Ujawniono krótką listę Nagrody Bookera 2021

Data: 2021-09-16 08:39:21 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Znana jest już krótka lista z tytułami, które trafiły do finału tegorocznego Bookera. Spośród wszystkich książek nominowanych do nagrody, żadna dotychczas nie ukazała się w polskim przekładzie. 

Obrazek w treściFot. thebookerprizes.com

W ostatnią środę opublikowano tzw. krótką listę Bookera, czyli zestawienie sześciu książek, które trafiły do finału tegorocznej edycji prestiżowej nagrody. Żadna z książek z krótkiej listy nie jest dostępna w języku polskim, choć ta sytuacja niebawem się zmieni. 

Booker 2021 – nominowani w krótkiej liście

Kto trafił do finału tegorocznej nagrody Bookera? Na krótkiej liście znaleźli się: 

  • Anduk Arudpragasam za powieść A Passage North 
  • Damon Galgut za powieść The Promise 
  • Patricia Lockwood za powieść No One is Talking About This 
  • Nadifa Mohamed za powieść The Fortune Men 
  • Richard Powers za powieść Bewilderment 
  • Maggie Shipstead za powieść Great Circle 

W jury znaleźli się Maya Jasanoff (historyczka, przewodniczą jury), Horatia Harrod (pisarka, redaktorka), Natascha McElhone (aktorka), Chigozie Obioma (pisarz i profesor),  Rowan Williams (pisarz, arcybiskup Canterbury).

Booker 2021 – które książki wydane zostały po polsku?

Spośród wszystkich finalistów, którzy trafili na krótką listę Bookera 2021, polscy czytelnicy kojarzyć mogą zwłaszcza Richarda Powersa, którego powieść Listowieść w tym roku ukazała się w polskim przekładzie autorstwa Michała Kłobukowskiego. Bewilderment to najnowsza powieść autora, który w swoim dorobku ma trzynaście publikacji. Powers dwukrotnie trafił do finału Nagrody Pulitzera, ostatecznie otrzymując ją w 2019 roku.

Czytelnicy niebawem poznać będą mogli także nominowaną do Bookera powieść Great Circle, do której prawa wykupiło Wydawnictwo Znak. Powieść Maggie Shipstead skupia się na przedstawieniu historii dwóch kobiet – pierwsza z nich, Marian, żyje na początku XX wieku i staje się pierwszą w Ameryce kobietą-pilotką. Z kolei druga jest młodą aktorką, która wiek później wciela się w Marian w filmie biograficznym.

Booker 2021 – kiedy wyniki? 

Spośród wyłonionych tytułów, tylko jeden z nich ma szansę na wygraną. Zwycięzcę poznamy w czasie uroczystej gali 3 listopada 2021 roku.

Lista sześciu książek wybrana została spośród trzynastu, które początkowo trafiły na długą listę. Książki nominowane do Nagrody Bookera musiały spełnić kilka warunków. Przede wszystkim biorące udział w konkursie tytuły muszą być fikcją literacką, a ich wydanie data wydania musi mieć miejsce między październikiem 2020 roku a wrześniem 2021 roku. Powieści muszą być także wydane w języku angielskim. 

Może zainteresować cię także...

Laureat Nagrody Bookera otrzymuje nagrodę finansową w postaci 50 tys. funtów, co w przeliczeniu na złotówki daje nagrodę w postaci ok. 270 tysięcy. Booker Prize wspierany obecnie jest przez organizację Crankstart.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Listowieść
Richard Powers0
Okładka książki - Listowieść

To ekologiczny epos o drzewach i ludziach, którzy je rozumieją. Dziewięć powiązanych ze sobą historii pozwala inaczej spojrzeć na świat i wciąga...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy