Gottland

Ocena: 5.29 (7 głosów)
Inne wydania:

Książka może pisarza dręczyć. Może też - i w tym przypadku to jest lepsze słowo - uwierać. Drobnym szczegółem. Jakby był jakimś ziarenkiem piasku, które dostało się do buta i uniemożliwia chodzenie. Przyznaję: latami uwierało mnie kilka słów. Nie były odpowiednie, a ja przecież mam pod ręką lepsze.

Parandowski stwierdził, że książka nazajutrz po wydaniu odmawia autorowi posłuszeństwa. Dlatego zapewniam dawnych i nowych czytelników ,,Gottlandu", że tym razem stworzyłem książkę wreszcie mi posłuszną.

Do następnego wydania oczywiście.

Mariusz Szczygieł

Aktorka Lida Baarova -- kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec - twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych - to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

 

 

,,,,Gottland" to jedna z tych książek cudownie niepoddających się klasyfikacjom. Szczygieł jest niesamowity i zabawny, wszystko się u niego łączy. Jest niczym Hrabal non-fiction. Książka zaczyna się historią Baty, a kończy olśniewającą podwójną narracją na temat lekarki, specjalistki od oparzeń, która w wolnym czasie przekłada kryminały Dicka Francisa. I wszystko jest prawdą!" Julian Barnes, ,,The Guardian"

 

,,Mądra, ciekawa i potrzebna książka. Poprzez opowieść o losach ludzkich Szczygieł opowiada skomplikowane dzieje naszych południowych sąsiadów. Zafascynowany niepowtarzalną czeską kulturą i obyczajowością, zmysłem ironii, humorem i sarkazmem, przypomina czeskie spotkania z ,,historią spuszczoną z łańcucha". Czytamy te opowieści przez pryzmat własnych losów, co czyni lekturę jeszcze bardziej zajmującą. Losy mieliśmy podobne, a jak bardzo odmienne. Pasjonująca książka." Adam Michnik

 

,,Przy ,,Gottlandzie" nie sposób nie myśleć o ,,Procesie" i ,,Zamku". Szczygieł śledzi niezrozumiałe zdarzenia i szuka w nich sensu. Ma niezwykły talent do tropienia szczegółów. Jego spojrzenie na dwudziestowieczne totalitaryzmy, które wciąż zatruwają nam umysł, jest godne najwyższej uwagi." Larry Rother, ,,The New York Times"

 

,,Świetna książka. Potwornie przygnębiająca panorama czeskich losów XX wieku. (Obejmuje też wiek nowy, który równie przygnębia). To, co mnie zawsze w czeskim losie pociągało, to nieustanna, dynamiczna, tragiczna i zarazem śmieszna niejednoznaczność. Mariusz Szczygieł wychodzi z tradycji polskiego reportażu i na tę właśnie niejednoznaczną czeskość nakłada swoją metodę. Efekt jest bardzo mocny, oryginalny, zaskakujący. Od dawna nie odbyłam równie intensywnej podróży do moich młodzieńczych doświadczeń, pytań i fascynacji. Ale ich lektura wprawiła mnie w głęboki smutek. Czekam na drugą część tych reportaży-esejów-opowiadań (bo i gatunek nie jest do końca określony) w nadziei, że możliwe jest jakieś katharsis, że z pułapki tego środkowoeuropejskiego losu można się wyplątać." Agnieszka Holland

 

,,Nadzwyczajny! Ze swoim sposobem opowiadania historii, poczuciem absurdu oraz ironicznym podejściem mógłby drukować u nas, w ,,The Spectator"." Victor Sebestyen, ,,The Spectator"

 

,,To nie jest książka, to klejnot." ,,Le Figaro"

 

,,Mimo humoru książka podejmuje temat cierpienia poważnie i ze współczuciem." Madeleine LaRue, ,,Quarterly Conversation"

 

,,Wielka literatura pod płaszczykiem reportażu." ,,Wiener Zeitung"

 

,,Halucynacyjne bajki pełne niepokoju." ,,Liberation"

 

,,Tę książkę można uznać za czarną komedię, tyle że czarna komedia w wydaniu Szczygła to coś bardzo przygnębiającego." Mythili Rao, ,,The Daily Beast"

 

,,Emocjonująca, tragiczna, zabawna podróż." ,,La Repubblica"

 

,,Trauma życia w komunistycznym piekle do tej pory nie została w Europie odreagowana, o czym błyskotliwie zaświadcza ta książka i jej sukces." ,,Kommiersant"

Informacje dodatkowe o Gottland:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-09-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381915632
Liczba stron: 248

Tagi: Czechosłowacja

więcej

Kup książkę Gottland

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Gottland - opinie o książce

Ile można czytać o Czeskiej Republice? Okazuje się, że dużo, ponieważ całkiem sporo książek o tej tematyce zostało wydanych w Polsce. Nie twierdzę, że każdy Polak to Czechofil, jednakże coś w tym musi być, że tak bardzo fascynuje niektórych z Nas ten naród zza gór. O Szczygle usłyszałam już w pierwszym tygodniu studiów. Moje wnioski? Skoro polecają mi go zawodowi Bohemiści (w dodatku wykładowcy), powinnam, a raczej muszę przeczytać jego książki. Sama nie wiem, czego się spodziewałam. Pewnie czegoś naukowego, napisanego językiem bogatym w słownictwo, którego nie zrozumiem. Sięgnęłam po "Zrób sobie raj". Książka ciekawa, tylko że dla mnie już wypalona, ponieważ zdążyłam już poznać większość historii w niej opisanych z samych zajęć. Gottland z tego powodu mnie trochę zniechęcał. Myślałam że znowu trafię na historie, które już znam. Otóż nie. Mimo iż znałam markę Bata (butów co prawda chyba nie nosiłam), okazało się że bagatelizowałam jej renomę. Ot jakaś tam firma obuwnicza z Czech, nic więcej... A tutaj niespodzianka. Imperium Baty swego czasu obejmowało cały świat. Jego buty nosili wszyscy, na wszystkich kontynentach. Koncern nie ograniczał się tylko do butów, on obejmował wiele różnorodnych dziedzin gospodarki. Sama historia jego twórcy zasługiwałaby moim zdaniem na ekranizację, ponieważ w rodzinie Batów znajdowało się wiele powiedzmy "oryginalnych" charakterów. Do tego dochodzi historia pewnej czeskiej aktorki, która została kochanką Goebbelsa. Golden Kids. I wiele innych. Wszystko podane w formie reportażowej, z przytoczeniem wypowiedzi wielu osób, zobrazowaniem warunków panujących w Czechosłowacji. Lektura bardzo ciekawa. I nie tylko dla Czechofila.
Link do opinii
Avatar użytkownika - manuela_orkan
manuela_orkan
Przeczytane:2022-07-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - npopl
npopl
Przeczytane:2017-06-30, Ocena: 6, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2015-08-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - KlaudiaKonieczna
KlaudiaKonieczna
Przeczytane:2014-01-23, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Gottland, wydanie II poprawione
Mariusz Szczygieł0
Okładka ksiązki - Gottland, wydanie II poprawione

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru...

Niedziela, która zdarzyła się w środę
Mariusz Szczygieł0
Okładka ksiązki - Niedziela, która zdarzyła się w środę

Miałem szczęście być świadkiem, kiedy pewnym ludziom w środę przydarzyła się niedziela. To moja pierwsza reporterska książka. Z czasów, kiedy uwielbiałem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy