Jesteś okej taki, jaki jesteś

Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci?
Jakie kształcenie powinniśmy im zapewnić, kiedy i w jakiej „dawce”?
Jak damy radę sprostać wymogom edukacyjnym?
Czy jesteśmy dobrymi rodzicami?
Krótko mówiąc, rodzice zadają sobie pytanie, jak prawidłowo wychowywać dziecko – Katharina Saalfrank.

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o dzieciach sprawiających problemy, coraz częściej diagnozuje się zaburzenia zachowania, takie jak ADHD. Słyszymy o małych łobuzach, którzy tyranizują rodziców.

Katharina Saalfrank sprzeciwia się temu, by szukać problemów u dzieci. Pisze o potrzebie fundamentalnej zmiany sposobu myślenia: dzieci nie potrzebują wychowania, ale relacji! Autorka czerpie to przekonanie z pracy z rodzinami, a także z odkryć w dziedzinach badań mózgu i psychologii rozwojowej.

Jak zapewnić dziecku najlepsze możliwe wsparcie?
Co jest dobre, a co złe w kontaktach z dziećmi?
Jak prawidłowo zachowywać się w roli matki lub ojca?
Co się stanie z dzieckiem, jeśli matka lub ojciec zawiodą?

W książce Jesteś okej taki, jaki jesteś Katharina Saalfrank przekonuje, że psychologia rozwojowa oraz badania mózgu już od dawna dostarczają nam wystarczającej wiedzy na temat dzieci i tego, czego potrzebują, aby dobrze rosnąć i się rozwijać. Dlatego mówi stanowczo o potrzebie fundamentalnej zmiany paradygmatu: dzieci nie potrzebują wychowania, ale relacji!
Autorka pokazuje, co jest podstawą dobrych relacji pomiędzy rodzicami a dziećmi i prezentuje przemyślenia oraz sposoby postępowania, które mogą służyć w codziennym życiu jako drogowskaz, wskazać nam nowe sposoby patrzenia i kierunki dla nas i naszych rodzin.

Dziś rodzice mogą szukać własnych, odrębnych wartości dla swoich rodzin i próbować je wdrożyć. Niniejsza książka ma do tego zachęcać.

Zebrałam w niej informacje na temat poszczególnych etapów rozwoju dzieci. Posługując się przykładami z codziennego życia, przedstawiłam wiedzę z zakresu teorii przywiązania, badań nad mózgiem i psychologii rozwoju. Dzieci spędzają coraz więcej czasu w placówkach edukacyjnych. Czy w tych instytucjach zaszła jakaś zmiana? Czy wiedza z psychologii rozwoju ma wpływ na nasz system edukacji? Te kwestie także omówiłam.

Przemyślenia i alternatywne sposoby postępowania zaprezentowane w książce mają zachęcić do eksperymentowania. Nie należy ich tak po prostu naśladować, nie są one również pomyślane jako pomoce wychowawcze ani jako poradnik. Powinny raczej prezentować nowe założenia, które się sprawdziły, co mogę potwierdzić z własnego doświadczenia. Mogą one służyć w codziennym życiu z dziećmi jako nawigacja, pomogą znaleźć nowe sposoby patrzenia i kierunki dla siebie i własnej rodziny.

Wolno nam przejść od wychowania do relacji. Koniec wychowania to początek relacji!

Chciałabym dodać ci otuchy. Rodzice mają prawo pozwolić sobie na spokój i zaufanie do własnych umiejętności. Bo spokój pozwala nam przybliżyć się do spraw, które pojawiły się w naszym życiu, ułatwia zdobycie się na odwagę i podejmowanie prób. Dzięki niemu możemy rosnąć wewnętrznie poprzez wspólne doświadczenia w relacji ze swoimi dziećmi.
Katharina Saalfrank

Informacje dodatkowe o Jesteś okej taki, jaki jesteś:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Parentingowe
Tytuł oryginału: Du bist ok, so wie du bist: Das Ende der Erziehung
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Barbara Niedźwiecka

Kup książkę Jesteś okej taki, jaki jesteś