Zezia i Giler

Tom 1 cyklu Zezia i Giler

Agnieszka Chylińska debiutuje literacko!
Książka, o której wszyscy już mówili od kiedy Autorka ogłosiła, że ją pisze!
W serwisach plotkarskich huczało... Autobiografia? Książka dla dzieci? A może powieść?
Teraz jest już jasne: "Zezia i Giler", to książka dla dzieci, ale także dla rodziców.

Poznajcie perypetie 8-letniej Zezi. Dowiedzcie się czemu jej młodszego brata nazywają Gilerem i kto to jest IDŹSTĄD.
Zezia zdradzi Wam sekret na najfajniejszy na świecie sposób obierania ziemniaków i podpowie jak sprawić, by w szufladzie rycerze walczyli ze smokami. Zacznijcie czytać, a pokochacie rodzinę Zezików!

Nigdy bym nie przypuszczał, że pewnego dnia będę czytał swojej córce teksty Agnieszki Chylińskiej na dobranoc, przy okazji samemu świetnie się bawiąc. Świat naiwnej dziecięcej fantazji wymieszany z dorosłym, inteligentnym poczuciem humoru - ostatni raz przeżywałem coś takiego, mając w ręku przygody Mikołajka albo oglądając Shreka.
Marcin Prokop

Już dawno żadna książka nie wciągnęła mnie tak, bym nie mógł zasnąć do rana. Zwłaszcza książka dla dzieci. Przeczytałem ją jednym tchem. Agnieszka jest genialnym obserwatorem i potrafi naprawdę pasjonująco i barwnie opowiadać. Robi to dowcipnie i tak umiejętnie stopniuje napięcie, odkrywając kolejne tajemnice rodziny Zezików, że trudno przerwać czytanie. Ta książka to świetna zabawa dla rodziców i dzieci. Jej czytanie było dla mnie prawdziwą przyjemnością.
Robert Kozyra

Agnieszka zaskakiwała, odkąd ją znam. Jako anonimowa ultrarockowa wokalistka na płycie demo zespołu jeszcze bez nazwy O.N.A. Potem gość koncertu MTV w Sopocie śpiewający fantastycznie klasykę disco. A teraz jako autorka książek dla dzieci. Dlatego zawsze jej byłem ciekaw. No to czytamy!
Piotr Metz

Jeżeli ktokolwiek zastanawiał się, czym jeszcze zaskoczy nas Agnieszka Chylińska, tego nie przewidział na pewno. Książka dla dzieci. Ale jaka! Miałam szczęście być jedną z jej pierwszych czytelniczek. Uśmiałam się do łez i poryczałam, już wcale nie ze śmiechu. To książka o nas, pokoleniu, które wyrosło na Jeżycjadzie, w tęsknocie za ciepłym domem. O nas i naszych dzieciakach, które wychowujemy kompletnie inaczej niż wychowano nas. Śmieszy, wzrusza, ogrzewa jak kocyk. Agnieszko, świetna robota!
Agnieszka Hetnał, redaktor naczelna Wydawnictwa Pascal

Zezia i Giler - opinie o książce

Avatar użytkownika - elfijka
elfijka
Przeczytane:2013-05-06, Ocena: 2, Przeczytałam, Przeczytane w 2013,
Szału nie ma. Nie powala, nie zachwyca, nie śmieszy.
Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2014-10-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki w 2014 r.,
Zezia, a tak naprawdę Zuzia Zezik, ma 8 lat i zaczęła nosić okulary. Gdy brat zobaczył ją w szkiełkach po raz pierwszy, powiedział: "Zezia" i tak już zostało. Z kolei 5-letni Czarek ma kłopoty z chustką do nosa i katarem, dlatego został nazwany Gilerem. Pierwsze rozdziały przedstawiają całą rodzinę, kotkę Idźstąd, sąsiadów, koleżankę Zezi. To opisy. I są one oczywiste, gdy kogoś lepiej chcemy przedstawić. Jednak na tym się nie skończyło... Wszystkie rozdziały to opisy! A jak wiadomo opis jako forma wypowiedzi jest statyczny. To właśnie przede wszystkim spowodowało, że w tej książce dla dzieci brak typowej, dynamicznej akcji! A szkoda, wielka szkoda...! Przyznam szczerze, że się trochę nudziłam właśnie z powodu źle dobranej formy wypowiedzi i braku fabuły, braku akcji. Nie wiem, jak odbierają tę książkę dzieci. Ja jestem zawiedziona. A może nie powinnam być, skoro na tylnej okładce opinie znanych celebrytów zachwalają książkę pod niebiosa? Co mnie jeszcze raziło? Zapis... czasami tylko jeden akapit był na stronie, choć czcionka i interlinia odpowiednie dla dziecka. Kompletny brak dialogów, od czasu do czasu tylko w cudzysłowach pojawiały się przytoczone wypowiedzi z różnych sytuacji. Narracja niby 3-osobowa, choć świat przedstawiany jest z punktu widzenia 8-latki. Składnia momentami też kulała. Trochę jakby stylizowana na dziecięcą. A z drugiej strony zdania były... zbyt wielokrotnie złożone, a nawet źle rozpoczynane (No więc...). Niezbyt bogate słownictwo autorki, wiele powtórzeń, a Zezia Zezię Zezią poganiała... Dziwne zakończenie, a właściwie jego brak. Po prostu skończył się kolejny rozdział i skończyła się książka. Tak mogło by się stać po każdym rozdziale. Nic by się nie straciło. A co mi się podobało? Na pierwszym miejscu ilustracje Marka Bogumiła. Czarno-białe, klasyczne w linii, bez udziwnień i dobrze dopasowane do treści. Nazwy własne bohaterów: Babcia Jasnowłosa, Babcia Ciemnowłosa, Wujek Rolnik, Pani Artystka, Straszny Pan, Czarna Pani, Pan Trampek, Pani Tyka, Pani Modelka. Poczucie humoru autorki, choć był ono bardzo przytłoczone formą wypowiedzi i tyko z rzadka się przebijało. Niektóre pomysły bohaterki na zabawy, bo każde zadanie dało się zamienić w zabawę. I tak czyszczenie sztućców to walka rycerzy z rozbójnikami w obronie księżniczek i ich córek, zaś obieranie ziemniaków to zabawa w fryzjera w koszarach. Co mnie zaskoczyło? Na mikołajki dzieci ustawiają buty na parapecie (u mnie koło łóżka). I to, że 8-latka obiera wielka gar ziemniaków na obiad i myje kaloryfery szczotką na druciku! Na podstawie opisów Zezi dałabym bohaterce co najmniej 10 lat, tak więc i postacie nie są do końca dobrze stworzone. Zezia i Giler według mnie to spostrzeżenia małej dziewczynki zamknięte w opisach poświęconych różnym tematom (Łikend, Nocne Łałaki, Święta, Wakacje itd.). Rozdziały ułożone zostały tematycznie w dowolnej kolejności, tak więc jakiegoś planu, konstrukcji w powieści brak, pomysłu na książkę tak naprawdę też. Czytajcie na własną odpowiedzialność. Wiele czasu Wam to nie zajmie. Ja do tej pory nie wiem, jaki był zamysł Agnieszki Chylińskiej na tę powieść, co piosenkarka chciała w niej przekazać...
Avatar użytkownika - selene21
selene21
Przeczytane:2014-06-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2014,
Sięgnęłam po książkę w naszej bibliotece skuszona i tytułem i autorką. Perypetie rodzinne Zezików z perspektywy ośmioletniej Zezi-Zuzi. Historie codziennych spraw ciekawych dla dzieci, napisane z myślą o nich i językiem przystępnym również dla nich. Nasze dzieci z utęsknieniem czekały na dalsze rozdziały na dobranoc. Nikt, by się nie spodziewał takiej wyobraźni, fantazji i języka dawnej, "ostrej i kontrowersyjnej" wokalistki "O.N.A". Polecam tą zabawną książkę!
Avatar użytkownika - amalka
amalka
Przeczytane:2013-12-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Świat opisywany oczami dziecka. Dowcipnie i mądrze. Z przyjemnością czytam tę książkę mojemu dziecku. Nie sposób się nie zaśmiać, gdy czyta się o Cioci Zagranicy, kotce Idźstąd itd. Na plus również - ilustracje.
Avatar użytkownika - Sardegna
Sardegna
Przeczytane:2013-03-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
W ostatecznej ocenie daję książce czwórkę. Pomimo wszystkich edukacyjnych treści, nie przemówiła do mnie na tyle, żeby dać jej wyższą notę.więcej na: http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/03/zezia-i-giler-agnieszka-chylinska.html
Avatar użytkownika - mosiek
mosiek
Przeczytane:2013-01-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
To świetna książka! Współczesny świat, bez latających dywanów i mówiących kotków. Bardzo pozytywna lektura na zimowy wieczór. Czytając, w głowie mając głos Agnieszki Chylińskiej, którą bardzo lubię, więc przyjemność z "Zezi i Gilera" miałam podwójną. Odjęłam jeden punkt dlatego, że szybko się skończyła, a ja chciałam czytać dalej i dalej. :) Na ostatniej stronie widnieje napis "Koniec?", co daje nadzieje, na kontynuację losów rodzeństwa.
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-01-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Dawno nie przeczytałam tak dobrek książki dla... dla nas!!! Czytałam ją dzieciakom, ale sama nieżle się przy niej ubawiłam... Rewelacyjne ujęcie tematów codziennych-niecodziennych. Jakbym czytała książkę o sobie... ale w różnych wymiarach... raz jestem Zezią, raz Mamą Zezi... polecam nie tylko dzieciom, ale dorosłym przede wszystkim:):):)

Nietypowa niby bajka, niby wspomnienia. Czytałam ją swoim wnukom, którym się nawet podobała.
"Tata Zezi uważał, że Pani Modelka powinna zrobić karierę za granicą, ale ku radości Mamy Zezi Pani Modelka zagrała w reklamie herbatki na zatwardzenie.
Poczucie humoru jak widać nie opuszcza Pani Agnieszki, ale i o obowiązkach również pamiętała.
"Zezia z czasem nauczyła się, że mieć obowiązki jest bardzo przyjemnie."
Ciekawie ujęte różne zagadnienia z perspektywy kilkuletniej dziewczynki, która chciała być już oczywiście dorosłą.
" Siostra Julki miała piętnaście lat i była zbuntowana. Julka i Zezia chciały być takie jak Laura."

Polecam, warto przeczytać.

W tej krótkiej opowiastce mamy okazję poznać pewną rodzinę Zezików. Rodzeństwo Zezię i Gilera, ich rodziców, Dziadka, Babcie: Jasnowłosą i Ciemnowłosą, kotkę Idźstąd, Ciocię Zagranicę i Edytkę, Wujka Rolnika i sąsiadów o równie wymyślnych określeniach. Agnieszka Chylińska naprawdę ma wyobraźnię. Tak pomyślałam po przeczytaniu pierwszych dwóch rozdziałów z trzynastu, jakie autorka nam przedstawiła. W każdym rozdziale mamy nowe informacje z życia Zezików. Widzimy jak spędzają wolny czas, jak się zachowuje każde z nich, co lubią, a czego nie cierpią. Po przeczytaniu całości śmiało mogę stwierdzić, ze mamy w niej przedstawiony jakby rok z życia Zezi i Gilera. Najpierw widzimy ich codzienne życie, czasem kłótnie, chwile wesołe i smutne, życie w szkole, wakacje, potem ponowne przygotowywanie się Zezi do kolejnego roku szkolnego. Książka kończy się opisem spędzania Świąt Bożego Narodzenia u Zezików.

Jakie więc są smutki Zezi? O czym Zezia marzy? Dlaczego brat Zezi Giler nazywa się tak a nie inaczej? Kim są Przestań i Przestań Do Cholery?
Kto chce poznać rodzinę Zezików śmiało może sięgnąć po tę książkę. Jest idealną lekturą dla dzieci. Dorośli również mogą przeczytać - choćby z ciekawości.
Plusem tej książki obok interesującej historyjki są rysunki autorstwa Marka Bogumiła. Doskonale przedstawiają opisywane fragmenty. Tylko szkoda, że nie są barwne, tak jak ten z okładki książki.

Avatar użytkownika - 311007Ap
Przeczytane:2015-05-12, Ocena: 4, Przeczytałam,
Esy-Floresy Zezi
Agnieszka Chylińska0
Okładka ksiązki - Esy-Floresy Zezi

Interaktywna kolorowanka dla przyjaciółek Zezi, niezwykłej bohaterki Agnieszki Chylińskiej! Zapraszamy do jej kolorowego świata. Odwiedź klasę...

Dzielny Oczak
Agnieszka Chylińska0
Okładka ksiązki - Dzielny Oczak

Dzielna jest Zezia, dzielny jest jej młodszy brat zwany Oczakiem. Cała rodzina Zezików daje radę, co wcale nie oznacza, że wszystko zawsze jest...