Książka przedstawia intersekcjonalną analizę mobilizacji, strategii działania i osiągnięć ruchu kobiet indiańskich w Kanadzie w latach 1968-1985. Status kobiet indiańskich (determinowany przez płeć, klasę społeczną oraz przynależność do grupy rdzennej ludności Kanady) wpływał na możliwości i ograniczenia polityczne ruchu Indianek, jego działania i strategie mobilizacyjne, a także na wykorzystywane przezeń ramy interpretacyjne. Analiza ruchu ukazuje szereg zjawisk, takich jak przyczyny i skutki społeczne wielowymiarowej dyskryminacji kobiet oraz jego uwarunkowania etniczne, klasowe czy genderowe. Publikacja przedstawia także oddziaływanie historycznego już ruchu społecznego na współczesne zagadnienia związane z kwestią statusu indiańskiego w Kanadzie oraz na działania zbiorowe podejmowane obecnie przez kobiety indiańskie w tym kraju.

Izabela Nawrot-Adamczyk eksploruje zjawisko dyskryminacji kobiet, które jest uniwersalne czasowo i przestrzennie, a więc możliwe do uchwycenia nie tylko w perspektywie czasu przeszłego, ale również teraźniejszego, pod różnymi szerokościami i długościami geograficznymi. Zjawisko wieloaspektowej dyskryminacji kobiet indiańskich w Kanadzie skupia w sobie, niczym w soczewce, jeden z kluczowych problemów współczesnych społeczeństw, którym jest dyskryminacja ze względu na płeć. Wydźwięk monografii, napisanej w sposób kompetentny i wnikliwy, a ponadto ugruntowanej badaniami empirycznymi, jest tym silniejszy, że prowadzona analiza dotyczy przypadku niezwykłego oraz wyrazistego, a jednocześnie opisywane zdarzenia i ich skutki odnoszą się do naszego życia codziennego.

Z recenzji dr. hab., prof. UP Grzegorza Forysia

Izabela Nawrot-Adamczyk - amerykanistka, doktor nauk społecznych w zakresie socjologii, asystentka w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendystka International Council for Canadian Studies. Jej zainteresowania naukowe obejmują socjologię ruchów społecznych, indigenous studies oraz analizę intersekcjonalną. Obecnie zajmuje się problematyką sojuszów i koalicji między rdzenną ludnością a muzułmanami w Kanadzie.

Informacje dodatkowe o Reakcja na wielokrotne wykluczenie. Mobilizacja kobiet indiańskich w Kanadzie w latach 1968-1985:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2021-12-06
Kategoria: Socjologia, filozofia

Kup książkę Reakcja na wielokrotne wykluczenie. Mobilizacja kobiet indiańskich w Kanadzie w latach 1968-1985

Reakcja na wielokrotne wykluczenie. Mobilizacja kobiet indiańskich w Kanadzie w latach 1968-1985 - opinie o książce