Wyścig ze śmiercią

"Mam kłopoty, Liz. Coś odkryłam... Obserwują mnie...". Te słowa, nagrane na automatyczną sekretarkę w mieszkaniu Liz Ames, były ostatnią wiadomością od Rachel, pani pastor na wyspie Key West na Florydzie. Potem kobieta przepadła bez śladu. Liz postanawia zrobić wszystko, by dociec prawdy o losach swojej siostry. Przenosi się na Florydę i rozpoczyna prywatne śledztwo. Szybko przekonuje się, że albo zmierzy się z ucieleśnionym złem, albo zrezygnuje z poszukiwań, bowiem rajska wyspa okazuje się przedsionkiem piekła, gdzie co i rusz dochodzi do tajemniczych, okrutnych morderstw, a groźne sekty zdobywają coraz więcej wyznawców. I zdaje się to mieć jakiś związek z Rachel... Rick Wells, były policjant, teraz właściciel baru, postanawia pomóc Liz, którą poznał w niezwykłych okolicznościach i od razu obdarzył żywym uczuciem. W głębi ducha pragnie również rozliczyć się z poczuciem winy wobec kogoś, kogo przed laty nie zdołał uchronić przed śmiercią. Racjonalnie myślący Rick rozpoczyna profesjonalne dochodzenie, natomiast Liz, obdarzona mistycznym insynktem, dostrzega to, co jest niewidoczne dla innych. Ich drogi się rozchodzą, a groźny wróg tylko na to czeka. Wreszcie może zadać ostateczny cios jedynym ludziom, których naprawdę kocha... [Mira, 2003]

Informacje dodatkowe o Wyścig ze śmiercią:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2003 (data przybliżona)

Kup książkę Wyścig ze śmiercią

Wyścig ze śmiercią - opinie o książce

Avatar użytkownika - justim
justim
Przeczytane:2015-01-25, Przeczytałam, Mam,
Lekko się czyta i baaaardzo wciąga

"Chciwość i pożądanie stanowiły motywy wielu zbrodniu, prawdę mówiąc, niemal wszystkich, z którymi stykali się w policyjnej pracy".

Okres letni, gdzie dni obfitują w sprzyjająca aurę, rozleniwiają człowieka i zdecydowanie zachęcają do sięgnięcia literatury sensacyjnej, czy thrillerów. Dlatego też zdecydowałam się na lekturę Erici Spindler, która lubiana jest szczególnie przez kobiece grono czytelnicze.

Erica Spindler to urodzona w 1957 roku, w Chicago, amerykańska pisarka, która specjalizuje się thrillerach. Niegdyś miała w planach zostać malarką, jednak w 1982 roku po przeczytaniu jednej z książek, postanowiła spróbować w pisaniu własnych sił. W Polsce dotychczas ukazało się jej 18 powieści.

Główna bohaterka Elizabeth Ames przechodzi trudny okres w życiu. Najpierw rozwód z "kochającym mężem", który przez 3 lata trwania małżeństwa, był wierny jej przez 3 miesiące. Nie omieszkał przespać się również z "przyjaciółką" Liz, a na odchodne przyznał się do wszystkich zdrad. Następnie bohaterka przeżywa śmierć matki. A na koniec w tajemniczych okolicznościach znika jej siostra - Rachel, która jest pastorem na wyspie Key-West (Floryda). Przed zniknięciem, zostawia na jej sekretarce, krótką wiadomość:

"Mam kłopoty Liz...
Coś odkryłam...
Śledzą mnie..."

Liz przeżywa załamanie nerwowe, postanawia sprzedać rodzinny dom i przenieść się na Florydę. Otwiera swój gabinet, który specjalizuje się w doradztwie rodzinnym, szczególnie nastolatków. Lecz tak naprawdę próbuje się dowiedzieć co stało się z zaginioną siostrą, gdyż policja umorzyła śledztwo w tej sprawie, na podstawie braku dowodów. Pierwszą jej klientką jest Tara, która niechętnie z nią chce współpracować, gdyż zaufała Rachel, która zniknęła. Kobieta wyczuwa wyraźnie, że dziewczyna się czegoś boi.Wkrótce Liz znajduje martwą Tarę, która została oznaczona nieznanymi symbolami. Liz od razu nabiera podejrzeń, że zniknięcie jej siostry i to morderstwo mają ze sobą coś wspólnego, nie jest w stanie tylko stwierdzić co. Wraz z Rickiem, dawnym policjantem, który prowadzi obecnie bar postanawiają prowadzić śledztwo na własna rękę. Wkrótce dochodzi do kolejnych morderstw i nieoczekiwanych wypadków wydarzeń.
Prowadzący sprawę policjant - Valentin Lopez błądzi po omacku, a być może nie chce zauważać wyraźnie pozostawionych śladów.

"Wyścig ze śmiercią" to doskonały thriller, który wciąga czytelnika od pierwszych stron. W fabule występuje wiele wątków, czytelnik stara się dostrzec między nimi powiązanie, ale nic z tego. Autorka prowadzi grę z czytelnikiem, manewrując nim jak kukiełką w teatrze, pociągając co rusz za odpowiednie sznureczki. Podejrzanych jest wielu, ale i ich motywy zostały opisane w logiczny sposób. Zatem nie wiadomo, kto jest dobrym, a kto złym do samego końca. W ostatnim czasie miałam do czynienia z lekturami, gdzie sprawca podany był na tacy , natomiast nie był znany motyw zbrodni. W tym wypadku o ile motywu można się domyślać, to zabójcy ani trochę.

Postać głównej bohaterki - Liz budzi sympatię. Kobieta mimo trudnych, wręcz traumatycznych przeżyć nadal wierzy w dobro i w ludzi. Bardzo chętnie udziela pomocy, czy wsparcia osobom, które tego potrzebują. Główny jej cel to odnalezienie siostry, albo chociażby jej zwłok.
Rick z kolei to mężczyzna również po przejściach. Jego żona zmarła na raka, a syn zginął od zadanej kuli podczas napadu. Również przeszedł załamanie i odszedł z policji. Czytelnik naturalnie się domyśla, że z relacji tych dwojga ludzi po przejściach, może wyniknąć coś więcej, to było bardzo przewidywalne. Jednak to nie to jest głównym elementem fabularnym, a seria morderstw i nieznany sprawca, do tego dochodzi grupa młodzieży, która praktykuje dziwne rytuały. Pozostali bohaterowie, również są wyraziści, a jest ich tu sporo. Jednak autorka nakreśliła wszystkie w taki charakterystyczny sposób, że czytelnik łatwo zapamiętuje kto jest kim.

"Wyścig ze śmiercią" to książka, która dawkuje w czytelniku emocje, a dynamiczna akcja sprawia, iż trudno oderwać się od powyższej lektury. Język jak na ten typ literatury jest prosty, a podział na krótkie rozdziały, w tym wypadku, doskonale się sprawdza. Dodatkowo w fabułę zostały wplecione wątki satanistyczne, co było bardzo intrygujące, a w kluczowych momentach strach był podsycany przez huragan, który gotowy był zmieść ze swojej drogi wszystko. Powieść jest dość obszerna, jednak absolutnie się tego nie odczuwa podczas czytania.

Spindler udowodniła, że jest znakomitą pisarką i sprawdza się doskonale w powieściach pokroju rozrywkowego, ponadto potrafi dostarczyć zastrzyk adrenaliny, strachu, czy emocji. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, dziś już wiem, że nie ostatnie, bowiem dwa kolejne tytuły czekają już na mojej półce. "Wyścig ze śmiercią" został pierwotnie wydany w 2002 roku, teraz nakładem Wydawnictwa Harlequin, możecie przeczytać powieść w wersji odświeżonej.

Reasumując "Wyścig ze śmiercią" to bardzo udana próba literacka z gatunku thrillerów, która dostarcza wielu emocji. Mimo natłoku wydarzeń i szybko prowadzonej akcji, zapewniam, że odbiorca się nie pogubi. Motyw satanizmu i przedstawionej walki dobra ze złem został bardzo dobrze wprowadzony w fabułę. Miłośnicy tego gatunku z pewnością będą usatysfakcjonowani. Polecam.

Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2014-06-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Erica Spindler to kolejna z autorek, po której książki sięgam w ciemno. Wiem, że czas spędzony przy lekturze pisanej jej piórem nie będzie czasem straconym. Dlatego też, gdy nadarzyła się okazja sięgnięcia po wznowienie przez wydawnictwo Harlequin Mira jej książki z 2003 roku Wyścig ze śmiercią zrobiłam to z wielką przyjemnością i niegasnącym oczekiwaniem. Liz Ames, psycholożka z zawodu, po załamaniu nerwowym przenosi się na wyspę Key West na Florydzie. Jak się okazuje jej siostra Rachel, która jest pastorem, ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Kobieta pragnie rozwikłać tą zagadkę, i jeśli jest jeszcze taka możliwość odnaleźć siostrę żywą. Na rajskiej wyspie okazuje się, że w zaginięcie pani pastor zamieszana jest sekta Rogaty Kwiat. Niestety nikt jej nie wierzy, ani policja z wyspy, ani eks- policjant Rick, nie potrafią zrozumieć jej obaw. Z dnia na dzień giną kolejni ludzie, a Liz rozpoczyna snuć domysły, że w sprawę zamieszanych jest coraz więcej mieszkańców rajskiej wyspy. Kto jest wrogiem, a kto przyjacielem? Komu zaufać? A może umysł Liz zaczynać płatać jej figla? Wyścig ze śmiercią, to świetnie skonstruowany thriller. Intryga goni intrygę, w fabułę świetnie wplecione wątki sekt. Występuję również wątek miłosny, który na szczęście nie przytłacza, a jest jedynie dodatkiem do fabuły. Liz Ames to bohaterka, którą da się lubić. Autorka skupiła się na jej emocjach, przemyśleniach, zauważamy duże zaangażowanie kobiety w odszukanie swojej siostry. Historia trochę przewidywalna. Dość wcześnie wpadłam na sprawcę/sprawców morderstw na wyspie. Niewielki minus to trochę naciągane zakończenie. Czegoś takiego nie spodziewałam się po autorce - brak pomysłu? Nie mam pojęcia. Pomimo to autorka do mnie przemawia. Prosty, niewyszukany język, świetnie skonstruowana fabuła, mnóstwo ciekawych wątków wplecionych w historię, dynamiczna akcja - wszystko to powoduje, że książkę czyta się z wielką przyjemnością.
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2014-06-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Jestem miłośniczką powieści kryminalnych. Lubię czuć ten dreszcz emocji towarzyszący lekturze książek z tego gatunku. Strach i skoki adrenaliny. Jak na rasową pasjonatkę przystało mam kilku ulubionych autorów piszących kryminalne historie. Wśród nich jest Erica Spindler. Choć ma ona na swym koncie wiele powieści, sama po raz pierwszy zetknęłam się z jej twórczością zaledwie rok temu. Sięgnęłam wówczas po "Ukarać zbrodnię". To, co wówczas zaserwowała mi autorka, wystarczyło, bym zechciała sięgnąć po kolejne jej dzieła. Następne w kolejce były "Naśladowca" oraz "Stan zagrożenia", a ja już wiedziałam, że Erica Spindler znaleźć się musi w nielicznym gronie moich ulubionych pisarzy powieści kryminalnych. Na dzień dzisiejszy śmiało mogę rzec, że każdą jej kolejną książkę biorę w ciemno. Dlatego też, kiedy pojawiła się okazja przeczytania "Wyścigu ze śmiercią" w ogóle się nie zastanawiałam, czy warto to zrobić. Do tej pory autorka mnie nie zawiodła, więc byłam pewna, że i tym razem tak się nie stanie. Główną bohaterką powieści jest Elizabeth Ames, specjalistka w dziedzinie niesienia pomocy innym, zwłaszcza w rozwiązywaniu problemów w rodzinie. Niestety ostatni okres w jej życiu nie był zbyt udany. Rozwiodła się z mężem, który okazał się być wierutnym kłamcą zdradzającym swą żonę na prawo i lewo, o czym nie zapomniał pochwalić się swej "ukochanej" ze szczegółami na odchodnym. Umarła również bliska jej sercu osoba. A jakby jeszcze tego było mało, nie udało jej się uratować młodej dziewczyny, jednej ze swych podopiecznych, która targnęła się na swoje życie. Nic więc dziwnego, że Liz przeżyła załamanie nerwowe. Chyba każdego nadmiar tylu nieszczęść by podłamał i z pewnością nie każdy potrafiłby się z nich podnieść. Kiedy powoli udaje jej się odzyskiwać wewnętrzny spokój, dostaje wiadomość, która na nowo przewraca jej życie do góry nogami. Jej siostra Rachel, pastor w Kościele Rajskiej Wspólnoty Chrześcijańskiej na Key West, nagle zniknęła. Miejscowa policja, z racji tego, że nie znaleziono ciała, przekonana jest, że najwyraźniej musiała przeżyć jakieś załamanie nerwowe i w tajemnicy przed wszystkimi wyjechała. Jednak do Elizabeth takie wyjaśnienia zupełnie nie trafiają. Zna swoją siostrę i wie, że co by się nie działo z pewnością nie zniknęła by bez słowa. Jest przekonana, że coś musiało się jej stać. Zanim Rachel przepadła bez śladu zadzwoniła do siostry i zostawiła jej niepokojącą wiadomość na sekretarce, z której jasno wynikało, że na coś natrafiła, bardzo poważnego, co miało związek z jakąś tajemniczą grupą działającą na Key West. I bała się... była śmiertelnie przerażona. Dlatego też Liz postanawia przeprowadzić się na Florydę, by zająć się wyjaśnieniem tej sprawy na własną rękę. Już wkrótce przekona się, że Key West to przedsionek prawdziwego piekła... Elizabeth Ames to kobieta po przejściach, ze sporym życiowym bagażem. Mimo wielu własnych problemów, poświęca mnóstwo sił na niesienie pomocy tym, którzy tego potrzebują. Cechuje ją determinacja i upór w dążeniu do celu. Nie spocznie dopóki nie doprowadzi do rozwiązania sprawy, którą się zajmuje. Doskonale to widać podczas próby wyjaśnienia tajemniczego zaginięcia jej siostry. Mimo tego, że kobiety poróżniły się jakiś czas temu, Liz nie odpuści, póki nie odnajdzie siostry. Niestety miejscowa policja z porucznikiem Valentine'm Lopezem na czele zupełnie ignoruje jej podejrzenia, więc nie ma co liczyć na ich pomoc. Poza tym przedstawiciele prawa muszą zająć się sprawą zamordowanej młodej dziewczyny, której ciało znalezione zostało na terenie należącym do miejscowego kościoła. Liz podejrzewa, że śmierć nastolatki może się łączyć ze zniknięciem Rachel. Czy ma rację? Czy wśród tubylców znajdzie się ktoś, kto jej uwierzy i zechce pomóc? Erica Spindler pisze lekko, w niewymuszony sposób, dzięki czemu jej książki czyta się z nieskrywaną przyjemnością. Do tego potrafi odpowiednio stopniować napięcie, dzięki czemu uwaga Czytelnika przez cały czas skupiona jest na tym, co się dzieje w powieści. Doskonale przedstawia swoich bohaterów. Nie są nijacy, bezpłciowi, ginący w eterze. Każdy z nich posiada zespół cech, który ich wyróżnia na tle innych postaci. Autorka snuje swą opowieść w taki sposób, że trudno przewidzieć jej zakończenie. A to akurat sobie najbardziej cenię. Nienawidzę, kiedy z miejsca wiadomo, co i dlaczego się stało. O wiele przyjemniej jest krok po kroku odkrywać prawdę, na co właśnie pozwala Czytelnikom Erica Spindler. To już czwarta powieść pisarki, którą miałam okazję czytać i która jak jej poprzedniczki mnie nie zawiodła. Fanów twórczości autorki nie muszę namawiać do sięgnięcia po tę książkę. Zachęcam jednak wszystkich pozostałych, którzy tak jak ja lubią sięgać po kryminały, aby zdecydowali się na lekturę "Wyścigu ze śmiercią". Książka się Wam spodoba, jeszcze mi podziękujecie. Moja ocena: 5/6 http://magicznyswiatksiazki.pl/wyscig-ze-smiercia-erica-spindler-recenzja-493/
Avatar użytkownika - Sebastian34
Sebastian34
Przeczytane:2019-08-15, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Wyścig ze śmiercią" to pierwsza powieść Eric'i Spindler, którą przeczytałem, i tak mi się ona spodobała, że mogę tą książke polecić każdemu. I jeśli nadaży mi się okazja to przeczytam więcej książek tejże pisarki. Książkę tą wypozyczyłem z biblioteki i mam nadzięję, że będzie w niej wiecej książek Eric'i. To tyle.

Avatar użytkownika - anikirax
Przeczytane:2014-09-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Zakazany owoc
Erica Spindler0
Okładka ksiązki - Zakazany owoc

Historia grzechu w dusznej scenerii Nowego Orleanu: zakazane namiętności, grzech pierworodny i odkupienie. Losy trzech kobiet... Lily Pierron: właścicielka...

Dotyk strachu
Erica Spindler0
Okładka ksiązki - Dotyk strachu

Dwadzieścia trzy lata temu Anna North przeżyła koszmar. Szaleniec, który ją uprowadził, przesłał żądanie okupu z… obciętym palcem. Wtedy całe Hollywood...