Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem

Ponad 100 wiosek i miejsc, w których można ulec urokom sielskiej atmosfery!
Unikatowe tradycje i niepowtarzalne zwyczaje
Cuda z drewna i muru pruskiego
Świątynie różnych wyznań
Magnackie pałace i wiejskie chatki
Skanseny, parki etnograficzne i zagrody tematyczne
Agroturystyki przenoszące w czasie
Górscy rabusie i szlachetni bohaterowie
Polscy muzułmanie, prawosławni, protestanci, żydzi, arianie i staroobrzędowcy
Cuda przyrody i perły inżynierii
Konne procesje, świąteczne czyszczenie domów i układanie dywanów z kwiatów
Tyrolczycy, Borowiacy, Słowińcy, Olędrzy i Kaszubi
Wielkie klasztory i małe kościółki
Domy i dzieła pisarzy, polityków, muzyków, artystów ludowych
Mniejszości etniczne i ich kultura
Wsie opuszczone i tętniące życiem
Spławianie drewna, wydobywanie ropy i wypalanie wapienia
Osadnictwo fryderycjańskie i wołoskie
Kamieniarze, koronkarki, pasterze i królowe salonów
Góry, morze, jeziora i rzeki
Polska wieś ma wiele twarzy i jest szalenie różnorodna! Reprezentuje różne style architektury i buduje z różnych materiałów, celebruje stare zwyczaje, posiada piękne i nierzadko unikatowe zabytki, często jest otoczona przez piękną przyrodę. Może być miejscem wyciszenia albo dużej aktywności, degustacji lokalnych potraw lub poznawania mniejszości etnicznych. Jest miejscem urodzenia i życia wielu słynnych osób.
W przewodniku „Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem” zachęcamy do zanurzenia się w wiejskich klimatach!

Informacje dodatkowe o Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem:

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2023-07-12
Kategoria: Przewodniki turystyczne

Kup książkę Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem

Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem - opinie o książce

Avatar użytkownika - sylwiacegiela
sylwiacegiela
Przeczytane:2023-08-18, Ocena: 6, Przeczytałam, Współpraca,

Przyznam szczerze, że rzadko sięgam po przewodniki. Nie jest to moja ulubiona lektura, ale tym razem zrobiłam wyjątek i tak oto wpadła w moje ręce książka pt. "Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem" Beaty i Pawła Pomykalskich. Z miejsca się nim zachwyciłam, ponieważ już sama oprawa graficzna przyciąga uwagę. Zajrzałam więc do środka i pierwsze, co zrobiłam, to obejrzałam wszystkie znajdujące się tam zdjęcia. Człowiek, jak wiadomo jest wzrokowcem, więc najpierw patrzy na piękno, a dopiero potem coś poczyta. Tak zrobiłam i ja.

Wiedziona ciekawością zagłębiłam się w treści bogate w informacje, których musiałabym szukać w Internecie, co zajmuje sporo czasu. Tutaj mam wszystko w jednym miejscu – 100 obiektów rozlokowanych po całej Polsce wraz z ich historią, ciekawostkami oraz tradycjami. Jestem w szoku, że autorom udało się zmieścić tyle danych w tak niewielkim przewodniku. Teksty są faktycznie niewielkich rozmiarów i zawierają same najważniejsze fakty dotyczące nie tylko danego regionu, ale opisywanego obiektu, niezależnie od tego, czy jest to dworek, pałac, wieś czy skansen. Zachwyca bogactwo kultury, tradycji, ale też osadzenie w konkretnym okresie historycznym.

Czytelnik ma więc w swoich rękach bogactwo wiedzy o swoim kraju przedstawione w sposób przystępny wraz z niezbędnymi objaśnieniami dotyczącymi ważniejszych terminów. Przewodnik zatem nie tylko edukuje, ale i zachęca do samodzielnych podróży. Zaś krótki tekst nie pozwala się znudzić nawet osobom najbardziej opornym na nową wiedzę. Daje to szansę na poznanie nowych miejsc. Zaprasza do refleksji nad tym, co było. "Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem" to idealny bagaż podręczny nie tylko podczas wakacyjnych wypraw za miasto w gronie rodziny, ale również sposób na zgłębienie tajemnic własnego kraju. Autorzy bowiem odkrywają przed nami więcej niż poznaliśmy dotychczas. Takich informacji nie znajdziemy w podręcznikach do geografii lub historii, a szkoda. Pewnie nauka byłaby wtedy bardziej użyteczna.

Taka książka zainspirować może do odwiedzenia dotychczas ignorowanych czy zapomnianych miejsc. To nowe oblicze turystyki, które pozwala wypoczynek połączyć z aktywnością. Nie bez podstawy mówi się przecież, że podróże kształcą. Coś w tym jest! Polska przecież ma w swojej ofercie wyjątkowe miejsca i niekoniecznie musi to być plaża czy góry. Możliwości mamy tutaj mnóstwo. Dla każdego coś miłego. Zarówno dla amatorów historii, jak i dla tych, którzy cenią sobie pracę na wsi, gdzie znajdziemy ciszę oraz spokój.

Zwiedzanie ułatwiają rozdziały poukładane według województw, dzięki czemu nie musimy szukać danego obiektu "w ciemno". Wystarczy, że zapamiętamy, gdzie leży, a szybko zlokalizujemy go na mapie.

Na uwagę zasługuje również język przewodnika. Zdania proste, przystępne, czyli dla każdego. W sam raz dla osób, które albo planują wycieczkę, albo już na niej są, a przewodnik zabierają ze sobą. Treść wciąga z każdym słowem. Ciekawi nie tylko ze względu na tematykę, ale też ze względu na nowinki, których nie brakuje a których wielu z pewnością nigdy wcześniej nie słyszało.

Koniecznie musicie go mieć w swojej domowej biblioteczce, jeśli chcecie zwiedzić Polskę świadomie i docenić piękno tradycji, architektury, krajobrazów oraz kultury, w jakiej przyszło dorastać naszym przodkom.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-08-02, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

"Polska z pomysłem. Wioski i sielskie zakątki" to przewodnik w którym znajdziemy inspirację aby odwiedzić piękne i niezbyt popularne miejsca.

Przewodnik jest bogaty w piękne zdjęcia. Podrozdziały nie są duże, znajdziemy tam dosyć niewiele informacji. Różnego rodzaju ciekawostki, informacje oraz wskazówki jak można spędzić dzień w danym miejscu.

Bardzo spodobała mi się ta niedługa forma. Książka po prostu zwraca naszą uwagę na różne ciekawe wioski i zachęca aby je odwiedzić. Myślę, że jeśli ktoś się zdecyduje to bez problemu znajdzie dodatkowe informacje. Dla mnie ta pozycja to taki przegląd miejsc wartych odwiedzenia, w końcu znajdziemy ich tutaj ponad 100. Stąd ta zwięzła forma.

Znajdziemy tutaj różnego rodzaju unikatowe tradycje i zwyczaje, cuda przyrody i perły inżynierii. Każde z tych miejsc jest wyjątkowe.

Myślę, że każdy znajdzie tutaj wycieczkę dla siebie. I Ci którzy lubią bardziej aktywny wypoczynek i Ci, którzy lubią spokój.

Kilka z zaproponowanych miejsc trafiło na moją listę "do odwiedzenia". Uwielbiam to, że nasz kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania i że jeszcze wielu miejsc nie miałam okazji odwiedzić.

Szwajcaria oraz Liechtenstein. Travelbook. Wydanie 1
Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski0
Okładka ksiązki - Szwajcaria oraz Liechtenstein. Travelbook. Wydanie 1

Szwajcaria to kraj rzadko wybierany na cel urlopowych wyjazdów, a przez to mało znany. Tymczasem potencjał turystyczny tego zakątka Europy jest...