Zdjęcie - Mariusz Szczygieł

Mariusz Szczygieł

(1966-09-05) - (nadal)

Mariusz Szczygieł – polski pisarz, reporter, felietonista. Jako wykładowca akademicki prowadził zajęcia na Uniwersytecie Warszawkim. Laureat wielu nagród literackich, między innymi: Europejskiej Nagrody Książkowej w 2008 roku, a także podwójnej Nagrody Literackiej Nike w 2019 roku.

Mariusz Szczygieł - biografia, życie i twórczość

Mariusz Szczygieł urodził się 5 wrześni 1966 roku w Złotoryi. Ukończył Liceum Ekonomiczne im. Stefana Żeromskiego w Legnicy. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł jego pracy magisterskiej brzmiał: Dział reportażu „Gazety Wyborczej”, historia – twórcy – dylematy warsztatowe

Mariusz Szczygieł – młodość 

Już od młodych lat fascynował się pisaniem oraz literaturą. Jako 16-latek tworzył w ramach harcerskiego czasopisma Na przełaj. Jego artykuły już wtedy poruszały ważne i często trudne tematy jak prostytucja czy homoseksualizm. W 1984 ukazał się tekst Nie róbcie sensacji, natomiast dwa lata poźniej Rozgrzeszenie, który zapoczątkował cykl artykułów o osobach homoseksualnych w Polsce.

Mariusz Szczygieł – kariera

W latach 1990-1996 pracował jako reporter w Gazecie Wyborczej. Od 1995 roku, wraz z Witoldem Orzechowskim, współtworzył w Polsacie talk show Na każdy temat. W momencie zakończenia emisji programu, jego głównym obszarem zainteresowań stała się historia i kultura Czech. Szczygieł obecnie uważany jest za najbardziej znanego polskiego czechofila. Sam mówi, że choć żyje w Warszawie, jego dusza mieszka w Pradze. 

Człowiek jest jak rower - utrzymuje równowagę tylko dopóty, dopóki dokądś jedzie.

- Mariusz Szczygieł - cytaty

Jako pracownik akademicki w latach 1997-1998 wykładał reportaż w Europejskim Studium Dziennikarstwa. Od 2000 roku prowadził również seminarium warsztatowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2002 roku powrócił do Gazety Wyborczej, a w latach 2004-2012 pełnił stanowisko zastępcy szefa dodatku Duży Format oraz zastępcy kierownika działu reportażu Gazety Wyborczej.

Mariusz Szczygieł w 2010 roku założył Fundację Instytutu Reportażu, w ramach której powstała Polska Szkoła Reportażu, kawiarnio-księgarnia Wrzenie Świata, a w 2014 roku wydawnictwo Dowody Na Istnienie.

Mariusz Szczygieł – publikacje i sukcesy

Mariusz Szczygieł jest, po Hannie Krall, najczęściej przekładanym polskim reporterem. Jego książki zostały przetłumaczone na 21 języków. Swoim książkom poświęca dużo czasu, długo pracuje nad tekstem. Za wzorcowe kompetencje uważa zdolność do zapamiętywania szczegółów, a także skojarzeń, nawet tych odległych. Szczygieł twierdzi, że to właśnie ta umiejętność sprawia, że reportaż ma w pewnym stopniu artystyczny, ponadczasowy charakter.

Jego debiutancka książka Niedziela, która zdarzyła się w środę ukazała się w 1996 roku. Opowiada ona o czasach transformacji, o nowym życiu w Polsce. Szczygieł jest Laureatem Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za Gottland, która zdobyła także Nike Czytelników. Jest to zbiór reportaży poświęconych Czechom, w których odczarowuje on stereotypowy obraz tego kraju pokazując jego mroczniejszą stronę. Inną poczytną pozycją jest Zrób sobie raj z 2010 roku, w której Szczygieł skupia się na kulturowych oraz religijnych problemach współczesnych Czech. W 2019 roku otrzymał podwójną Nagrodę Literacką Nike za Nie ma

W 2012 roku w konkursie Grand Press przyznano mu tytuł Dziennikarz Roku 2012.

Mariusz Szczygieł publikował na łamach pism: CKM, Fluid, Gazeta Wyborcza, Konfrontacje, Na przełaj, Polityka, Radar, Viva!, Press, Kultura (Paryż), Culture Europe (Paryż), Uncaptive Minds (Waszyngton), Die Presse (Wiedeń), Mlada Fronta DNES (Praga), Reflex (Praga), La Repubblica (Rzym).

Mariusz Szczygieł - twórczość

Okładka - Niedziela, która zdarzyła się w środę
Niedziela, która zdarzyła się w środę

Miałem szczęście być świadkiem, kiedy pewnym ludziom w środę przydarzyła się niedziela. To moja pierwsza reporterska książka. Z czasów, kiedy uwielbiałem pisać o Polsce, kiedy nie prowadziłem jeszcze talk-show...czytaj dalej

Okładka - Gottland, wydanie II poprawione
Gottland, wydanie II poprawione

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. "Gottland" Mariusza Szczygła...czytaj dalej

Okładka - 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła

Oto Polska: * proboszcz z HIV, * pluton ZOMO, który strzelał w "Wujku"; * dwie matki i poczęte przez nie dziecko; * student Rydzyka, który uciekł ze szkoły; * Sprawiedliwi ratowali Żydów, a teraz się wstydzą...czytaj dalej

Okładka - Gottland
Gottland

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. "Gottland" Mariusza Szczygła nie ma nic...czytaj dalej

Mariusz Szczygieł - wiadomości

Cytaty Autora

(...) kiedy człowiekowi zostaje już mało czasu, ma więcej poczucia humoru, bo inaczej by tego nie wytrzymał. I to jest naprawdę smutne.


Więcej

(o papieżu) Ten gość jest odpowiedzialny za śmierć setek tysięcy ludzi. W marcu powiedział w Kamerunie i Angoli, że >>AIDS nie można przeciwdziałać rozdawaniem kondomów, które ten problem tylko powiększają<<. Gdyby to powiedział Borat, byłby to przynajmniej czarny humor.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy