Laska nebeska

Ocena: 5.08 (12 głosów)
Inne wydania:

"Po co wymyślono Czechów?" pyta Mariusz Szczygieł i odpowiada: "Żeby wprowadzić Polaków w dobry nastrój". Reporter "Gazety Wyborczej", czechofil, autor przełożonych na kilkanaście języków książek "Gottland" i "Zrób sobie raj", w "Lásce nebeskej" ujawnia twarz felietonisty. Są to wycieczki z literatury czeskiej do życia. "Z książek - przyznaje - zapamiętuję tylko pojedyncze zdania i potem zaczynają one żyć w mojej głowie własnym życiem"

Informacje dodatkowe o Laska nebeska:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2012-02-01
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-268-0705-3
Liczba stron: 168

więcej

Kup książkę Laska nebeska

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Laska nebeska - opinie o książce

Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2016-04-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Wspaniałe felietony, czechofilskie i zachwycające! Idealne na poprawę humoru, zaciekawienie krajem. Czytelnik ma wrażenie, że siedzi z autorem w zadymionym pubie, przy piwie i słucha opowieści, anegdot i przemyśleń.
Link do opinii
Fantastyczny zbiór felietonów, inspirujący do sięgnięcia i zagłębienia się w czeską literaturę. Jak naród czeski jest miły memu sercu, tak z każdą kolejną stroną książki, stają się coraz milsi i bliżsi. Chciałabym napisać w tej opinii coś więcej, ale chyba po prostu sięgnę po kolejną książkę - tym razem zza południowej granicy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2013-05-14, Ocena: 5, Przeczytałem, czytam regularnie w 2013 roku,
Czeska ocena świata jest inne niż nasza. Jak dobrze można mieć inne spojrzenie na świat.
Link do opinii
Avatar użytkownika - annia
annia
Przeczytane:2013-02-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Jacy są Czesi wg Szczygła - zabawni, z dystansem do siebie i dużą dawką poczucia humoru. Ale jednocześnie nie ma dla nich tematów, z których nie można sobie pożartować. Za pomocą felietonów z "Laski nebeskiej" nie poznamy zapewne dokładnie literatury Czeskiej, ale dowiemy się wiele o czeskiej mentalności zarówno zwykłych ludzi, jak i tych znanych polityków, pisarzy czy piosenkarek. Więcej o tej książce na moim blogu www.pudelka-zapalek.blogspot.com
Link do opinii
Z czym większości z nas kojarzą się Czasi? Z piwem, Szwejkiem, śmiesznym językiem? Z poczuciem humoru, ich "ahoj", knedliczkami czy ateizmem? Ze wszystkim po trochu. "Laska nebeska" jest zbiorem bardzo zróźnicowanych felietonów - punktem wyjścia są najwybitniejsze dzieła czeskiej literatury - ale nie jest to książka o literaturze, o nie! To książka o prawdziwych Czechach - w których jest coś z kawałów, które o nich krążą ;) Polubiłam tych Czechów :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Qleczka
Qleczka
Przeczytane:2022-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Fakty,

Czytałam tę książkę ponad rok, bo starałam się czytać omawiane utwory o ile mogłam je gdzieś znaleźć. Ogólnie to jest zbiór esejów o literaturze czeskiej. Polecam , jak wszystkie książki największego polskiego czechofila

Link do opinii
Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2020-07-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Pan Szczygieł jak zawsze niezawodny! Lekko, humorystycznie, że przez książkę po prostu się płynie! 

Link do opinii

„Láska Nebeská” to zbiór felietonów, krótkich reportaży, w których Mariusz Szczygieł przybliża swoim czytelnikom Czechy jako państwo, ale też Czechów, ukazując ten naród, jako ludzi o ogromnym poczuciu humoru (niekiedy bardzo specyficznego) oraz o dużej dawce dystansu do samych siebie.

 

Mariusz Szczygieł za pomocą ważnych wydarzeń i osób życia publicznego (m.in. piosenkarzy Karela Gotta, Václava Neckárza oraz pogrzebu Václav Havela), przedstawicieli sztuki (Ivan Martin Jirous, zwany Świrusem), literatury (Karel Čapek i jego „Fabryka Absolutu”, Viola Fischerová, Bohumil Hrabal) buduje obraz Czechów, jako bardzo sympatycznej społeczności. Przy okazji czytelnik może poznać wiele ciekawych postaci. Dla mnie sporym plusem książki były opisy trzech interesujących postaci. Pierwszą jest wspomniany wcześniej artysta Ivan Jirous. Drugą Věra Saudková. Szczygieł umieścił tu bardzo ciekawy rozdział, nieco przybliżający postać córki Franza Kafki. Trzecia osoba to Jára Cimrman. Ten zabawny i niezwykle ciekawy rozdział dotyczący wynalazcy i dramaturga (jednej z najciekawszych i zarazem najbardziej zagadkowych postaci w Czechach), jest kolejnym potwierdzeniem specyficznego humoru czeskiego społeczeństwa, a także ich chęci do mieszania faktów i fikcji z naciskiem na zamiłowanie do gloryfikowania tego drugiego.

 

Natomiast miłośnicy filmu odnajdą w „Lásce Nebeskiej” sporo interesujących tytułów czeskiej kinematografii, jak m.in. „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „Butelki zwrotne”, „Sklep przy głównej ulicy” czy „Palacz zwłok”.

 

Jedyne, czego mi zabrakło w „Lásce nebeskiej”, to rozdziały poświęcone czeskiemu ateizmowi. Wprawdzie są tu fragmenty opisujące brak zainteresowania Czechów religią; nie może się jednak obejść bez porównania, iż temat ten doskonale uzupełnia „Zrób sobie raj”. Niektóre tematy polityczne trochę się dłużyły, przez co miałam ochotę nieco obniżyć swoją ocenę.

 

Jednakże pozostanę przy ocenie dobrej. Ponieważ książka posiada dodatkową zaletę - jest napisana lekkim stylem, dzięki czemu przyjemnie się ją czyta. W niektórych rozdziałach Czechy jawią się tu jeszcze bardziej ”rajskie”, niż po lekturze „Zrób sobie raj. A sami Czesi” jeszcze bardziej sympatyczni, dzięki paru zabawnym anegdotom. Począwszy od tych zwyczajnych anegdot opowiedzianych przez ludzi, po zabawne napisy klozetowe, co czyni „Láskę nebeską” książką o bardzo pozytywnym, iście antydepresyjnym wydźwięku.

 

Dla Pana Mariusza Szczygła należą się więc słowa uznania za to, iż popełnił kolejny dobry, interesujący reportaż. Tym samym, dla mnie, „Láska nebeska” jest następną książką jego autorstwa, która skłoniła mnie do poszukiwań w świecie czeskiej literatury i kinematografii.

Link do opinii
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2016-08-21, Ocena: 5, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy