Czas honoru

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2011-11-23
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788363014995
Liczba stron: 402
Dodał/a książkę: ksiazkowa-fantaz

Ocena: 5.44 (9 głosów)

Opowieść o czterech cichociemnych, których pokochały miliony Polaków Pierwsza część epickiej sagi o losach czterech młodych ludzi, których wojna połączyła i wystawiła na ciężką próbę. Arystokrata Bronek, praski rzemieślnik Janek oraz synowie przedwojennego oficera Władek i Michał wygnani przez obcą inwazję we wrześniu 1939 roku, po wielu trudach trafiają do szkoły Oficerów Wywiadu w Anglii. Powrócą do ojczyzny jako wszechstronnie wyszkoleni ,,cichociemni" - spadochroniarze i dywersanci.

Powieść, napisana przez autora telewizyjnego serialu pod tym samym tytułem, z rozmachem kreśli wojenne losy bohaterów od wrześniowej klęski, przez wojnę we Francji, sowieckie łagry, po codzienne życie w okupowanej Warszawie, rozbudowując świat serialu o zupełnie nowe wątki i postacie.

Pierwsze wydanie książki zebrało entuzjastyczne recenzje. Określano ją jako ,,znakomitą, wciągającą", taką którą ,,czyta się z zapartym tchem". Polecamy z pełnym przekonaniem zarówno wielbicielom serialu, jak i osobom, które go jeszcze nie oglądały.

Kup książkę Czas honoru

Opinie o książce - Czas honoru

Z literaturą nawiązującą do historii jakoś ostatnio nie miałam do czynienia. W ramach nadrobienia zaległości z ratunkiem przyszła mogłoby by się wydawać dosyć lekka, nawiązująca do słynnego serialu powieść "Czas honoru". Autorem tejże książki, jak i scenarzystą serialu jest ten sam człowiek, mianowicie Jarosław Sokół.Jarosław Sokół ur. w 1960 roku w Świnoujściu. Z zawodu prozaik i scenarzysta. Na swoim koncie ma "Wielkie rzeczy", a także słynne losy historycznych bohaterów "Czas honoru", "Czas honoru. Przed burza". Autor także licznych scenariuszy zarówno filmowych, jak i telewizyjnych. Powieść skupia się na przedstawieniu losów czwórki przyjaciół: Bronka, Michała, Władka i Janka. Ich młodzieńcze życie kończy się wtedy, kiedy ma miejsce okupacja. Nasi bohaterowie chcą jak najszybciej wstąpić w szeregi polskiej armii. Jednak nic nie jest proste, bowiem z początku mają jakieś "błahe" zadania, które nie dają im satysfakcji. Trochę z przypadku trafiają na szkolenie "administracyjne" do Anglii, z którego chcą się wycofać do czasu, gdy odkrywają, iż po owym szkoleniem kryje się znacznie więcej. Bowiem okazuje się, iż jest to tajna operacja podczas której mają zostać odpowiednio przeszkoleni, a następnie zrzuceni na ojczystą ziemię. Poznajemy także miłosne perypetie naszych bohaterów co jest urozmaiceniem całości. Autor opisuje także warszawskie podziemne ...
(czytaj dalej)
Filmu nie oglądałam, lecz przy tej lekturze cofnęłam się do czasów, gdy czytałam pierwszy raz "Wieżę spadochronową" czy "Kamienie na szaniec". Wtedy bohaterowie tych lektur wydawali mi się tak bliscy ze swymi ideałami. Może dzięki tej lekturze niektórzy nastolatkowie zatrzymają się nad prawdziwym bohaterstwem, zamiast ograniczać się do poszukiwania nierealnych, "udziwnianych" bohaterów z filmów czy książek dla dzieci i młodzieży. Może też wzrośnie ich zainteresowanie historią swojego narodu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agatka20008
agatka20008
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki w 2015 roku,
To nie jest łatwa, lekka i przyjemna książka, bo i jej tematyka taka nie jest. Jednak jest tak wciągająca że czyta się z zapartym tchem. Doskonałe uzupełnienie rewelacyjnego serialu, a jako że serial oglądałam wcześniej, to teraz czytając dosłownie widziałam te sceny. Polecam książkę każdemu, kto lubi tematykę wojenną, ale i wszystkim tym, którzy interesują się historią Polski z okresu II wojny światowej, i dla których suche fakty są nudne.
Link do opinii
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2014-01-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Autorem tejże książki jest scenarzysta serialu pod tym samym tytułem, tak więc może ona być doskonałym uzupełnieniem serialowej wiedzy jak i przypomnieniem wcześniejszych sezonów. Bronek, Władek, Michał i Janek niczym czterej muszkieterowie walczyli do ostatniej kropli krwi z niemieckim okupantem. Mimo swojego młodego wieku najważniejszymi wartościami były nich są: Bóg, Honor i Ojczyzna - tak odległe w dzisiejszych czasach. To właśnie od nich uczymy się czym tak naprawdę był patriotyzm, a także czym był okupiony. Chłopcy Ci często przerażeni i wyczerpani trudamim narażali własne życie walcząc o wolność.. naszą wolność i o tym nigdy nie należy zapominać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - misia98
misia98
Przeczytane:2015-01-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Książka niesamowicie ciekawa, historia cichociemnych z ekranu telewizora w wersji papierowej zachwyca jeszcze bardziej. Historia początków głównych bohaterów Janka, Bronka, Władka i Michała, która wciąga niesamowicie. Książka dla której nawet nieprzespana noc nie martwi :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Nori
Nori
Przeczytane:2013-12-29, Ocena: 6, Przeczytałem,
Moja ulubiona książka. Jest doskonale napisana, czytając przenoszę się w czasy wojenne i prawie słyszę świst kul czy stukanie oficerek o bruk. Doskonale przybliża tamte realia. Granica między tamtymi czasami i teraźniejszością zaciera się. Dla mnie ta książka jest genialna!
Link do opinii
Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK
Przeczytane:2015-03-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2014-10-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki-2014,
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2014-09-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Inne książki autora
Czas honoru. Jeszcze nie dziś. Tom 8
Jarosław Sokół0
Okładka ksiązki - Czas honoru. Jeszcze nie dziś. Tom 8

Szef Gestapo Lars Rainer wszelkimi metodami usiłuje się pozbyć wrogów, w tym majora Halbego. Z pomocą przychodzi mu znana piosenkarka - Inge Neumann, z...

Czas honoru. Przed burzą
Jarosław Sokół0
Okładka ksiązki - Czas honoru. Przed burzą

Rok 1943. W okupowanej Polsce nasila się bezwzględny terror. Jednocześnie napływ świetnie wyszkolonych w Anglii „cichociemnych” – specjalistów...

Reklamy