Wielkie porządki. W domu, umyśle i duszy

Poznaj rewolucyjny program porządkowania mieszkania, umysłu i duszy. Dzięki poradom z tej książki pozbędziesz się bałaganu, uporasz się ze stresem i będziesz mieć więcej czasu dla siebie i rodziny. Mniej rzeczy – więcej Ciebie.

Informacje dodatkowe o Wielkie porządki. W domu, umyśle i duszy:

Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Data wydania: 2017 (data przybliżona)
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7377-871-9
Tytuł oryginału: Unstuffed: Decluttering Your Home, Mind & Soul
Tłumaczenie: Martyna Miśta

Kup książkę Wielkie porządki. W domu, umyśle i duszy

Wielkie porządki. W domu, umyśle i duszy - opinie o książce

Avatar użytkownika - ZaciszeLenki
ZaciszeLenki
Przeczytane:2018-06-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2018,

W książce została poruszona bardzo popularna tematyka, nie jest to jednak typowy poradnik, lecz ma ona formę zwierzeń autorki, wręcz ma się wrażenie rozmowy z przyjaciółką dającą dobre rady. Ciekawą formą są szybkie rozwiązania w formie pytań.

Autorka zwraca uwagę, że często problemem nie jest brak przestrzeni dla rzeczy, ale posiadanie ich w nadmiernej ilości, co prowadzi do chaosu. Warto zainspirować się podpowiedziami z książki i skonfrontować je z własnym systemem sprzątania. Przydatna może być lista porządkowania pomieszczeń krok po kroku, jednak rozpiska na godziny nie u każdego się sprawdzi. Na pewno pomocny będzie system porządkowania zabawek i włączenia dzieci w obowiązki domowe, przez co uczy się je odpowiedzialności. Wszystko, o czym pisze autorka, podparte jest przykładami konkretnych sytuacji, jakie wydarzyły się w jej rodzinie.

"Nauka wartości pieniędzy i obowiązków związanych z posiadaniem to codzienna decyzja rodziców, tak samo jak pokazywanie korzyści płynących z opóźnienia nagrody, dzielenia się zasobami i okazywania wdzięczności. Jeśli chcemy, by nasze dzieci prowadziły życie wolne od nadmiaru, musimy iść tą drogą razem z nimi i być gotowi iść przodem."

Warto wyrobić sobie nawyki oraz być asertywnym, umieć przyjmować prezenty, ale i też odmawiać i nie robić czegoś wbrew sobie.

"(...) kluczową rolę w uwalnianiu się od nadmiaru odgrywają ostre limity, zarówno jeśli chodzi o fizyczne przedmioty w domu - książki, zabawki, ubrania - jak też ilość niematerialnych spraw, którym pozwalasz zaprzątać swój umysł, zabierać czas i miejsce w planie dnia."

"Tak jak wypełniamy nasz dom stertami niepotrzebnych i niechcianych rzeczy, tak jak wypełniamy nasze umysły stresem, zbyt wieloma obowiązkami i poczuciem winy z powodu pozbywania się rzeczy, w ten sam sposób wielu z nas zaśmieca ducha płytkimi i toksycznymi związkami. Te tak zwane przyjaźnie wysysają z nas energię, zamiast wzbogacać nasze dusze."

Przykładem zachowań, które zabierają nam czas i energię może być nadmierne korzystanie z portali społecznościowych, scrollowanie facebooka, branie udziału w dyskusjach, granie w gry, przykłady można by mnożyć. Moim zdaniem zbyt mało miejsca w książce zostało poświęcone na opis porządków w umyśle i duszy, a może to tylko moje oczekiwania okazały się zbyt duże.

Książkę czyta się bardzo dobrze, każdy znajdzie w niej coś dla siebie, bo warto nadzorować systematyczne oczyszczanie przestrzeni wokół siebie oraz dbać o swoje ciało i umysł.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;