Agonia dźwięków

Początek XX wieku. Na końcu świata, gdzie diabeł mówi dobranoc, dogorywa w ciszy zapomniany przez Boga, ludzi i monsiniora Maurycego, biskupa diecezji Feixes, warowny klasztor La Rapita, siedziba mniszek klauzurowych. Przewodzi im wielebna matka Dorotea, kobieta surowa i pozbawiona poczucia humoru.

Brat Junoy, utalentowany muzyk, zostaje tam zesłany w charakterze spowiednika. Pozbawiony dostępu do instrumentów franciszkanin dzięki sile wyobraźni nieustannie przenosi się do abstrakcyjnego raju muzyki, oazy swojej samotności. W imię zdrowego rozsądku prowadzi także ambicjonalną wojnę ze zgorzkniałą matką przełożoną, niespełnioną poetką. Brat Junoy jest zdania, że umartwianie się nie przybliża nikogo do Boga, a niedożywienie wywołuje halucynacje.

Po proteście przeciw surowej karze nałożonej na dwie nowicjuszki - z których jedna umiera, druga zaś opuszcza klasztor - popada w ostry konflikt z matką przełożoną, trafia do aresztu i staje przed sądem diecezjalnym oskarżony o herezję, nadużycia i samowolę. Rozpoczyna się proces, podczas którego wszystko zdaje się przemawiać przeciw bratu Junoyowi... W świecie, który nie podziela jego pasji, pada ofiarą nietolerancji.

Pasjonująca powieść gotycka, która po raz kolejny udowadnia maestrię katalońskiego pisarza o niepodrabialnym stylu.

Jaume Cabré urodził się w Barcelonie w 1947 roku. Od lat uznaje się go za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Jest autorem wielu powieści, zbiorów opowiadań, esejów literackich oraz scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Należy do Instytutu Studiów Katalońskich, a jego utwory, wysoko oceniane przez czytelników i krytyków, były wielokrotnie nagradzane, filmowane i tłumaczone. Ukazały się w ponad 25 krajach. Nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazały się jego powieści: Wyznaję (2013), Głosy Pamano (2014), Jaśnie pan (2015) i Cień eunucha (2016).

Informacje dodatkowe o Agonia dźwięków :

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2017-05-10
Tytuł oryginału: Fra Junoy o l'agonia dels sons

Kup książkę Agonia dźwięków

Agonia dźwięków - opinie o książce

Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2020-04-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Miejsce akcji - klasztor mniszek klauzurowych na obrzeżach Katalonii. Czas akcji początek wieku XX. Główni bohaterowie: Brat Junoy, który za karę został zesłany do ww. klasztoru i musiał zostać spowiednikiem siostrzyczek (jego jedyną winą była miłość do muzyki), wielebna Dorotea, która jest zgorzkniała i surowa aż do przesady. Postać, która mnie w powieści niebywale drażniłą. Powieść niezwykle ciekawa, pełna intryg, donosów, niespełnionych marzeń. Areną jest zaś ponury, warowny klasztor La Rapitia. Fajny klimat. Polecam.

Avatar użytkownika - maja_klonowska
Przeczytane:2018-01-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Głosy Pamano
Jaume Cabré0
Okładka ksiązki - Głosy Pamano

Tina, zafascynowana fotografią spokojna nauczycielka, która pracuje w Sort, robi zdjęcie starej szkoły w Torenie tuż przed jej wyburzeniem. Jedno proste...

Spaleni w ogniu
Jaume Cabré0
Okładka ksiązki - Spaleni w ogniu

Nowa powieść autora Wyznaję Barcelończyk Ismael nie miał łatwego dzieciństwa, ale udało mu się zdobyć wykształcenie i podjąć pracę jako nauczyciel języka...