Wrocław został kolejnym Miastem Literatury UNESCO!

Data: 2019-11-03 15:10:15 Autor: Patryk Obarski

Wrocław jako drugie miasto w Polsce otrzymało wyjątkowy tytuł. Obok Krakowa, będzie to teraz Miasto Literatury UNESCO.

WroclawFot.: Rafal Komorowski / mat. prasowe Wrocławskiego Domu Literatury

Dopiero niedawno dowiedzieliśmy się o tym, że polska pisarka Olga Tokarczuk została nagrodzona Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, tymczasem z każdym kolejnym tygodniem pojawiają się kolejne świetnie wiadomości.

Kilka dni temu w Krakowie zasadzono las Prawiek – w podziękowaniu za twórczość polskiej noblistki i dla uczczenia jej sukcesu krakowianie (i nie tylko) zasadzili łącznie 25 tysięcy drzew na obszarze 5 hektarów. W tym czasie Ślązacy pisali do Tokarczuk listy z gratulacjami dzięki akcji Biblioteki Śląskiej. Co stało się tym razem?

Czytaj także: Graham Masterton w więzieniu! Organizuje tam konkurs literacki

W środę Wrocławiowi, stolicy Dolnego Śląska, przyznano tytuł Miasta Literatury UNESCO. Od tego momentu miejscowość ta, obok Krakowa, będzie stanowiła jedno z najważniejszych literackich miejsc w Polsce.

Miasto Literatury UNESCO to tytuł, który do tej pory zarezerwowany był jedynie dla Krakowa. Teraz nieco się to zmieniło. Miasta Literatury jednocześnie należą do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, które wspierają siedem dziedzin kreatywności: literaturę, film, muzykę, rzemiosło i sztukę ludową, wzornictwo, gastronomię i sztukę mediów. Wraz z Krakowem i Wrocławiem do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO należy 65 innych miast z całego świata. Miastami Literatury są m.in. Bejrut (Liban), Exeter (Wielka Brytania), Kuhmo (Finlandia), Lahaur (Pakistan), Leeuwarden (Holandia), Nankin (Chiny) czy Odessa (Ukraina).

Co sprawiło, że właśnie Wrocław otrzymał ten wyjątkowy tytuł? Jako uzasadnienie decyzji przyjęcia Wrocławia i kilku innych ośrodków do Sieci Miast Kreatywnych, dyrektorka generalna UNESCO Audrey Azoulay powiedziała, że są „to miasta, które traktują kulturę nie jako dodatek do swojej strategii, lecz jako jej filar. Sprzyja to politycznym i społecznym innowacjom, a także jest niezwykle ważne dla rozwoju młodego pokolenia”.

Czytaj także: Olga Tokarczuk powołuje fundację. Będzie wspierać pisarzy i walczyć z ksenofobią i nacjonalizmem

Miasta Kreatywne w ramach swojej prowadzonej działalności aktywizują społeczność na poziomie lokalnym i krajowym, tworząc projekty związane z otrzymanym tytułem. Oprócz Miast Literatury, w Polsce wyróżniamy także Miasto Filmu (Łódź) oraz Miasto Muzyki (Katowice).

Z Wrocławiem związana jest także Olga Tokarczuk.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.