecie się, dlaczego podwójnie.

Jo Nesbø wypracował sobie na tyle bardzo dobry warsztat pisarski, że „Pragnienie” oglądałam, nie czytałam. Ta książka sprawdziłaby się na ekranach kin jako kryminał i thriller w jednym.

Literacki kącik Sary

Avatar użytkownika - RenKa76
RenKa76
Przeczytane:2017-10-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Nesbo znowu w formie. Cykl o Harry'm - mogę czytać i czytać. I znowu czytać, po raz kolejny :)

Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2017-05-07, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek - 2017,
Nesbo zręcznie prowadzi na manowce. Ale w każdym rozdziale jest coś ponad główny wątek tak przy okazji na temat.
Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2017-05-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Seryjny morderca zabijajacy kobiety. Zamordowane kobiety maja wspolna ceche sa uzytkowniczkami tego samego portalu randkowego.Policja prowadzi sledztwo ale czy ujmie morderce.ktory w przemyslany i rytualny sposob zabija swoje ofiary.Trzymajaca w napieciu ksiazka z dreszczykiem w tle.
Avatar użytkownika - kochamciemojezycie
kochamciemojezycie
Przeczytane:2017-04-27, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Na taki kryminał czekałam już od dłuższego czasu. "Pragnienie" to krwawa, mroczna i bardzo wyrazista książka, z niezwykle wyrafinowanym morderstwem i jeszcze bardziej niezwykłym zakończeniem. Język powieści, jest składny, literacki i bez zgrzytów, co na pewno również jest wielką zasługą tłumaczki tej publikacji - Iwonie Zimnickiej. Czytanie tej powieści, mimo drastycznej tematyki, to była niezwykła przyjemność. Po internetowej randce, w swoim mieszkaniu zostaje brutalnie zamordowana młoda kobieta. Rany na ciele kobiety, są tak samo przerażające, jak niecodzienne. Presja mediów i niespotykany sposób z jakim działa morderca, skłaniają policję do zwrócenia się do najsłynniejszego norweskiego śledczego, który jednocześnie jest najbardziej niepokornym i niekonwencjonalnym człowiekiem w policji. Harry Hole podejmuje się poprowadzenia śledztwa, ponieważ sądzi, że za morderstwami stoi ścigany przez niego morderca, związany z niewyjaśniona sprawa z przeszłości. Czy najlepszemu z detektywów uda się złapać brutalnego sprawcę? Jak wiele ofiar pochłonie to śledztwo? Dowiecie się o tym, oczywiście czytając tę książkę. Że nie będzie miał łatwo, mogę Wam zagwarantować. Jeśli ktoś, nie czytał poprzednich części, albo tak jak ja, ma lukę w środku, naprawdę nie stwarza to problemu ze zrozumieniem fabuły. Autor przywołuje pewne wydarzenia z poprzednich części, jednak nie wpływa to na zrozumienie akcji w znaczny sposób. Tak, czy inaczej na pewno zachęca do nadrobienia zaległości. "Pragnienie" to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Zdecydowanie się na niej nie zawiodłam, wręcz przeciwnie, mam wrażenie, że dostałam nawet więcej niż się spodziewałam. Jo Nesbo, jak zwykle okazał się w najwyższej formie i udowadnia że jedenaście tomów, to nie jest za dużo. Mam nadzieję, że będzie tych tomów jeszcze więcej. Harry Hole, jest trochę jak wino, czym starszy, tym lepszy. :) / kochamciemojezycie.blogspot.com/
Avatar użytkownika - sulii
sulii
Przeczytane:2017-04-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książek 2017, Mam,
Wciągająca intryga, nie pozostawiający śladów bestialski morderca, i bohater...stary, dobry Harry Hole. Nie trzeba nic więcej, znikniecie dla świata... Harry Hole prowadzi spokojne, uporządkowane życie. Wydaje się, że wszystko co niepewne, stresujące i destrukcyjne w jego egzystencji już za nim. Tymczasem, policja boryka się z bardzo drastyczną sprawą i bezwzględnym mordercą, licząc na szybkie i efektywne jej zakończenie przerywa sielankę Hola i zwraca się do niego o pomoc. Ten, niechętnie, ale podejmuje współpracę. Gdy okazuje się, że sprawca ma związek ze niezakończonymi wydarzeniami z przeszłości, Harry Hole daje się porwać swojej pracy bez reszty. Książka jest rewelacyjna. Jo Nesbo nie obniżył poziomu kryminału, ani o milimetr. Intryga jest tak skonstruowana, by jak najbardziej zamieszać czytelnikowi w głowie. Nikomu nie można ufać. Każdy może mieć coś na sumieniu. A czytelnik ma do rozwikłania nie lada zagadkę. Napięcie rośnie stopniowo, choć tak naprawdę od pierwszej strony już jesteśmy mocno wciągnięci. W pewny momencie (trudno powiedzieć którym) akcja toczy się tak szybko, że nie sposób zostawić książki choćby na chwilę. Dodatkowo, Harry Hole choć nieco poważniejszy i uporządkowany, to jednak jest tym samym bohaterem, którego nie da się nie lubić. Dobry pomysł, świetne dialogi. Morderstwa krwawe i dosyć oryginalne, nawiązujące do przeobrażeń naszego świata i czasem zbyt prostych, kontaktów internetowych. Prawdziwa gratka dla fanów zdezelowanego detektywa, natomiast dla tych którzy po raz pierwszy sięgają po powieść Jo Nesbo, rewelacyjny początek. Choć na pewno warto zacząć od pierwszych tomów tej serii, by nie pozbawić się możliwości poznania tego bohatera i jego życia osobistego od początku. Polecam ! ! Więcej recenzji na fifraku.blogspot.com Zapraszam !
Jeżeli jest tak dobra jak pozostałe książki autora, to i bez czytania mogę ocenić na 6. Zastrzegam sobie prawo do zmiany oceny, po przeczytaniu książki.
Avatar użytkownika - domiczyta
domiczyta
Przeczytane:2017-03-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017, Mam, Recenzenckie,
RECENZJA PREMIEROWA https://www.facebook.com/domiczyta/ ,,Bo teraz kolej na ciebie, aby rozstrzygnąć, czy ktoś ma przeżyć, czy umrzeć, a tobie sprawia to przyjemność. Czerpiesz przyjemność z bycia Bogiem. Marzyłeś o tym, żeby być mną. Czekałeś na swoją kolej, żeby być wampirem. Czujesz to pragnienie, Harry, przyznaj. Któregoś dnia ty też je zaspokoisz." - fragment książki. Odwieczna walka serca z rozumem. Starcie na linii emocje kontra racjonalizm. Zderzenie popędów z normami społecznymi. Konfrontacja dobra ze złem. Tak. O tym jest najnowsza, jedenasta już część bestsellerowej kryminalnej serii z Harrym Hole - norweskim guru Wydziału Zabójstw o nieprzeciętnym umyśle i nieszablonowych, balansujących na granicy prawa, poczynaniach. Jo Nesbo powrócił w wielkim stylu ,,Pragnieniem", dając nomen omen spragnionym jego twórczości czytelnikom prawdziwy kryminalny majstersztyk. Co ciekawe, Harry nie od razu wkracza w tej powieści do akcji, każe wręcz na siebie chwilę poczekać, bo przecież rozstał się z funkcją komisarza, ustatkował u boku ukochanej kobiety i związał z akademickim stylem życia, przekazując adeptom szkoły policyjnej najcenniejszą, bo zdobytą na polu walki, wiedzę praktyczną. Wytropienie seryjnego mordercy, opętanego żądzą krwi i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, wymaga jednak uruchomienia nadzwyczajnych mechanizmów działania, tym bardziej że psychopata mordujący kobiety z niezwykłą brutalnością zdaje się wysyłać komunikaty, które tylko Harry jest w stanie rozkodować. Kiedy mordercza wyliczanka trwa, Harry nie może pozostać z dala od centrum wydarzeń - odzywa się w nim instynkt myśliwego, który jak najwyższy imperatyw popycha go do włączenia się w śledztwo. Ma pewne obiekcje natury prywatnej, czy takie postępowanie, zwłaszcza w obliczu choroby żony, ma sens, jednak wyrzuty sumienia zagłusza poczuciem misji i koniecznością ujęcia sadysty zadającego śmierć przy użyciu niespotykanego narzędzia - żelaznych szczęk, przypominających zęby wampira. W pewnym momencie wydaje się, że polowanie zakończyło się powodzeniem, ale czy na pewno sprawę można uznać za definitywnie zakończoną? Czy Harry może wrócić w domowe pielesze w blasku chwały i uznanych zasług, na dobre rozstając się z pracą w policji? ,,Pragnienie" to mocny, mroczny, dopracowany w każdym calu kryminał, który poraża niekiedy opisem detali, ale i fascynuje biegłością języka oraz wycyzelowaniem fabuły. Wątek kryminalny stanowi oczywiście oś książki, przy czym czytelnik z dużym zainteresowaniem może śledzić kwestie poboczne z prywatnego życia policjantów powołanych do grupy operacyjnej, odpowiedzialnej za namierzenie sprawcy pięciu morderstw w przeciągu jednego tygodnia. Tło obyczajowe wkomponowane jest bardzo sprawnie w całość akcji i sprawia, że powieść jawi się jako historia bardzo prawdopodobna, powodując ciarki niepokoju, czy nawet przerażenia. Znamy przecież autentyczne sprawy seryjnych morderców, których motywy działania tak bliskie są wytworom literackiej fantazji... Kryminał ten powinien być również rozpatrywany z perspektywy psychologicznej, ponieważ jest z jednej strony studium wypaczonego umysłu seryjnego zabójcy, a z drugiej - analizą pobudek kierujących Hole'em w procesie rozwiązywania kolejnej sprawy, dla której można rzucić wszystko i znowu poczuć uderzenie adrenaliny, połączone z pracą intelektualną na najwyższych obrotach. Bo wprawdzie praca śledczego, tropiącego dewiantów może być przekleństwem, skoro ofiary nawiedzają Harrego w snach, jednak stanowi też wyraz tego, w czym nasz bohater czuje się najlepiej i dzięki czemu ma świadomość, że jest pożyteczny dla społeczeństwa. A z takim przeznaczeniem trudno jest walczyć. Biorąc pod uwagę mistrzowskie zakończenie książki oraz niedokończone w niej wątki, pozostaje mi żyć nadzieją, że na kolejną powieść Jo Nesbo nie przyjdzie nam zbyt długo czekać. Polecam serdecznie lekturę nie tylko fanom skandynawskiego pisarza, ale i fanom powieści kryminalnych w ogóle, ponieważ nawet pominąwszy wcześniejsze tomy z Harrym Hole w roli głównej, oddający się lekturze ,,Pragnienia" czytelnik może docenić zastawione na niego przez autora pułapki oraz towarzyszące temu emocje i niespodziewane zwroty akcji. Bo odpowiedź na pytanie ,,kto zabił" bywa czasem bardziej skomplikowana, niż mogłoby to się na początku wydawać... Dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat S.A. za możliwość przedpremierowej lektury.

Lubię zagłębiać się w książki Jo Nesbo a szczególnie polubiłam, mimo jego wielu wad, Harrego Hole. I trochę dziwnie mi z tym, że Harry nie jest już komisarzem policji. Teraz jest pracownikiem cywilnym, który w szczególnej sytuacji pomaga jako konsultant. Super było gdy nie pił i strasznie ciężko gdy w trudnej osobistej sytuacji nie dał rady. nawet po alkoholu jego umysł analizuje zdarzenia, zaistniałe fakty, ślady czy poszlaki szybciej niż inni. I gdy wszyscy odtrąbiają i świętują sukces on nadal drąży, drąży, drąży. Co takiego czuje i widzi Harry Hole czego nie widzą inni to przeczytajcie sami. Wartka akcja, eskalacja napięcia i burze emocji doprowadza czytelnika do wrzenia.

Dawno już nie czytałam nic pióra Jo Nesbo. Trochę odzwyczaiłam się od jego stylu pisania i przez parę pierwszych rozdziałów brnęłam z mozołem. A potem już poszło.

Harry Hole prowadzi w miarę szczęśliwe życie u boku Rachel. Jest profesorem w policyjnej szkole, nie pije i jak ognia unika wszelkich doniesień o morderstwach. Do czasu. W Oslo grasuje nowy morderca, który wkrada się do mieszkań samotnych kobiet, atakuje je, zabija i wypija ich krew. Szybko zyskuje miano wampirysty. Harry szantażem zostaje zmuszony do powrotu do policji. A przy tym budzą się wszystkie jego demony z przeszłości.

Same śledztwo jest bardzo zagmatwane mimo że bardzo szybko zostaje ujawniony sprawca to wszystko szybko się komplikuje a tropów jest kilka.

Muszę przyznać, że wciągnęło mnie porządnie. Od początku do końca. Oczywiście, dzięki szybkiej akcji, zgrabnym intrygom i ciekawym postaciom. Mogłam śledzić przemianę kilku osób. Te antypatyczne, robiły coś czego nikt się nie spodziewał i budziły szacunek a te, które wydawały się pozytywne, robiły coś wręcz przeciwnego. Pisarz sięga bardzo głęboko w głąb ludzkiego umysłu. A to co mam ukazuje, momentami przeraża. Polecam.

Avatar użytkownika - Ewelina26
Ewelina26
Przeczytane:2019-04-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019, Mam,

Czy wyjście na randkę z nieznajomym, poznanym w wirtualnym świecie, może skończyć się morderstwem? Tym bardziej, że dziewczyna wraca spokojnie, i bezpiecznie do swojego domu? Jednak jak się okazuje, nieznajomi bywają niebezpiecznie, i nigdy nie należy im do końca ufać.

Policja w Oslo po raz kolejny musi się zmierzyć z seryjnym mordercą, który wydaje się być nie tylko krok przed policją, ale przede wszystkim dobrze zaciera po sobie ślady, i tym bardziej wydje się być nieuchwytnym. A najlepszy policjant, jaki pracował w policji, zrezygnował ze służby. Wydaje się, że Harry uporał się z przeszłością, i wreszcie znalazł długo poszukiwane szczęście oraz spokój. Jednak zostają one zburzone w chwilii, kiedy starzy przyjaciele zwracaja się do niego z prośbą o pomoc. Hole zostaje postawiony przed niezwykle trudnym wyborem. Czy wrócić do czynnej służby, do ściagania przestępców, i tego co mu daje największą radość w życiu, a jednoczeście, jest dla niego zgubą i zagrożeniem, czy może zostać w spokojnym świecie, który z takimi mozołem buduje, i pozwolić innym zająć się sprawą seryjnych mordestw?

Jak można się domyślić policyjna natura wygra po raz kolejny. Jak bardzo zmieni się życie Harrego, oraz bliski mu osób w wyniku tej jednej decyzji? Jak bardzo sam Harry się zmieni? Oraz czy po trudnym śledztwie, które go czeka powrót do dawnego, spokojnego życia będzie jeszcze możliwy?

Zapraszam do lektury, bo tylko w książce znajdziemy odpowiedzi na te pytania.

Avatar użytkownika - Knoblauch
Knoblauch
Przeczytane:2018-10-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Rewelacja! Szkoda, że jak na razie to ostatnia część z Harrym Hole. Będę tęsknić!!!!!

Avatar użytkownika - JoannaAPrzeCzyta
JoannaAPrzeCzyta
Przeczytane:2017-10-14, Ocena: 4, Przeczytałem, Recenzyjne, Polecam,

„Pragnienie” to moje drugie spotkanie z Jo Nesbø. Tym razem towarzyszyłam Harremu Hole w zatrważającej walce z demonicznym mordercą.

Harry Hole w demonicznej grze perwersyjnego mordercy!
Młoda kobieta zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu tuż po internetowej randce. Ślady na jej ciele wskazują, że sprawca jest wyjątkowo bezwzględny. Presja mediów, by znaleźć winnego, sprawia, że policja zwraca się do Harry'ego Hole. Były śledczy niechętnie myśli o powrocie do pracy, przez którą wiele w życiu stracił. Rozpoczyna dochodzenie dopiero, gdy zaczyna podejrzewać, że zbrodnia łączy się z nierozwiązaną sprawą z przeszłości. Podejmuje trop i daje się wciągnąć w nierówną grę z wyrachowanym psychopatą.

Tak jak podczas mojego pierwszego spotkania z piórem Jo Nesbø, czytaniu towarzyszyły mi niezliczone emocje i strach, przed tym co jeszcze jest w stanie wymyślić chory umysł mordercy.
Niewątpliwie autor posiada bardzo mocny talent do tworzenia niezwykle skomplikowanych i zawiłych zagadek i treści. Powieść utrzymana jest w mrocznym klimacie, po mieście grasuje psychopata – wampir. I to nie byle jaki. Do zaspokajania swoich obrzydliwych pragnień używa szczęki z metalu. Pławi się w strachu i w krwi swoich ofiar.
A złapanie go graniczy niemalże z cudem.

Harry Hole – główny bohater powieści, jest w tym momencie życia dojrzałym i ustatkowanym wykładowcą na uczelni wydziale kryminalnym. Oddalił się od czynnej służby. Jednak schwytanie mordercy nie jest łatwe, dlatego na chwilę powraca on do dawnych koszmarów.
W tej części serii – podobał mi się bardziej niż w poprzedniej (tom 7), teraz jest stateczny, spokojny i bardzo zrównoważony.

„Pragnienie” to kryminał, który dowodzi, że Jo Nesbø jest mistrzem manipulacji, potrafi tak pokierować poszlakami, śladami i faktami,  że nie pozostawił mi żadnych szans na odgadnięcie kto jest mordercą. Postaci i ewentualnych potencjalnych kandydatów na psychopatów, było bardzo wielu.
Początkowo oczywiście próbowałam, ale już połowie porzuciłam ten plan.
Tym razem zagadka była tak zawiła, a fakty przeczyły same sobie, że praktycznie doszukiwałam się morderczych czynów w co drugim bohaterze.

Powieść trzyma w napięciu praktycznie do samego końca. Chociaż po ujawnieniu sprawcy, jak dla mnie, trochę końcówka powieści, była niepotrzebnie przeciągnięta.
Mimo, to myślę, że jeśli natknę się w przyszłości na jakąkolwiek książkę autorstwa Jo Nesbø to sięgnę po nią bez obaw, wiedząc że dostarczy mi ona sporej dawki emocji.

Zazdrość
Jo Nesbo0
Okładka ksiązki - Zazdrość

Śledczy z Aten zostaje wezwany do zbadania sprawy zaginięcia niemieckiego turysty na wyspie Kalimnos. W swojej karierze policjanta zyskał renomę, analizując...

Syn
Jo Nesbo0
Okładka ksiązki - Syn

Syn to zupełnie nowa książka Jo Nesbo, która tym razem koncentruje się na postaci Sonny'ego, którego śledzić możemy w Oslo, gdzie przebywa...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;