Piękno. Nowa duchowość radości życia

„Piękno zbawi świat” – pisał Fiodor Dostojewski. Piękna jednak nie da się „wyprodukować”. Nie możemy go również kupić czy na nie zapracować – piękno możemy po prostu spotkać, o ile tylko otworzymy oczy. Możemy je odkryć w innych ludziach, w przyrodzie, sztuce i muzyce, a także w sobie. Doświadczenie piękna jest kluczem do szczęśliwego życia, wprowadza radość i szczęście tam, gdzie się najmniej ich spodziewamy. Anselm Grün podpowiada nam, jak uważnie obserwować piękno obecne w świecie oraz jak znaleźć w pięknie pocieszenie i uzdrowienie. Pozwala nam odkryć przestrzeń, w której nasze serce odnajdzie swój dom.

Informacje dodatkowe o Piękno. Nowa duchowość radości życia:

Piękno. Nowa duchowość radości życia - opinie o książce

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2015-12-16, Ocena: 4, Przeczytałam,
Anselm Grün w książce pt.,,Piękno. Nowa duchowość radości życia" poszukuje sensu i duchowego znaczenia piękna. Rozważa jak oddziałuje piękno na człowieka, jaki ma ono wpływ na duszę i ciało. Nie zamyka się na jeden rodzaj piękna, widzi je w otaczającym nas świecie i stwierdza, że ma ono zbawienny wpływ na człowieka. Piękno uzdrawia duszę, ale trzeba wyrobić w sobie wrażliwość, która je dostrzeże. ,,Piękno podoba się, cieszy nasze serce. Piękno budzi też naszą miłość." Nie chodzi o piękno zewnętrzne, ale o to ukryte w każdym z nas. ,,Kto patrzy na innych z miłością, odkrywa ich piękno. W drugim człowieku zawsze kryje się piękno, ale wymaga od nas gotowości do zauważenia go." Autor przytacza bardzo ciekawe moim zdaniem ćwiczenie duchowe, które stosuje podczas sesji z uczestnikami warsztatów. ,,Polega ono na tym, że dwoje ludzi staję naprzeciwko siebie. Jedna z osób zamyka oczy, a druga patrzy na nią oczami wiary, oczami, które nie oceniają, nie zawłaszczają, nie osądzają, lecz tylko dostrzegają w drugim człowieku piękno." Warto pamiętać o tym ćwiczeniu w codziennych sytuacjach. Anselm Grün w swojej książce ukazuje różne aspekty piękna nawiązując do literatury, filozofii, Pisma Świętego, tradycji życia duchowego, muzyki, przyrody i sztuki. ,,Piękno. Nowa duchowość radości życia" to książka dla osób, które lubią rozważania duchowe, których inspiruje filozofia i nowe aspekty chrześcijańskiej duchowości.