Pionierki Internetu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2020-02-13
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788323346807
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału: Broad Band: The Untold Story of the Women Who Made the Internet

Ocena: 0 (0 głosów)

O kobietach, bez których nie byłoby Internetu

Najnowsza historia pełna jest opowieści o mężczyznach wizjonerach pracujących w garażu nad wynalazkami, które zmieniły oblicze świata. Rzadko jednak pamięta się o kobietach wizjonerkach, które od zawsze były pionierkami w dziedzinie nowych technologii: od wiktoriańskiej arystokratki Ady Lovelace, autorki pierwszego programu komputerowego, do zainspirowanych cyberpunkiem programistek webowych w latach 90. XX wieku.

Claire L. Evans w pasjonujący sposób opowiada o kobietach, dzięki którym możemy dziś korzystać z Internetu, przywracając należne im miejsce w historii. Poznajemy między innymi Grace Hopper, bezkompromisową matematyczkę, która po drugiej wojnie światowej zdemokratyzowała programowanie, wprowadzając język programowania niezależny od architektury komputera, Stacy Horn, która w latach 80. ze swojego mieszkania w Nowym Jorku zarządzała pierwszą na świecie siecią społecznościową, czy Elizabeth ,,Jake" Feinler, która sprawiła, że Internet stał się czymś więcej niż zbiorem adresów IP.

Napisana z ogromnym poczuciem humoru książka Evans nie tylko odkrywa przed nami nieznane dotąd kobiece oblicze historii Internetu, lecz także przedstawia swoje bohaterki jako wzór kompetentnych, nieustępliwych i niezależnych kobiet na miarę XXI wieku.

Pionierki Internetu to pean na cześć kobiet, które skonstruowały płytę główną i inne niezbędne części komputera... To zbiór wciągających esejów o życiu mało znanych matematyczek, wynalazczyń i cyberaktywistek.

Evans to wnikliwa i inteligentna obserwatorka rzeczywistości... Jej książka to przewodnik po cyberprzestrzeni, napisany z kobiecej perspektywy,

bardzo potrzebnej w dzisiejszych czasach.

,,New York Times"

Zbiór porywających opowieści o kobietach, które przyczyniły się do powstania przemysłu cyfrowego.

,,Wall Street Journal"

W swojej inspirującej książce Claire Evans dokumentuje nieoceniony wkład wielu kobiet w powstanie Internetu.

,,Scientific American"

Tagi: Technologia informacyjna (IT) - zagadnienia ogólne

Kup książkę Pionierki Internetu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Pionierki Internetu