Gdy umarli mówią. Spektakularne przypadki medycyny sądowej

Z czym Wam kojarzą się książki z przypadkami medycznymi? Moje pierwsze skojarzenie to z bełkotem medycznym, którym totalnie nie rozumiem i nie jestem w stanie rozszyfrować. Mam dla Was świetną propozycję, po skończeniu której będziecie domagać się więcej, a te kilkanaście stron to będzie dla Was zdecydowanie za mało.
Czy można napisać książkę medyczną zrozumiałym dla wszystkich językiem? Oczywiście, że tak i tego dokonał właśnie autor, który jest patologiem sądowym, na co dzień pracującym w prosektorium. Często współpracuje z policją lub na zlecenie prokuratury sądowej. Do jego obowiązków należy dokonanie oględzin zwłok i odkrycie prawdziwej przyczyny zgonu. Patolog na podstawie śladów na ciele zmarłego i miejsca zdarzenia musi ocenić przyczynę zgonu. Ponoć jest to jedna z najtrudniejszych specjalizacji medycznych.
Autor w tej książce skupił się na najbardziej spektakularnych przypadkach medycznych, jakie zapadły mu w pamięć i w których brał udział. Opisał je w bardzo ciekawy i lekki sposób, nie przynudzał, a wręcz przeciwnie, bo zainteresowanie rosło z każdą czytaną stroną. To właśnie dzięki patologom umarli mają ostatnią szansę na przemówienie po swojej śmierci. Największą grupą nieboszczyków trafiająca na stół sekcyjny są samobójcy, najmniejszy odsetek stanowią morderstwa i zabójstwa. Z kolei od rozpoczęcia lockdownu wiele sekcji zwłok medycy przeprowadzili w mieszkaniach, gdyż ludzie poprzestali chodzić do lekarzy ze strachu przed samą pandemią.
A na koniec dowcip cytowany przez autora:
" Chirurg potrafi wszystko i nie wie niczego. Internista wie wszystko i nie potrafi niczego. Lekarz sądowy wie wszystko i potrafi wszystko, ale jest już za późno."

Informacje dodatkowe o Gdy umarli mówią. Spektakularne przypadki medycyny sądowej:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2022-10-26
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788382520644
Tytuł oryginału: Wenn die Toten sprechen
Dodał/a opinię: Klaudia Hańczuk

Zobacz opinie o książce Gdy umarli mówią. Spektakularne przypadki medycyny sądowej

Kup książkę Gdy umarli mówią. Spektakularne przypadki medycyny sądowej