Kradzież książek w Kielcach. Grozi mu do 5 lat więzienia

Data: 2019-08-13 09:59:00 Autor: pobarski

Książki potrafią odmienić ludzkie życie. Przekonał się o tym zapalony pasjonat publikacji naukowych, który regularnie okradał jedną z księgarń w Kielcach. Podczas ostatniej kradzieży wpadł jednak w ręce policji.

Policja

Książki w Polsce nie są najtańszym dobrem kultury, zwłaszcza tytuły będące publikacjami naukowymi. Nie wszystkich stać na zakup książek, a w bibliotekach niejednokrotnie brakuje najnowszych nowości wydawniczych. Pewien „czytelnik” z Kielc wybrał niezbyt prawą drogę na pozyskanie książek.

Czytaj także: Pisarze z listem otwartym do premiera. Mają dość piractwa e-booków

Od pewnego czasu z jednej z księgarń w Kielcach wykradano książki. Nie były to byle jakie tytuły, a publikacje naukowe, które z reguły kosztują zdecydowanie więcej niż beletrystyka. Złodziej pojawiał się w książnicy kilkukrotnie, a właściciel księgarni oszacował starty na łącznie około 3 tysiące złotych!

Do tej pory sprawca kradzieży był nieuchwytny, wszak mieszając się w tłum klientów, umykał z widoku sprzedawców, zwyczajnie wychodząc z tytułami pod pachą. Niestety, podczas jego ostatniej wizyty los nie uśmiechnął się do niego i przyłapano go na gorącym uczynku.

Sprawcą kradzieży okazał się 33-letni mężczyzna, który tym razem próbował ukraść kilka książek o łącznej wartości wynoszącej 500 złotych. O sprawie poinformowała policja i lokalne media.

Kielczanin nie kradł szczególnych pozycji, a to, co wpadło mu w ręce. Można domyślać się, że miał nadzieję na dalszą sprzedaż skradzionych tytułów i spieniężenie łupów.

Czytaj także: Ukradła książkę, teraz szuka jej policja

To nie jedyna kradzież książek w Polsce w ostatnim czasie. Miesiąc temu pisaliśmy o sprawie kobiety, która w sklepiku muzeum również ukradła dość drogi tytuł – o wartości 600 zł! Wówczas potencjalną złodziejkę warszawska policja poszukiwała za pomocą Internetu. Poszukuje zresztą nadal, bowiem kobiety nie udało się jeszcze odnaleźć.

Czytaj także: Ukradła prawie 150 książek na Targach Książki w Krakowie!

W zeszłym roku w czasie Targów Książki w Krakowie złapano kobietę, która ukradła lub wyłudziła ponad 140 książek, podając się za dziennikarkę. Łączna wartość wszystkich skradzionych przedmiotów w czasie targów została wyceniona na kwotę w wysokości 10 tysięcy złotych!

Biorąc pod uwagę umyślność kradzieży przez Kielczanina i fakt, że księgarnia na kradzieży straciła ponad 3 tysiące złotych, można przypuszczać, że mężczyźnie postawione zostaną zarzuty kradzieży na podstawie art. 278 § 1 kodeksu karnego. Oznacza to, że za swoje czyny grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Pokaż wszystkie recenzje