Safari za progiem domu

Safari za progiem domu
Brawurowa podróż w codzienność dzikich zwierząt Polski. Opowieść o narodzinach i śmierci, miłości i zdradzie, przyjaźni i kanibalizmie, atakach i sztuce uniku.
: kto gryzie żaby w tyłek zamiast je całować,
: łosie korzystające z anten i wzmacniaczy sygnału
: niedźwiedzie tańczące twista
: żywe trupy w siedzibach Czarnego Pana
: namiętność w grządce rzodkiewek
: koncerty trupich główek na trąbkę
: roztańczone zaloty basujących dorszy
: dzieciństwo w cmentarnej krypcie - chrząszcze z rodziny omarlicowatych
: biedronki trujące niczym muchomory
Nowakowska wśród dzikich zwierząt
Marzenna Nowakowska od ponad ćwierć wieku opowiada w mediach o wszystkich odcieniach zwierzęcych zachowań w oparciu o odkrycia ekologii behawioralnej i socjobiologii. Prezesowała Polskiemu Stowarzyszeniu Dziennikarzy Naukowych - Naukowi.pl, była prezenterką serialu przyrodniczego „Dzika Polska”, rzeczniczką prasową Fundacji WWF Polska i sekretarzem redakcji czasopisma naukowego „Acta Ornithologica”. Wydała książki „Dzikość serca. Wielka Księga Zachowań Zwierząt” i „Zwierzęta Polski”.
Wyprowadziła się z centrum Warszawy, żeby na skraju Puszczy Wierzchucińskiej, między jeziorami, lasami i wzgórzami łagodnie opadającymi ku Bałtykowi, znaleźć się bliżej przyrody. Opisuje i pomaga dojrzeć innym świat, który dla każdego jest dostępny, ale świetnie potrafi się maskować przed zabieganym gatunkiem Homo sapiens.
Po przeczytaniu tej książki każdy spacer za próg domu zamieni się w fascynującą przygodę z dzikimi zwierzętami.

Informacje dodatkowe o Safari za progiem domu:

Wydawnictwo: Zona Zero
Data wydania: 2018-11-27
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-66177-20-8

Kup książkę Safari za progiem domu

Safari za progiem domu - opinie o książce

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2018-12-14, Ocena: 6, Przeczytałam,

Marzenna Nowakowska-biolożka i dziennikarka naukowa. Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Popularyzuje ekologię behawioralną i socjobiologię. Zajmuje się głównie tematyką przyrodniczą i od wielu lat opowiada w mediach o zwierzęcych zachowaniach. Wyprowadziła się z Warszawy do Puszczy Wierzchucińskiej, aby być bliżej przyrody. Wydała książki: ,,Dzikość serca. Wielka księga zachowań zwierząt" i ,,Zwierzęta Polski", a w listopadzie 2018 r. ukazała się jej najnowsza publikacja ,,Safari za progiem domu".

Autorka opisuje w książce interesujący świat zwierząt i przyrody, który prawie dla każdego jest dostępny, ale trzeba zwrócić na niego uwagę, pochylić się i poobserwować, a wtedy dostrzeże się magiczną, barwną i dziką naturę. Odkrywanie teorii dotyczących czerwieni jesiennych liści; czajki i sieweczki nabierające wrogów na złamane skrzydło, by tylko nie dopuścić ich do gniazda z jajkami; boje myszołowa ze stadem sójek; rysie wyczytujące z zapachu moczu, czy rywal jest silniejszy i lepiej zejść mu z drogi, czy walczyć; niedźwiedzie tańczące twista i zaznaczające swój teren pazurami na korze drzew; dzieciobójstwo wśród lwów, delfinów czy koni; motyl modraszek arion zajmujący się manipulacją i dilerką, aby dorosnąć; zmierzchnica trupia główka napadająca na ule; wioślak najgłośniejsze zwierzę na świecie; żarłoczne, agresywne i gwałtowne szczupaki; szablodzioby przyjmujące na wychowanie obce młode; żurawie tańczące miłosne tango; zimorodki  miłosne gonitwy wieńczące kąskiem rybki; żołny ocierające pszczoły o gałązkę, aby usunąć żądło przed podaniem zdobyczy wybrance; wojsiłki wykradające martwe owady z pajęczyn; perkozy zjadające własne pióra; zazdrosne o partnera czajki; modliszki zjadające nie tylko samca, ale też wyjadające mózg ptakom najprawdopodobnie jeszcze żyjącym; sowa uszatka udająca konar z dwoma ułamanymi gałęziami, gdy chce się ukryć; biedronki siedmiokropki trujące jak muchomory; kruki używające dziobów do wymiany wrażeń, jak ludzie rąk; mszyce rodzące wyłącznie córki, ale za to w dwóch formach-ze skrzydełkami i bez. Córki mszyc już w chwili wynurzania się z odwłoku matki są w ,,ciąży." Grupa chrząszczy trupożernych potrafi zlokalizować trupa po dobie i z odległości 3 km, kierując się zapachem, który wyczuwają tylko one. Przytoczyłam tylko kilka przykładów fascynujących zachowań zwierząt, a w książce jest ich całe mnóstwo.

Wspaniała ksiażka, polecam:)