Buszujący w zbożu

W skrócie - opis kilku dni z życia młodego chłopaka - ostatnie chwile w (kolejnej niezaliczonej) szkole aż po jego powrót do domu. Narracja jest pierwszosobowa, Holden, główny bohater, zwraca się bezpośrednio do czytelnika jako odbiorcy swojej opowieści. Przygody, jakie przeżył, włócząc się po Nowym Jorku, nie są bardzo ciekawe, ale Holden to bystry chłopak i, pomimo ogólnej niechęci do nauki, dobry z angielskiego, więc te zwyczajne przeżycia i spostrzeżenia opatrzone są niezwyczajnym komentarzem i refleksją. W trakcie opowieści widzimy jak Holden, bardzo dobry i wrażliwy, ale również marudny i chwiejny emocjonalnie chłopak (słowo "nienawidzę" pada z jego ust wyjątkowo często), dojrzewa i na końcu w pewnym sensie przemienia się przyznając poniekąd rację swojemu byłemu nauczycielowi, że w rzeczywistości jest "typem intelektualisty". Główny bohater i podejmowane (lub nie podejmowane) przez niego decyzje momentami irytują, ale książkę polecam przede wszystkim nie ze względu na fabułę, ale przemyślenia, nad którymi warto się zatrzymać.

Informacje dodatkowe o Buszujący w zbożu:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011-02-02
ISBN: 978-83-7359-555-2
Tytuł oryginału: The Catcher in the Rye
Tłumaczenie: Skibniewska Maria
Dodał/a opinię: Mamalea

Zobacz opinie o książce Buszujący w zbożu

Kup książkę Buszujący w zbożu