Dziecko Hitlera. Moja młodość wśród nazistów

Hitlerjugend - młodzi, ufni, wierni... Narodowy socjalizm miał być dla nich rajem. Okazało się, że zstępują do piekła.

Alfons Heck miał dziesięć lat, gdy wyruszył na norymberski Reichsparteitag - doroczny uroczysty wiec narodowych socjalistów przypominający ogromną mszę ku czci Führera. Jako członek Jungvolku, młodszej sekcji Hitlerjugend, wraz z tysiącami zafascynowanych młodych ludzi słuchał przemowy swego najwyższego przywódcy, boga nowego ładu świata, Adolfa Hitlera:

,,Wy, moja młodzieży" - krzyczał i wydawało mi się, że wbija oczy prosto we mnie - ,,jesteście dla narodu najcenniejszą gwarancją wspaniałej przyszłości". (...) Nie mieliśmy żadnych szans. Od tej chwili byłem duszą i ciałem oddany Adolfowi Hitlerowi.

Uderzająco szczera relacja chłopca, którego pochłonęły idee narodowego socjalizmu. Maszerując razem z nim w szeregach Hitlerjugend, poznajemy ukrytą stronę nazizmu, o której niewiele się pisze. Bardzo nieliczni, zapaleni niegdyś członkowie organizacji młodych nazistów, publicznie opowiadali o tamtych latach i swojej fascynacji hitleryzmem.

Niniejsza książka pokazuje, jak wyglądało ich życie w tamtych czasach; kim byli, w co wierzyli i dlaczego dokonywali takich a nie innych wyborów.

Ta autobiograficzna relacja stała się podstawą filmu HBO Heil Hitler! Confessions of a Hitler Youth, wyróżnionego kilkoma nagrodami filmowymi i telewizyjnymi, w tym Emmy za ,,wybitny program historyczny" i prestiżową George Foster Peabody Award za ,,wybitne, godne pochwały osiągnięcie".

Informacje dodatkowe o Dziecko Hitlera. Moja młodość wśród nazistów:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2020-09-29
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: A Child of Hitler

Tagi: seryjni mordercy

Kup książkę Dziecko Hitlera. Moja młodość wśród nazistów

Dziecko Hitlera. Moja młodość wśród nazistów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2022-09-27, Ocena: 4, Przeczytałam, wyzwania czytelnicze 2022,

Relacja autora o swojej działalności w Hitlerjugend, o ślepej wierze w przywódcę, fascynacji Hitlerem. Alfons Heck przyznaje, że był zagorzałym nazistą, relacjonuje kolejne awanse i podporządkowanie przywódcom. Określa, że jest to szczera relacja, chociaż mam wątpliwości, czy nie unika przyznania się do morderstw. Dowiadujemy się, jak działała propaganda niemiecka. Teraz można się pokusić o odniesienie do tego, co dzieje się w Rosji.

Avatar użytkownika - Barbarella1
Barbarella1