Fakty i mity genetyki nowotworów

Współpraca barterowa z wydawnictwem Filia Na Faktach.

Autorka rozpoczyna książkę wyznaniem, że uwielbia nowotwory. Chyba lepiej porozmawiać z lekarzem, którego interesuje to, czym się zajmuje, niż z takim, który chowa się w kącie albo załamuje ręce? Po lekturze uwierzycie, że ciężko się jej dziwić. Ci mali bioterroryści są przerażający i fascynujący jednocześnie.

Komórki nowotworowe mogą wszystko - rozkazywać, hamować, mutować, adaptować się, ukrywać, atakować. Naukowcy wciąż nie wiedzą o nich wszystkiego, więc jak w takim wypadku skutecznie leczyć pacjenta? Co wywołuje "wilka z lasu" i czy mamy na to jakiś wpływ? Czy lepsza jest medycyna personalizowana czy podążanie za utartymi schematami leczenia?

Miałam nosa, że to będzie wciągająca lektura i nie pomyliłam się. Nie ma się co bać ciężkiej treści, książka jest napisana prostym językiem. Myślę, że każdy z chętnych czytelników byłby w stanie ją zrozumieć, nawet ci, którzy już zdążyli zapomnieć, co się działo na lekcjach biologii. Autorka za każdym razem starała się znaleźć odpowiednie metafory, aby trudne pojęcia wyjaśnić jak najprościej.

Materiał jest uporządkowany, przytaczane przykłady ciekawe, niektóre tytuły rozdziałów podane z przymrużeniem oka ("Suplementy diety, pseudomedycyna i rewelacje z internetu", "Gdy coś idzie nie tak - nawrót choroby", "Diagnostyka genomowa - to nie bułka z masłem"). Zwyczajnie dobrze się to czyta i można dowiedzieć się mnóstwa nowych rzeczy.

Polecam absolutnie każdemu. Jeśli temat jest dla ciebie za ciężki, dawkuj sobie regularnie małe rozdziały. Co drugi lub trzeci z nas prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się ze swoim własnym nowotworem, więc chyba warto poznać i zrozumieć wroga jak najlepiej?

Informacje dodatkowe o Fakty i mity genetyki nowotworów:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: mysilicielka

Tagi: Biografie i literatura faktu

Zobacz opinie o książce Fakty i mity genetyki nowotworów

Kup książkę Fakty i mity genetyki nowotworów

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;