Działający w zmowie księgarz i bibliotekarz kradli rzadkie egzemplarze książek. Straty na 8 milionów dolarów 

Data: 2020-06-29 15:20:25 Autor: pobarski

Zorganizowana grupa przestępcza sprzedająca wartościowe białe kruki? Na gorącym uczynku przyłapani zostali księgarz i bibliotekarz, którzy dokonywali kradzieży i odsprzedawali unikatowe książki na wtórnym rynku.

Obrazek w treści 

Bibliotekarz, który od lat pracował na samodzielnym stanowisku, zajmując się opieką nad historycznymi zbiorami jednej z bibliotek, współpracował z lokalnym księgarzem i wspólnie sprzedawali kradzione z biblioteki białe kruki. Sytuacja miała miejsce w Carnegie Library of Pittsburgh, publicznej bibliotece w mieście Pittsburgh w Pensylwanii (USA). 

Czytaj także: Kradzież książek w Kielcach. Grozi mu do 5 lat więzienia 

Jak się okazuje, bibliotekarz-archiwista, Greg Priore od roku 1992 kraść miał ze zbiorów biblioteki unikatowe starodruki, którymi miał zajmować się w ramach swoich obowiązków zawodowych. Białe kruki literatury, ale także stare mapy i listy, należały do dziedzictwa kraju i przechowywane były w specjalnie zabezpieczonym, osobnym pokoju muzealniczym, nad którym pieczę sprawował Priore. Mężczyzna ukraść miał ponad 300 wartościowych publikacji, które następnie przekazywał księgarzowi, Johnowi Schulmanowi. Księgarz sprzedawał książki i publikacje w antykwariacie swoim zamożnym klientom. 

Proceder trwał ponad 15 lat i nikt nie dowiedziałby się o całej sprawie, gdyby nie kontrola  związana z ubezpieczeniem książek. Nadużycia zauważono w 2017 r., wówczas dodatkowi pracownicy mieli ocenić księgozbiór i wpisać książki do listy ubezpieczalni – jednak zauważono 320 braków. Wszczęto dochodzenie, które ujawniło, że jedynie kilku pracowników biblioteki miało zarówno możliwości kradzieży, jak i świadomość, jak wartościowe dokumenty przechowywane były w sekcji muzealnej. 

Czytaj także: Ukradła prawie 150 książek na Targach Książki w Krakowie! 

Finalnie zarzuty postawiono Gregowi Priore oraz Johnowi Schulmanowi, którzy przyznali się do winy. Biblioteka wyceniła swoje straty na ponad 8 milionów dolarów. Wśród skradzionych tytułów znalazło się pierwsze wydanie Philosophiae Naturalis Principia Isaaca Newtona (1687 r.) oraz 400-letnia Biblia (odnaleziona później w holenderskim muzeum). Na swoje usprawiedliwienie bibliotekarz przyznał, że oddał zbiorom całe swoje życie, a do kradzieży zachęcił go księgarz, zgarniając większy procent ze sprzedaży. 

W tym roku ruszył proces złodziei rzadkich książek. Sąd zadecydował, by skazać bibliotekarza na karę 3 lat ograniczenia wolności w postaci aresztu domowego, a księgarza na karę 4 lat ograniczenia wolności w postaci aresztu domowego oraz wieloletnią kuratelę, w czasie której mężczyźni nie będą mogli popełnić żadnego innego przestępstwa.

Czytaj także: Ukradł książki, by… zapłacić za leczenie swojego psa

Z wyrokiem nie zgadza się jednak prokuratura, która będzie chciała zwrócić sprawę do ponownego rozpatrzenia, by skazać mężczyzn na karę pozbawienia wolności w postaci tradycyjnego aresztu. Zdaniem prokuratury, wieloletnia kradzież i utrata przez bibliotekę zabytkowych książek należy do jednego z najpoważniejszych przestępstw. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.