Renata Lis w Poznaniu!

Data: 2012-03-17 16:47:58 Autor: Sławomir Krempa
News - Renata Lis w Poznaniu!

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z Renatą Lis, autorką książki Ręka Flauberta. Poprowadzą je wspólnie Katarzyna Kuczyńska-Koschany oraz Piotr Śniedziewski.
 
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 20 marca, godz. 15.15, w Collegium Maius, Sala Kuraszkiewicza, ul. Fredry 10 w Poznaniu
 
Ręka Flauberta to książka o mężczyźnie, który urodził się w Normandii w roku 1821 i po pewnym czasie, w tajemniczych okolicznościach, zajął się rzemiosłem skrajnie niebezpiecznym i trudnym: został pisarzem. Korzystając z listów i dzienników Flauberta (w ogromnej większości niewydanych po polsku), a także z najnowszych ustaleń jego francuskich biografów i własnych podróży, autorka prowadzi nas przez meandry jego losu: przez jego śmierci, miłości, miejsca, książki. Z jej opowieści wyłania się poruszający, współczesny portret pisarza na tle końca świata – zarówno własnego świata Flauberta, jak nowoczesnego świata cywilizacji europejskiej. Portret ten kreśli literaturoznawczyni, która odrzuca akademickie rygory na rzecz lektury zdeprofesjonalizowanej i dzikiej, niezainteresowanej wpisywaniem literatury w kontekst modnych pojęć, pytającej za to bez najmniejszego skrępowania o życi e pisarza i jego związki z dziełem. Autorka patrzy przy tym na Flauberta z unikalnej perspektywy urodzonej ćwierć wieku po wojnie mieszkanki Europy Wschodniej, której z przyczyn historycznych i egzystencjalnych bliżej jest do Moskwy niż do Paryża i która nie ulega pokusie frankofilii, niekiedy zwracając się nawet przeciw Francji i Francuzom, choć nie przeciw Flaubertowi. Ręka Flauberta – wielowarstwowa i znakomicie napisana – przynosi też odpowiedzi na szereg szczegółowych pytań: kto naprawdę powiedział „Pani Bovary to ja”; czy Flaubert wierzył w Boga; na czym polega oryginalność jego stylu; czy to prawda, że ryczał jak niedźwiedź; jak wyglądało jego spotkanie z egipską kurtyzaną Kucziuk-Hanem; dlaczego chciał zostać Rosjaninem; czy miłością jego życia była angielska guwernantka i dlaczego twierdził, że nie ma żadnej biografii.
 
Ręka Flauberta została uznana Warszawską Premierą Literacką października 2011.
 
Jedna z siedmiu najlepszych nowości kwartału w Polsce według kwartalnika "Książki. Magazyn do Czytania".
 
"Książka Lata 2011" według Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych.
 
Dziennikarze Wirtualnej Polski uznali Rękę Flauberta za jedną ze 100 najlepszych i najważniejszych książek 2011 roku.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.