Okładka książki - Adriatyk. Miejsca, ludzie, historie

Data wydania: 2016-05-18
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-233-4068-3
Dodał/a książkę: czytam

Dla milionów Polaków wyjazdy nad Morze Adriatyckie stanowiły pierwszy kontakt z południem Europy. Włoskie czy chorwackie plaże były wymarzonymi miejscami na wakacyjny wypoczynek. Adriatyk to jednak nie tylko plażowanie w słońcu. Nad morzem, gdzie już w starożytności stykały się ze sobą Wschód i Zachód, nadal dochodzi do mieszania się kultur.

Uwe Rada zabiera czytelnika w podróż do wyjątkowych miejsc na południu Europy. Apulia pamięta nie tylko o niemieckiej dynastii Hohenstaufów, lecz także o spuściźnie po Bizancjum. Albania, skąd jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia uciekano statkami do Włoch, zaczyna pielęgnować swoje tradycyjne związki z morzem. Autor dociera na wybrzeże w Czarnogórze i Bośni, na półwysep Istria, gdzie spotyka zadeklarowanych Europejczyków, a także do miasta Adria, od którego wywodzi się nazwa morza. Adriatyk to taki obszar w Europie, gdzie proces integracji przebiega na peryferiach, a nie w metropoliach. Te ostatnie leżą bowiem bardzo daleko.

Kup książkę Adriatyk. Miejsca, ludzie, historie

Avatar użytkownika - AdelaMi
AdelaMi
Przeczytane:2016-10-14, Ocena: 6, Przeczytałam,
Są takie przewodniki po świecie, które są czymś znacznie szerszym niż zwykła książka z opisami miejsc. Są historiami, opowieściami o życiu, które trwało, które było świadkiem niezwykłych wydarzeń, które sprawiło, że powstały budowle, które nadało szerokości geograficznej inny, większy sens.   Adriatyk to morze szczególne. Otaczają je światy tak różne i tak zbliżone, że czasami wydaje się być wewnętrznym akwenem wyjątkowej, adriatyckiej kultury. Jego historia to historia starożytnego Rzymu, kształtujących się krajów bałkańskich i czegoś nieuchwytnego, co sprawia, że jeśli ktoś raz staniue na adriatyckim brzegu - czy to w Splicie, czy w Wenecji - nigdy już tego nie zapomni.   Turyści widzą w adriatyckich brzegach słoneczne plaże, smaczne potrawy, wino i wspaniałe wakacje. Podróżnicy widzą marzenia o życiu, które wybiega poza włoskie dolce vita. Widzą wielkie konflikty, obelżywe epitety kierowane pod adresem wszechobecnych w Dalmacji Niemców, widzą marzenia o wolności i sny o potędze. Widzą nieustanne konflikty, rywalizację o prymat nad innymi, o zdobycie przewagi, o odebranie sąsiadom prawa do panowania nad kolejnym skrawkiem lądu. Albańczycy, Wenecjanie, Chorwaci, Włosi i wszyscy inni. Każdy miał w swojej historii moment, gdy znaczył więcej niż inni, każdy upadał, każdy kogoś za ten upadek obwiniał.   Dzisiaj wybrzeże Adriatyku to mekka ...

Opinie o książce - Adriatyk. Miejsca, ludzie, historie

Avatar użytkownika - bemeraude