Hortiterapia wykorzystywana jest jako alternatywna forma rewalidacji osób z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Wykorzystuje jako narzędzie terapeutyczne rośliny oraz ogrody i związane z nimi prace pielęgnacyjne. Metoda ta pozwala uczestnikom zajęć na:

zwiększenie motywacji do ćwiczeń i pracy przejmowanie inicjatywy w działaniach aktywizację zmysłów (propriocepcji, dotyku, węchu, smaku, wzroku, słuchu) naukę obserwacji otoczenia i kształtowanie wrażliwości estetycznej okazywanie emocji w akceptowany społecznie sposób współpracę w grupie rówieśniczej poprawę kondycji fizycznej oraz sprawności manualnej i motorycznej.

Publikacja przekazuje treści edukacyjne w atrakcyjnej formie bajek, które porządkują emocje i doznania, wyciszają i uruchamiają wyobraźnię dzieci, pozwalając im na rozwój kreatywności. Ponadto bajki pomagają - również dzieciom z trudnościami w komunikowaniu się - wyrażać emocje i przeżycia, zdobywać wiedzę o świecie, kształtować świat wartości i wrażliwość estetyczną, odnajdywać wzorce do naśladowania.

Zawarte w książce scenariusze zajęć ogrodniczych zostały opracowane zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym w szkołach podstawowych.

Informacje dodatkowe o Historyjki na cztery pory roku. Scenariusze zajęć z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym:

Wydawnictwo: Harmonia
Data wydania: 2024-04-23
Kategoria: Pedagogika

Tagi: Nature therapy Terapia zajęciowa arteterapia Problemy osobiste i społeczne dzieci i młodzieży - niepełnosprawność i specjalne potrzeby Materiały edukacyjne Educational: Child care / Child development For people with learning / communication difficulties

Kup książkę Historyjki na cztery pory roku. Scenariusze zajęć z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym

Dodaj cytat

Nawiedzone kolonie