Tom Hanks

(1956-07-09) - (nadal)

Tom Hanks przyszedł na świat 9 lipca 1956 r. w Concord (USA, stan Kalifornia). Jego dzieciństwo nie należało do najszczęśliwszych- tułał się po różnych rodzinach zastępczych.
Przygodę z aktorstwem rozpoczął w szkole średniej. Ponieważ nie mógł dostać roli w szkolnym przedstawieniu, rzucił naukę i pojechał do Cleveland, gdzie odbywał się Great Lakes Shakespeare Festival. Tam debiutował w teatrze Riverside. W 1980 r. został zaangażowany do telewizyjnego serialu komediowego. Jego pierwsze występy kinowe to także role w komediach. Nic dziwnego, że krytycy zaszufladkowali go jako komika. Sytuacja uległa zmianie dopiero w 1993 r., kiedy to Hanks zagrał w filmie "Filadelfia" ujawniając spory potencjał dramatyczny (który potwierdził rolą w "Forreście Gumpie"). Za obie te kreacje został nagrodzony Oscarem. W 1996 r. zadebiutował jako reżyser i scenarzysta filmem "Szaleństwa młodości" (sam zresztą w nim zagrał).
Dwukrotnie żonaty - z pierwszą żoną, Samanthą Lewes, ma dwójkę dzieci, z obecną partnerką życiową, aktorką Ritą Wilson, również dwójkę potomstwa. Jeden z synów Hanksa, Colin, poszedł w ślady taty i też jest aktorem.
Spokrewniony w prostej linii z byłym prezydentem USA Abrahamem Lincolnem. Prywatnie przyjaciel Bruce'a Springsteena, fan Beatlesów, miłośnik serialu "Star Trek" oraz klubu Aston Villa.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tom_Hanks

Książki autora

Reklamy