Blondie$

Blondynki dookoła świata

Niesamowite przygody, ciekawi ludzie, noce polarne oraz kolorowy, egzotyczny i całkowicie odmienny świat obyczajowości arabskiej – to fascynująca, powieść Ewy Gogolewskiej-Domagały „Blondie$”. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Papierowy Motyl już 7 grudnia.

Dorota, nauczycielka muzyki w jednej z krakowskich szkół podstawowych, dziś szczęśliwa 45-latka, wspomina swoje szalone wyjazdy zagraniczne, jakie dwadzieścia lat wcześniej odbywała wraz z najbliższą przyjaciółką – Danutą. Obie kobiety podróżowały po świecie w celach zarobkowych, grając „do kotleta” w ekskluzywnych hotelach. Czytelnik przenosi się wraz z nimi do Norwegii, na Węgry, do Jordanii oraz Tunezji. Zabawne i zaskakujące przygody tych farbowanych blondyn („Jak do Afryki to tylko blondynki...”) często wynikały z nieporozumień powstałych na styku różnych kultur. Wspomnienia z wojaży „za chlebem” obu zwariowanych artystek czyta się jednym tchem.

Opowieść Gogolewskiej-Domagały przybliża świat innych kultur i odmiennej obyczajowości. Dzięki tej historii czytelnik, nie ruszając się z domu, odbędzie niezwykłą podróż razem z głównymi bohaterkami „Blondie$”, przeżyje nie tylko szaloną wyprawę do krajów europejskich i afrykańskich, ale także do Polski sprzed dwóch dekad, do czasów Pewexów, bonów i dolarów czarnorynkowych, pierwszych prywatnych sklepów i pierwszych prywatnych agencji artystycznych, pustych półek sklepowych oraz ustawicznych poszukiwań Doroty i Danuty, jak znaleźć odpowiedni materiał na „szaty estradowe”.

Napisana lekkim językiem książka wzrusza i bawi. Ta opowieść o beztroskich, młodzieńczych podróżach dwóch Polek ma zaskakujące i bardzo dojrzałe zakończenie. „Podróż jest jak gra, zawsze towarzyszy jej korzyść albo strata i to zwykle z nieoczekiwanej strony”, powiedział Johann Wolfgang von Goethe. Tak właśnie jest z wyprawą obu dziewczyn. Jej zakończenie jest na pewno nieoczekiwane, a... czy było korzyścią, czy stratą? Radzimy sięgnąć po niezwykłą historię Doroty i Danuty, aby je poznać.

Powieść „Blondie$” to debiut literacki Ewy Gogolewskiej-Domagały. Książka, choć posiada całkowicie fikcyjną fabułę, jest oparta na wspomnieniach autorki. Gogolewska-Domagała zajmowała się śpiewaniem, najpierw amatorsko, potem zawodowo, była m.in. wokalistką krakowskiego zespołu jazzu tradycyjnego Playing Family. Jak większość polskich muzyków jeździła z występami po świecie. Była w wielu miejscach – od archipelagu Lofotów za Kręgiem Polarnym w Norwegii, po kraje Półwyspu Arabskiego i Tunezję, a Europę Zachodnią zwiedziła ze studenckim teatrem TAM z Krakowa. Obecnie osiadła na stałe w Krakowie i postanowiła zająć się pisaniem. Autorka pracuje już nad drugą częścią „Blondie$”.

Informacje dodatkowe o Blondie$:

Wydawnictwo: Papierowy Motyl
Data wydania: 2010-12-07
ISBN: 978-83-62222-18-6

Kup książkę Blondie$

Blondie$ - opinie o książce

Muszę przyznać, że książka wciąga i jak się już zacznie, to trzeba czytać do końca :) Fajna akcja, zabawny język, a zakończenie warte jest "zarwania" nocy iczytania do rana! Polecam!
Wow! Tunezja w środku zimy, mam nadzieję że dużo akcji będzie się rozgrywało właśnie w tym miejscu! Opis zachęcający, okładka śliczna, rozgrzewa, super! Przeczytam z chęcią.
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-12-21, Ocena: 5, Przeczytałem,
Rude
Ewa Gogolewska-Domagała0
Okładka ksiązki - Rude

,,RUDE" to historia, która prowadzi czytelnika przez pół świata - od belgijskiego Liege, przez Koło Podbiegunowe, Tunezję aż do Krakowa.Głównymi...