Dlaczego liberalizm zawiódł?

Premiera książki w Stanach Zjednoczonych   – choć w niezaplanowany sposób –  zbiegła się z brexitem, zwycięstwem Donalda Trumpa, przegrupowaniem ruchów politycznych w Europie, wzrostem społecznego niezadowolenia.  Jak zaznacza autor wydarzenia te nie są niespodzianką. Ogólnoświatowe zaniepokojenie hipotezą, że demokracja liberalna wisi na włosku oraz pogłębiający się rozdźwięk między politykami a wyborcami spowodowały potrzebę głębszych wyjaśnień. Książka została zrecenzowana w największych amerykańskich tytułach, w tym w „organie zakonów liberałów”, czyli „New York Timesie”.

W książce Deneen wskazuje na intelektualne i kulturowe tradycje, kształtujące naszą codzienność, oraz przedstawia klarowną, naukową analizę przyczyn i źródeł obecnego kryzysu zachodniej polityki. Wynik jego pracy, to ‒ powtarzając za Jacksonem Learsem ‒ „skuteczne antidotum na świątobliwych lewicowców i prawicowców, pokazujące, jak uboga, dwubiegunowa koncepcja wolności spętała nasze życie publiczne, choć miała je uwolnić. Trudno o bardziej aktualny i potrzebny sposób wzbogacenia naszego jałowego dyskursu politycznego”.

Jak pisze autor we wstępie: „Po pierwsze, kiedy ludzi interesuje, co sądzę o wyraźnych frustracjach wielu obywateli w rozwiniętych demokracjach liberalnych, odsyłam do pierwszych rozdziałów książki, gdzie zastanawiam się nad następującym paradoksem: podstawowa dla liberalizmu wartość, autonomia jednostki, tworzy struktury, które doprowadzają do powstania u wielu obywateli poczucia utraty wolności. Po drugie, odnosząc się do pytań dotyczących źródeł i natury współczesnego populizmu, uważam, że wspieranie „nowej arystokracji” przez liberalizm prowadzi do podejmowania prób odzyskania politycznej kontroli nad swym losem przez wielu sfrustrowanych obywateli. Po trzecie, kiedy pyta się mnie o źródło licznych form niezadowolenia, które wynikają z szeregu kwestii, od nieskrępowanej imigracji po transpłciowość, daję do zrozumienia, że te zagadnienia (i inne) są pochodną podstawowego związku liberalizmu z bezgranicznością, którą odrzuca bardzo wielu obywateli”.

Patrick Deneen (ur. 1964) ‒ profesor na wydziale nauk politycznych Uniwersytetu Notre Dame, wcześniej wykładowca na uniwersytetach Princetown i Georgetown, jego rozprawa The Odyssey of Political Theory otrzymała nagrodę Leo Straussa dla najlepszej rozprawy z dziedziny teorii polityki. Deneen jest ponadto autorem i redaktorem naukowym wielu prac z zakresu historii myśli politycznej, amerykańskiej myśli politycznej, związków religii i polityki oraz literatury i polityki (zanim uzyskał doktorat z nauk politycznych, studiował literaturę angielską). Obecnie jego zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach narastających konfliktów oraz układów tworzących się wokół globalistycznych merytokratów z jednej strony, a nacjonalistycznych populistów z drugiej.

Informacje dodatkowe o Dlaczego liberalizm zawiódł?:

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2021-03-10
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 9788381961288

Tagi: publicystyka

Kup książkę Dlaczego liberalizm zawiódł?

Dlaczego liberalizm zawiódł? - opinie o książce

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;