Zacisze 13

Czarna komedia z wątkiem kryminalnym.

Marta i jej przyjaciółka Aneta znajdują dwa trupy i z różnych powodów zamiast zgłosić sprawę na policję… ukrywają je w piwnicy. Mają z tym trochę kłopotu – po piętach depczą im przestępcy, którzy szukają ukrytego przed laty cennego łupu, policja, tajemniczy przystojny mężczyzna, były mąż Marty i szalona staruszka.

Druga część „Zacisza 13” ukazała się wiosną 2010 roku.

Informacje dodatkowe o Zacisze 13:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2009-10-06
ISBN: 978-83-7648-243-9

Kup książkę Zacisze 13

Zacisze 13 - opinie o książce

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2016-09-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Przeczytane,
"Zacisze 13" - pechowy adres?

"Zacisze 13" Olgi Rudnickiej to czarna komedia z wątkiem kryminalnym, w której zaskakujące zbiegi okoliczności i nieporozumienia są na porządku dziennym.

Bardzo lubię komedie kryminalne, zarówno filmowe, jak i książkowe. Uważam, że odrobina humoru nie zaszkodzi nawet w najbardziej poważnym wątku kryminalnym. Z tego powodu czasami sięgam po czarne komedie, w których pojawia się trup. Słyszałam wiele dobrego o powieściach Olgi Rudnickiej. Poza tym byłam na jej spotkaniu autorskim, na którym urzekło mnie jej poczucie humoru. I postanowiłam przeczytać jej powieści. Jako pierwsze trafiło w moje ręce "Zacisze 13".

Głównymi bohaterkami są Marta Żywek oraz jej przyjaciółka Aneta. Obie są nauczycielkami w liceum. Pierwsza z nich uczy historii i wiedzy o społeczeństwie, zaś druga – biologii. Marta prowadzi dość nudne życie. Jej rozkład dnia jest tak przewidywalny, że można by było na jego podstawie regulować zegarki. Dwa razy dziennie uprawia jogging połączony z wyprowadzeniem psa, raz w tygodniu robi zakupy w markecie, a dwa razy w tygodniu chodzi na kurs samoobrony. Czas po pracy spędza w domu, nie przyjmuje gości. Aneta stanowi jej przeciwieństwo, lubi gdzieś wyjść. Czasami wyciąga Martę do kina czy na zakupy do Poznania.

Dziwne zachowanie Marty wynika z tego, że wiele przeszła. I jedyne, czego chce, to spokoju. Z tego też powodu za swój nowy dom wybrała Śrem. Zamieszkała przy ulicy Zacisze, wydawać by się mogło w spokojnej okolicy – wszak nazwa do czegoś zobowiązuje. Niestety numer 13 może oznaczać tylko kłopoty.

Na kłopoty nie trzeba długo czekać. Bowiem Marta znajduje w swoim ogródku martwego mężczyznę. Wkrótce pojawia się kolejny trup. Marta i mieszkająca z nią tymczasowo Aneta, postanawiają ukryć ciała w piwnicy. Nie jest to jedna takie proste, gdy po piętach depczą przestępcy, każdy twój ruch śledzi policja, a na dokładkę pojawia się tajemniczy mężczyzna, były mąż oraz szalona staruszka...

"Zacisze 13" to czarna komedia z wątkiem kryminalnym. Fabuła oparta jest na zaskakujących zbiegach okoliczności oraz nieporozumieniach, które komplikują sytuację. Olga Rudnicka ma niezwykłe poczucie humoru, które bardzo cenię nie tylko u pisarzy. W książce nie brakuje zabawnych wydarzeń, które powodują uśmiech na twarzy, a czasem nawet śmiech. Jak choćby zamurowywanie trupów w piwnicy przez amatorkę, która murarki uczy się z Internetu.

Książkę czyta się szybko, gdyż jest napisana lekkim językiem z dozą czarnego humoru. Autorka potrafi budować napięcie, poprzez nagłe zwroty akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni. A zakończenie jest zaskakujące i daje możliwość kontynuacji. Polecam tę książkę miłośnikom komedii kryminalnych i czarnych komedii, którzy lubią niecodzienne przygody bohaterów.

Warto wspomnieć, że "Zacisze 13" doczekało się kontynuacji – "Zacisze 13. Powrót". Chętnie poznam dalsze losy dwóch przyjaciółek, które łączy mroczna tajemnica.

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2016-12-28, Ocena: 6, Przeczytałam, humor, obyczaj,
Pani Rudnicka jak zawsze trzyma powieść na poziomie. Tym razem sprawa dotyczy dwóch nauczycielek i jednocześnie przyjaciółek: Marty i Anety. To właśnie w domu Marty pod nr 13 zostają schowane owe dwa trupy. Niesie ze sobą różne dość śmieszne, a czasem absurdalne sytuacje.
Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2016-07-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Połączenie kryminału z komedią. Super pozycja.
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2016-01-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Co zrobicie jeżeli w swoim ogródku znajdziecie trupa? Pewnie zadzwonicie na policję. Niestety główna bohaterka nie jest aż tak przewidywalna, będzie kręcić, kłamać, kuć podłogę i .... Cóż tu dużo mówić śmieszny "kryminalik". Już nie mogę się doczekać kontynuacji.
Avatar użytkownika - Elina44
Elina44
Przeczytane:2015-08-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015 ,
Mogłam przeczytać tę książkę wcześniej, ale opis trochę mnie zniechęcił. Rozumiem, że to komedia, ale kobiety, które we własnym domu chowają zwłoki?! I to takie znalezione, a nie własnoręcznie zabite?! Jednak po jakimś czasie sięgnęłam po książkę, ze względu na autorkę. I jest nawet OK. Humor w stylu Joanny Chmielewskiej. Miejscami śmiałam się na głos. Aneta i Marta - świetne postacie. Konkretna. Żadnych zbędnych opisów czy rozważań. Głównie składa się z dialogów. Polecam
Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2014-12-08, Ocena: 1, Przeczytałam,
Totalna porażka. Jedna z najgorszych książek, jakie czytałam w tym roku. Infantylna, niesmaczna...

Śmieszna, lekka i przyjemna. Sama się dziwię, że spodobała mi się komedia kryminalna, bo zazwyczaj bardzo męczy mnie ten gatunek. A tu takie zaskoczenie. Dużo śmiechu i sympatyczne bohaterki.

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2020-08-10, Przeczytałam, 52 książki 2020,

O książce - jak zawsze - piszę na moim blogu, na który was serdecznie zapraszam :)

Avatar użytkownika - vaapu
vaapu
Przeczytane:2017-12-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Oj, zemściło się na mnie czytanie w niewłaściwej kolejności. Myślę, że ciut wyżej oceniłabym "Zacisze 13. Powrót", znając dokładnie historię z pierwszej części.
W każdym razie opowieść jest całkiem ciekawa i nawet mimo tego, że znałam już kontynuację, byłam zaskoczona niektórymi wydarzeniami.

Fartowny pech
Olga Rudnicka0
Okładka ksiązki - Fartowny pech

Posterunkowy Nadziany ma pecha. Po serii niefortunnych zdarzeń postanawia dobrowolnie przenieść się na niewielką placówkę, gdzie nikt go nie zna...

Zbyt piękne
Olga Rudnicka0
Okładka ksiązki - Zbyt piękne

Zuzanna kupuje dom po okazyjnej cenie. Wie, że wymaga on sporych nakładów, ale na marzeniach się nie oszczędza. Nowy dom, nowa praca, nowe życie...