Ostatni taniec Chaplina

W bożonarodzeniowy wieczór Śmierć odwiedza Chaplina w jego szwajcarskim domu. Wielki aktor i reżyser przekroczył już osiemdziesiątkę, ma małego syna i chce żyć jak najdłużej, by jego dziecko mogło przy nim dorastać. Zdobywa się na odwagę i proponuje Starej Pani umowę: jeśli uda mu się ją rozbawić, zyska rok życia. Tak zaczyna się osobliwy taniec artysty ze Śmiercią; tej nocy od śmierci uratuje go nie tyle doskonałe aktorstwo, lecz mimowolny komizm wynikający z dolegliwościami podeszłego wieku. Wykonanie wyroku zostanie jednak odroczone. W oczekiwaniu na ostateczne spotkanie Chaplin pisze do syna długi, pełen pasji list. Pragnie mu opowiedzieć swoją prawdziwą historię, której nikt dotąd nie słyszał. Słowa listu obrazują brawurową przygodę, jaką było jego życie, i rewolucyjną epokę, w której urodził się, dorastał i robił karierę. Ubogie dzieciństwo w Wielkiej Brytanii, ojciec alkoholik i niespełna rozumu matka; debiut na scenie u boku brata, cyrk i wodewil; pierwsze sukcesy i przybycie do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako młody chłopak był drukarzem, bokserem, balsamistą. I podróżował z jednego wybrzeża na drugie. W tych latach wszystko ulega zmianom, snop światła rzucony na biały ekran poruszył wyobraźnię całego narodu. Ameryka przegląda się w lustrze pierwszych filmów – romantyczna i drżąca ze wzruszenia, utopijna i zdolna wykonać każdy czyn, od najbardziej altruistycznego po najbardziej podły. Bywa powabna jak woltyżerka Ester, która oczarowała Europę, a zarazem ponura i gotowa do gwałtu jak Ku Klux Klan. Amerykańska młodość Charliego kończy się, gdy ma dwadzieścia pięć lat i szczęśliwy zbieg okoliczności pozwala Chaplinowi stworzyć charakterystyczną postać (niepewny chód, laseczka i zakurzony melonik, maniery lorda w ubraniu żebraka). Dawny Charlie Chaplin przestaje istnieć. Rodzi się Włóczęga. I odtąd zmienia się cały świat Chaplina.

Informacje dodatkowe o Ostatni taniec Chaplina:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2015-04-15

Kup książkę Ostatni taniec Chaplina

Ostatni taniec Chaplina - opinie o książce

Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2016-06-20, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki,
Świetnie napisana nie-biografia Chaplina. Nieco mistyczna, ciekawe wątki. Polecam szczerze.
Avatar użytkownika - violino
violino
Przeczytane:2016-04-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Ostatni taniec Chaplina nie jest stricte biografią słynnego aktora i reżysera, chociaż, jak przyznaje autor, zawiera sporo jej elementów. Według mnie można ją, tę nie-biografię, z powodzeniem czytać, nie mając bladego pojęcia, kim był jej bohater. I chociaż, albo właśnie dlatego, że powieść dotyczy życia Chaplina przed jego wielkim sukcesem filmowym, nie ma właściwie znaczenia, że podpierana jest jego nazwiskiem. Postać śmiesznego pana z wąsami i w meloniku zupełnie zanikła w trakcie lektury. Stassi stworzył fantastyczny literacki niemy film. Losy Włóczęgi, które on sam wyjawia w liście do najmłodszego syna, Christophera, przewijały się przed moimi oczami jak sceny ze starych filmów, w których nie potrzeba wielu słów, a mimo to są jasne i wymowne. Charlie, który przez wiele lat wędrował z miejsca na miejsce w poszukiwaniu swojej przystani, stał się nośnikiem wzruszającej opowieści o miłości i pomysłowości ludzkiej, ograniczonej tylko wielkością pragnień i potrzeb. Brzmi banalnie, ale bez obawy - nie jest. W filmie niemym nie ma miejsca na zbytnie rozwlekanie scen, ale też akcja wcale nie musi toczyć się w rytm stukotu kół pociągu ekspresowego. I tak epizody życia Charliego są rozegrane z mistrzowskim wyczuciem czasu: nie za długo, by nie znudzić, ale i nie za krótko, by pozostawić wyraźnie odciśnięte emocje. Historia miłosna, która ani nie jest historią Chaplina, ani w zasadzie nie jest nawet wątkiem głównym, jest wpleciona w życie Charliego tak subtelnie, a jednocześnie tak stanowczo, że wydaje się wyznaczać jego własną drogę do celu. A kiedy w końcu przychodzi po niego Śmierć... To będzie mimo wszystko radosne Boże Narodzenie. I następne też..
Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2015-05-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Ostatni taniec Chaplina" to intymny list do ukochanego syna, Christophera. Jednocześnie jest to także szereg wigilijnych spotkań ze Śmiercią, którą jednak aktorowi udaje się obłaskawić i zyskać kolejny rok życia. W tych niezwykłych dniach Chaplin odgrywa po kolei wszystkie ze swoich aktorskich póz, ale jest to spektakl o tyle trudniejszy, że widownia jest niezwykle surowa. Komik wszech czasów był bacznym obserwatorem ludzi i ich zachowania, stworzył kreacje, które bawiły do łez.Doskonałość nie rozwesela [s.18] parodiował słabości człowieka (także fizyczne), a w momencie tego swoistego sprawdzianu swego talentu, aktorstwo go zawodziło, a wygrywały właśnie te najbardziej ludzkie ułomności. Ten motyw ma bardzo głęboki rys filozoficzny i jest najmocniejszym punktem publikacji.  W książce Fabia Stassiego Chaplin zwierza się synowi, w kolejnych ujęciach wraca do dzieciństwa, próby określenia swojego miejsca, zweryfikowania swojej wiedzy i wyobrażenia o świecie, wreszcie wspomina swoje posady i zajęcia, które przyczyniły się do jego scenicznych sukcesów, na pracy przy filmach kończąc.

Prześledzimy tu drogę rozwoju Chaplina, jego inspiracji. To typ, który z każdego doświadczenia czerpał naukę. imał się wielu zajęć, poznał przy tym wyjątkowych ludzi i wszystko to zbudowało jego charakter oraz późniejsze filmowe role. Bardzo spostrzegawczy, wręcz chłonął historie innych. Aby zostać takim aktorem, jakim chciałem, musiałem zamieszkać w głowach innych ludzi, nauczyć się być zaradnym, uważnym, tak by mój każdy ruch rodził się z obserwacji życia. Nie chodzić na skróty. Tak nie można. Chcąc być wiarygodny, musiałem odtwarzać w fikcyjnym świecie to, co w pewnej mierze było prawdziwe. [s.49]. Z tego cytatu wyłania się człowiek bardzo wiele wymagający od siebie, perfekcjonista, dążący do ideału.

"Ostatni taniec Chaplina" to bardzo wyjątkowa książka o niebanalnym charakterze. Nieco poetycka, filozoficzna, w której filmowe ujęcia przeplatają się z ciekawszym niż samo kino skomplikowanym życiem bohatera. O ile postać śmiesznego człowieczka w meloniku i z charakterystycznym wąsikiem kojarzymy z czarno-białym kinem, tak książka Stassiego wprowadzi wiele barw i jeszcze więcej mieniących się odcieni ludzkiego losu. Włoski autor zachwycił wyczuciem, wyobraźnią, inteligencją, znajomością kina (równolegle z karierą Chaplina śledzimy narodziny i rozwój kinematografii), pasją, lekkim piórem, ale przede wszystkim ogromną pracą, jaką włożył w tę publikację. To powieść biograficzna na miarę mistrza!

Szczerze mówiąc myślałam, że będzie to historia życia Chaplina już po tym jak grał w filmach.

Jednak opis jego wczeniejsze

Avatar użytkownika - Roksana