Dokąd prowadzi pamięć. Moje życie

Saul Friedländer, znany historyk i zdobywca Nagrody Pulitzera, w książce Dokąd prowadzi pamięć. Moje życie powraca do swych korzeni i tworzy obraz ,,człowieka o wielu domach i językach, który jest równocześnie wszędzie żydowskim outsiderem".

Epizod utraty pamięci, którego doświadczył, uzmysłowił mu, jak bardzo jest ona ulotna i zwodnicza. Dlatego warto ją ćwiczyć, przypominając sobie brzmienie i znaczenie słów, nazywając rzeczy i uczucia. Na kartach tych niezwykłych wspomnień przewijają się odwiedzane przez niego miejsca, ludzie, refleksje, a także ciągle wracające wspomnienia z okresu Holokaustu.

Duża cześć książki to rozmyślania nad historią Izraela, a zwłaszcza nad powojenną polityką wobec świata arabskiego i Palestyńczyków. Friedländer w niezwykle inspirujący i świeży sposób wyjaśnia zaszłości historyczne, wytyka odważnie politykom błędy, wskazuje podłoża narastającego nacjonalizmu, zawsze broniąc racji ludzkiej, a nie ideologicznej.

Doskonała pozycja dla fanów biografii, książek historycznych i socjologicznych.

Saul Friedländer (ur. 1932) - historyk, pisarz, eseista, od 1988 roku profesor historii na Uniwersytecie Kalifornijskim. Żydowskie korzenie i dorastanie we Francji w czasie okupacji stały się dla niego inspiracją do badań nad historią i kulturą Żydów. Jest m.in. autorem nagrodzonej Nagrodą Pulitzera monografii Czas eksterminacji. Nazistowskie Niemcy i Żydzi 1939-1945.

Informacje dodatkowe o Dokąd prowadzi pamięć. Moje życie:

Dokąd prowadzi pamięć. Moje życie - opinie o książce

Czas eksterminacji. Nazistowskie Niemcy i Żydzi 1939-1945
Saul Friedländer0
Okładka ksiązki - Czas eksterminacji. Nazistowskie Niemcy i Żydzi 1939-1945

„Czas eksterminacji” to zupełnie wyjątkowy: kompletny i szczegółowy opis prześladowań i zagłady Żydów na terenie okupowanej Europy. Opierając...