Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2024

Data: 2024-08-30 21:33:22 | aktualizacja: 2024-08-30 21:33:13 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Jak co roku w sierpniu odbyła się gala rozdania Nagrody Literackiej Gdynia. Prestiżowe wyróżnienia zostały przyznane twórcom w piątek 30 sierpnia. Kto zwyciężył?

Nagrody Gdyniafot. materiały prasowe 

30 sierpnia 2024 roku dokładnie o godzinie 19:00 w Teatrze Muzycznym rozpoczęła się uroczysta gala, podczas której padły nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Literackiej Gdynia. Twórcy byli nominowani w kategoriach: esej, poezja, proza oraz przekład.

Nagroda Literacka Gdynia 2024 – uroczysta gala

W tym roku odbyła się 19. Gala rozdania Nagrody Literackiej Gdynia. Do nagrody nominowanych było dwudziestu twórców, jednak tylko czworo z nich mogło zdobyć Literackie Kostki oraz nagrodę pieniężną.

Nagrody zostają przyznane najlepszym książkom napisanym, lub przetłumaczonym, przez żyjących polskich autorów i autorki, które zostały wydane przez cały rok poprzedzający galę. Jak co roku nagród mogliśmy spodziewać się w czterech kategoriach takich jak: esej, poezja, proza oraz przekład na język polski. 

Poniżej możecie obejrzeć cały zapis uroczystej gali odbywającej się w Teatrze Muzycznym w Gdyni:

Nagroda Literacka Gdynia 2024 – zwycięzcy

Na przestrzeni lat wielu wybitnych twórców zostało uhonorowanych Nagroda Literacką Gdynia. Byli to między innymi: Marcin Świetlicki, Andrzej Stasiuk, Ewa Lipska, Stefan Chwin, Dorota Kotas, Zyta Rudzka, czy Paweł Sołtys. Sprawdźcie, komu w tym roku Kapituła przyznała zaszczytną nagrodę!

Kategoria esej – zwyciężczyni: Marta Baron-Milian

Tegoroczna nagroda w kategorii esej została przyznana Marcie Baron-Milian za publikację Neofuturzy i futuryści. Kryptohistorie polskiej awangardy. Książka, będąca równocześnie rozprawą habilitacyjną, została wydana przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Autorka jest naukowczynią w dziedzinie literatury i kulturoznawstwa. Na co dzień pracuje w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. O publikacji czytamy:

Jej tematem są początki polskiej awangardy literackiej i futuryzmu, reinterpretowane przez pryzmat trzech głównych bohaterów monografii: Jerzego Jankowskiego, Anatola Sterna i Aleksandra Wata.

Kategoria poezja – zwycięzca: Wojciech Kopeć

W kategorii poezja laureatem został poeta, ale też redaktor i krytyk – Wojciech Kopeć za swoją książkę poetycką Jest taki konik. Publikacja została opublikowana przez Wydawnictwo papierwdole. 

Zbiór ten został doceniony przez Kapitułę za: 

szaloną jazdę, galopadę przez tradycje, rejestry, nawiązania i krajobrazy, do aktywnego rozmontowywania przyciasnej tożsamości przez nieustanne porzucanie jej w biegu

Kategoria proza – zwycięzca: Grzegorz Bogdał

Laureatem w kategorii proza został Grzegorz Bogdał za zbiór opowiadań zatytułowany Idzie tu wielki chłopak. Pisarz już drugi raz otrzymał nominację do nagrody, tym razem udało mu się zwyciężyć! Jego publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarnego i porusza wiele istotnych wątków. Opisuje ona życia bohaterów, których losy diametralnie się różnią. Wszystkich łączy pewien apokaliptyczny duch, jakaś zapowiedź nieuchronnego. Autor kreuje groteskowy świat i miesza go z brutalną rzeczywistością.

Grzegorz Bogdał otrzymał wyróżnienie od Kapituły za:

olśniewająco nienarcystyczną kontemplację nad męskością w różnych fazach życia bohaterów. Za tom opowieści z życia wziętych, gdzie mało co ważnego się dzieje. I właśnie ta nieważność, nieważkość wszystkiego zalewa lepkim klajstrem niepowtarzalne żywoty bohaterów

Kategoria przekład – zwyciężczyni: Iwona Zimnicka

W kategorii przekład na język polski nagrodę zdobyła Iwona Zimnicka za przetłumaczenie norweskiej powieści Drugie imię. Książka została napisana przez ubiegłorocznego laureata literackiej nagrody Nobla – Jona Fossego. Tłumaczka ma na swoim koncie wiele wybitnych przekładów zarówno z języka duńskiego, jak i norweskiego. 

Kapituła tłumaczy, że nagroda przypadła:

książce skrajnie surowej, dojmującej, pełnej ubóstwa czy po prostu biedy. Książce pytającej o sprawy fundamentalne: grzech, piękno i ludzki los. Książce, która jest wielką i zarazem małą podróżą – geograficzną i egzystencjalną. Książce, którą cytować moglibyśmy bez przerwy.

Przeczytaj także:


Tagi: literatura, aktualności literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Idzie tu wielki chłopak
Grzegorz Bogdał0
Okładka książki - Idzie tu wielki chłopak

Najmniejszy kucyk na świecie, mężczyzna w przebraniu wiewiórki, umierająca ciotka, rezolutna kapucynka. Bohaterów u Bogdała jest wielu i choć ich losy...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Pokaż wszystkie recenzje