Biblia #SELF-PUBLISHINGu

Niezwykłe dzieło prekursora i weterana samodzielnego wydawania swoich książek w Polsce. Kompendium wiedzy dla każdego autora zamierzającego publikować swoje utwory bez wydawcy. Poradnik poruszający większość zagadnień niezbędnych do profesjonalnego wydania książki z sukcesem. Dotąd w Polsce nie ukazała się ani jedna książka podejmująca tematyki self-publishingu oraz pisarstwa niezależnego. Jeszcze nikt tak poważnie i tak obszernie nie potraktował zjawiska samodzielnego publikowania swoich książek. Dzięki tej książce czytelnik dowie się, jakie są rodzaje samopublikowania, co je różni, jakie są ich zalety i wady oraz dla kogo są one dobre. Oprócz tego pozna koszty poszczególnych ścieżek wydawniczych i metod samopublikacji, które autor omówił na przykładach. Po przeczytaniu tej książki czytelnik będzie ekspertem w zakresie pisarstwa niezależnego, a self-publishing nie będzie miał przed nim tajemnic. Książka powstała na podstawie kilkunastu lat doświadczeń zbieranych przez jej autora, który pierwsze amatorskie e-booki wydawał samodzielnie już w 2002 roku.

Informacje dodatkowe o Biblia #SELF-PUBLISHINGu:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2018-09-17
Kategoria: Poradniki

Kup książkę Biblia #SELF-PUBLISHINGu

Biblia #SELF-PUBLISHINGu - opinie o książce

Wiele jest osób, które marzą o tym, by wydać własną książkę. Niektórzy dopiero ją tworzą, inni publikują na blogach, jeszcze inni zamykają w swojej szufladzie na wieczne zapomnienie. Czasem listy do wydawnictwa kończą a się brakiem odpowiedzi lub odpowiedzią negatywą. Wtedy początkujący pisarz zaczyna się zastanawiać czy jego powieść faktycznie jest zła, czy po prostu jego nazwisko nie jest dostatecznie znane, by wydawcy przynajmniej zerknęli jednym okiem na akapit debiutanckiej książki. Autor może też się zastawić czy czasem wydawnictwo nie okrada go z pieniędzy, które mógł zarobić. Do głowy wpada pomysł, hasło self-publishing, o którym ostatnio jest coraz to głośniej. Jak jednak to wszystko rozgryźć? Czy to naprawdę się opłaca? Czy damy sobie radę i jak się do tego zabrać? Tutaj z pomocą przychodzi Aleksander Sowa ze swoją Biblią.
Mogę się całkowicie zgodzić ze słowami zamieszczonymi na okładce. Nie próbujmy, bo nie warto wydawać własnej książki bez tej wiedzy. Treść zawiera najważniejsze informacje, o których autor powinien wiedzieć. Szczególnie ten, który zastanawia się nad samopublikowaniem.
Bardzo spodobał mi się język autora, jest lekki, przyjemny, całkowicie szczery. Sprawia to, że poradnik można przeczytać od deski do deski, nawet nie szukając konkretnej treści, a i tak nie będzie on nużący. Aleksander Sowa dzieli się z nami swoimi doświadczeniami pisarskimi, daje rady, opowiada jakie błędy sam popełniał, tak byśmy my początkujący pisarze mogli ich uniknąć. Nie kryjąc się z niczym powoli i stopniowo przedstawia świat self-publishingu.
Mamy trochę teorii od tego, czym dokładnie jest self-publishing, bo wbrew pozorom wielu ludzi źle odbiera to pojęcie. Autor przedstawia nam plusy i minusy tego sposobu wydawania książki. Porównuje samodzielne wydawanie ze współpracą z wydawnictwem. Pozwala przyjrzeć się całemu procesowi. Nadmienia autorów, którzy zdecydowali się na samodzielną publikację i odnieśli mniejsze lub większe sukcesy.
Przede wszystkim jednak mamy bardzo dużo praktycznych porad o tym, jak przygotować własną książkę do publikacji, na co zwrócić uwagę. Podpowiedzi dotyczące formatu, okładki, korekty i składu. Wymienia najważniejsze portale zapewniające darmowe lub płatne możliwości wydania własnej książki. Każdy z nich opisuje, wymieniając zarówno zalety, jak i wady. Zaznacza, na co zwracać uwagę, by nie trafić na oszustów, którzy chcą tylko zarobić na autorach.
Fakt faktem wiele z tych wszystkich informacji można wyszukać w internecie, jak się trochę poszpera. Na pewno jednak zajmie to sporo czasu, a tu mamy wszystko zgromadzone w jednej publikacji. Na dodatek są to informacje z pierwszej ręki autora, który ma na koncie trochę książek wydawanych różną drogą, korzystającego z różnych stron polskich i zagranicznych. Wiedzy z takiego doświadczenia na pewno nie można zastąpić sztywnymi informacjami. W internecie znacznie więcej znajdziemy reklam różnych witryn, które o swoich wadach z całą pewnością nie napiszą.
Jedynymi minusami, na jakie zwróciłam uwagę, są: lanie wody przez autora. Dużo powtarza, jakby chwilami chciał zwiększyć objętość swojego poradnika. Zamiast tego mogło się w nim znaleźć jeszcze kilka przydatnych informacji. Dodatkowo w moim wydaniu (nie wiem, czy gdzieś zostało to poprawione), są nieczytelne niektóre czarno-białe wykresy. Nie jest to jednak problem na tyle duży, by nie polecić tej książki.
Książka ma też piękny styl. Nazwałabym go motwacyjno-krytycznym. Po jej przeczytaniu wiesz, że droga wydawania książki nie jest usłana różami. Wiesz, że twój tekst może nie być dostatecznie dobry, że czeka cię jeszcze masa pracy, krytyki, możliwe, że wydatków. Jednak mimo to czuje się chęć, by spróbować, bo są tacy, którym się udało. Każdy ma prawo spełniać swoje marzenia, a dzisiejszy świat daje nam ku temu możliwości. W dobie internetu wydanie książki jest o wiele łatwiejsze tak samo, jak dotarcie do czytelników. Możemy z tego skorzystać. Zachęcam każdego piszącego do szuflady, żeby sięgną po „Biblię self-publishingu” i odważył się w końcu wydać swoje dzieło.

Zła miłość
Aleksander Sowa0
Okładka ksiązki - Zła miłość

Niezwykła historia opowiedziana ustami sześcioletniej dziewczynki. Przypowieść dla dorosłych o tym, co w życiu najważniejsze. O pięknie, przeznaczeniu...

Jeszcze jeden dzień w raju
Aleksander Sowa0
Okładka ksiązki - Jeszcze jeden dzień w raju

[...] Beatka weszła do biura. Natychmiast włączyła komputer. Odkąd pojawił się w jej życiu Bruno, pierwszą czynnością po wejściu do biura nie było, jak...