Mit Papieża Hitlera. Jak Pius XII ratował Żydów z rąk nazistów

Papież Pius XII jest dzisiaj systematycznie oczerniany jako rzekomy antysemita i sympatyk nazizmu. Bez najmniejszych podstaw jego liberalni krytycy, na czele z Rolfem Hochhuthem, autorem sztuki Namiestnik, stworzyli mit „papieża Hitlera”, jakim miał rzekomo być Pius XII. W swojej starannie udokumentowanej i niezwykle rzetelnie przygotowanej książce rabin David Dalin całkowicie obala ten propagandowy wymysł. Dowodzi on nie tylko, że zarzuty kierowane pod adresem Piusa XII są wyssane z palca, ale również że za swoją rolę w uratowaniu tysięcy Żydów zasługuje on na ogromną wdzięczność ze strony społeczności żydowskiej.

Autor nie poprzestaje na zdemaskowaniu absurdalnych kłamstw i oszczerstw kierowanych wobec tego papieża, ale wskazuje na motywacje i ukryte cele ich autorów. Wykazuje, że walka o reputację Piusa XII to jedna z najważniejszych batalii wojny kulturowej, jaką środowiska liberalno-lewicowe toczą z Kościołem katolickim i tradycyjną religią. Kreują one wizerunek Kościoła jako instytucji antysemickiej, współodpowiedzialnej za Holokaust. Tymczasem, jak dowodzi autor na podstawie historycznych świadectw, papiestwo wielokrotnie występowało w obronie Żydów i zwalczało antysemickie przesądy, a w okresie II wojny światowej żadna inna instytucja religijna nie zrobiła więcej dla ratowania ofiar Holokaustu niż Kościół.

Jeśli chcesz znać prawdę o postawie Piusa XII i Kościoła wobec nazizmu i Holokaustu, jak również o manipulacjach, jakich dokonuje się, aby zdyskredytować katolicyzm i papiestwo, koniecznie sięgnij po tę wnikliwą, momentami szokującą i niezwykle wciągającą książkę.

(opis wydawcy z okładki)

Informacje dodatkowe o Mit Papieża Hitlera. Jak Pius XII ratował Żydów z rąk nazistów:

Wydawnictwo: eSPe
Data wydania: 2016-02-16
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: The Myth of Hitler's Pope: How Pope Pius XII rescued Jews from the Nazist
Tłumaczenie: Marek Chojnacki

Tagi: II Wojna Światowa papieże Pius XII

Kup książkę Mit Papieża Hitlera. Jak Pius XII ratował Żydów z rąk nazistów

Mit Papieża Hitlera. Jak Pius XII ratował Żydów z rąk nazistów - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulina_89
paulina_89
Przeczytane:2021-08-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Są książki, o których warto mówić i pisać, a są i takie, o których nie można nie mówić i nie pisać. Książka David G. Dalina „Mit papieża Hitlera” należy zdecydowanie do tej drugiej kategorii.

To pozycja bardzo wartościowa i ważna z kilku powodów. Po pierwsze, obrony Piusa XII podjął się amerykański profesor, będący Żydem i konserwatywnym rabinem. Po drugie autor wbrew tytułowi nie skupia się tylko na postawie Piusa XII wobec holocaustu, ale pokazuje krótką historię relacji papieży i Żydów począwszy od VI wieku. Ukazuje daty i nazwy bulli, w których kolejni papieże zakazywali jakichkolwiek prześladowań Żydów. Pokazuje, że dobre relacje kościoła z wyznawcami judaizmu mają głębokie korzenie i są dobrze potwierdzone w źródłach historycznych. Po trzecie życiorys Piusa XII, choć ukazany krótko pozwala dostrzec liczne fakty świadczące o tym, że nie może być mowy o antysemityzmie papieża. W całej książce znajdziemy też polemikę z autorami, którzy oczerniają Piusa XII. Dalin konsekwentnie ukazuje ich błędy, wyciąga na światło dzienne przemilczane przez nich fakty.

I znów Dalin nie zatrzymuje się tylko na ukazaniu faktów z życia Piusa XII, które świadczą o tym, że nie ma mowy o tym, że był papieżem Hitlera, autor idzie dalej. Pokazuje czytelnikowi, dlaczego ten tak zasłużony dla ratowania Żydów z Holokaustu papież nie został uhonorowany Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Pokazuje czytelnikowi kulisy toczącej się wojny kulturowej, z której pewnie często nie zdajemy sobie sprawy. W książce nie zabrakło też polskiego akcentu. W ostatnim rozdziale została ukazana postać św. Jana Pawła II i jego potępienie antysemityzmu.

Podsumowując. Książka zawiera mnóstwo wartościowych treści i wiadomości. Nie tylko na temat Piusa XII, ale również relacji Kościół Katolicki – Judaizm, a także źródeł współczesnego antysemityzmu.

David G. Dalin, Mit papieża Hitlera, Espe 2016