555 zagadek o Karkonoszach

Tom 3 cyklu 555 zagadek

Karkonosze, Riesengebirge, Góry Olbrzymie albo Góry Olbrzymów, bo tak je kiedyś nazywano, od zawsze budziły respekt i przyciągały tajemniczością
i dzikością, a ich sława sięgała daleko poza region sudecki.

Porośnięte gęstym lasem, mroczne i niedostępne, zamieszkane przez dzikie zwierzęta i demony,
były uważane za królestwo legendarnego Ducha Gór. Dziś stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, a górująca nad nimi Śnieżka z roku na rok bije rekordy popularności wśród najczęściej odwiedzanych miejsc na mapie Dolnego Śląska.
Miłośnicy Karkonoszy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie sposób zebrać całej nagromadzonej przez wieki wiedzy o tych górach 555 zagadek
o Karkonoszach to małe kompendium tego, co warto o nich wiedzieć. Wszystko, co w nich najciekawsze, unikatowe, osobliwe, a przede wszystkim zagadkowe,
znalazło się w tej książce.
Autorzy starają się w przystępny i rzeczowy sposób ukazać esencję tych gór.
Warto udać się z Anią i Waldkiem w „zagadkową podróż”, na spotkanie z ludźmi, krajobrazami, przyrodą i dziedzictwem Karkonoszy.

Informacje dodatkowe o 555 zagadek o Karkonoszach:

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2022-02-08
Kategoria: Przewodniki turystyczne

Kup książkę 555 zagadek o Karkonoszach

555 zagadek o Karkonoszach - opinie o książce

Karkonosze to góry bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, górująca nad nimi Śnieżka to najczęściej odwiedzane miejsce na mapie Dolnego Śląska. Ci, którzy dobrze te góry znają i kochają pewnie dużo o nich wiedzą, ale na pewno nie wszystko, więc ta książka będzie dla nich idealna, żeby sprawdzić swoją wiedzę.
Książka jest bardzo fajnie zbudowana, podzielona jest na rozdziały, a każdy z nich ma inną tematykę, szczyty, kuchnia, ratownictwo, fauna i flora oraz wiele innych, pod każdym rozdziałem mamy rząd pytań, na które możemy spróbować udzielić odpowiedzi. Następnie po tych wszystkich pytaniach mamy dobrze rozwinięte odpowiedzi, możemy sobie o tych górach poczytać lub sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę. Ja dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na przykład takich, że na teren Karkonoszy próbowano sprowadzić różne gatunki zwierząt z Europy takie jak muflony, świstaki i kozice górskie, a także to jak wyglądały karkonoskie chałupy, a sądząc po opisie, były one naprawdę wyjątkowe.
Jak zawsze w takich publikacjach tak i tu mamy sporo pięknych zdjęć, które zachęcają, żeby odwiedzić to miejsce, z drugiej jednak strony jest tu ogrom tekstu, więc jest to książka bardziej dla pasjonata gór niż dla osoby, która tylko szuka kilku ogólnych informacji czy chce pooglądać widoki.
Zawsze jestem zachwycona takimi publikacjami, ponieważ w każdej zgromadzone jest dużo wiedzy tej najnowszej oraz tej z dawnych lat, więc osoby zaangażowane w zdobywanie informacji musiały się naprawdę napracować. Moim zdaniem okładka, jak i spora ilość tekstu może nie zachęcać potencjalnego czytelnika, ale już po kilka stronach ciężko się oderwać od czytania i z chęcią poznaje się ciekawostki. Ja nie znałam żadnych odpowiedzi, więc pominęłam pytania i od razu przeszłam do rozwinięcia, nie czytałam też po kolei, tylko zaczęłam od najbardziej interesujących mnie informacji, także jak widać, nie trzeba poznawać tej książki od początku do końca tylko tak, jak się chce.

Forget Me Not
Julie Soto