Okładka książki - Jacek i Agatka

Jacek i Agatka



Tom 8 cyklu Seria z niezapominajką
Ocena: 5 (2 głosów)
opis

"Jacek i Agatka" Wandy Chotomskiej i Adama Kiliana to pierwsza książka o postaciach znanych z dobranocki z lat 60.

Nie oglądałam dobranocki Jacek i Agatka, bo wychowałam się znacznie później. Była to pierwsza polska dobranocka, wymyślona przez Wandę Chotomską i stworzona przez Adama Kiliana w latach 60. Telewizja Polska nadawała ją we wtorki, czwartki i soboty po godz. 19. Choć obraz na ekranach był czarno-biały, to dla dzieci była to wspaniała przygoda. Pomyślałam, że czas to nadrobić, dlatego sięgnęłam po książkę "Jacek i Agatka" Wandy Chotomskiej i Adama Kiliana.

"Jacek i Agatka" to pierwsza książka o przygodach dwójki rodzeństwa - brata i siostry. Jacek to ciekawski rozrabiaka, który fantazjuje i mówi prawie bez przerwy. Zaś jego starsza siostra Agatka jest grzeczną i rezolutną dziewczynką. Wspominają też panią Zosię, sąsiadkę z bloku, która w dobranocce przychodziła w odwiedziny i odpowiadała na ich pytania.

Jacek i Agatka prowadzą niekończące się dyskusje na przeróżne tematy. Rozmawiają m.in. o kocie w butach, a raczej kaloszach, o wystawie zwierząt, niekoniecznie psów czy kotów, o problemach z wymową czy o dudkach, które mają swoje czubki. Tworzą przy tym zabawne rymowanki, wyróżnione inną czcionką, które bawią i uczą jednocześnie, np.:

W czasie swych wędrówek,
nie niszcz domu mrówek.

Ich wyobraźnia jest nieograniczona, bowiem organizują spektakl o podróżach bociana (teatr walizkowy), opowiadają nową, ulepszoną wersję bajki o Jasiu i Małgosi (po co tak naprawdę chodzą do lasu i jaką rolę odgrywa w tym wszystkim Baba-Jaga?).

Podobało mi się opowiadanie "Las", w którym Jacek i Agatka przestrzegają dzieci przed niewłaściwym zachowaniem  w lesie. To miejsce, w którym żyje wiele zwierząt i rośnie wiele drzew, dlatego należy o nie dbać. Nie wolno głośno się zachowywać, by nie przestraszyć jego mieszkańców, i niszczyć roślin. Co więcej, las dostarcza nam ludziom czyste i świeże powietrze, więc są z niego same korzyści. Przy okazji Jacek i Agatka wymyślają list ptaków do dzieci:

Z radiem nie wchodź w las.
Chcesz muzyki - słuchaj nas.

Każdy rozdział dotyczy innego zagadnienia, w sumie jest ich 9. Wśród nich są m.in. "Karolinka i kłopoty z wymową", "Wystawa zwierząt", "Czarny Piotruś". Książka napisana jest częściowo wierszem, częściowo prozą. Czyta się ją szybko, gdyż jest napisana lekkim i zabawnym językiem. Pozwala spojrzeć na świat oczami dzieci i jest to bardzo ciekawa perspektywa.


Na koniec można dowiedzieć się m.in., jaką rolę w życiu Ewy Chotomskiej, córki Wandy, odegrali Jacek i Agatka. I tak zabawa się zaczęła. I trwała nieprzerwanie do lata 1973 roku. Teksty, podobnie jak wszystko, co mama napisała, powstawała w "norce". Tak nazywaliśmy wnękę w pokoju, gdzie stało mamine łóżko. Tam wieczorami i nocami, kiedy wszyscy już spali, mama "zaglądała do okien pani Zosi i podsłuchiwała, co dzieje się za ścianą".

Warto wspomnieć także o ilustracjach Adama Kiliana, który był twórcą kukiełek. Jak sam wspominał w 2015 roku: Jacek i Agatka były to dwie toczone z drewna bukowego kulki. Każda miała około ośmiu centymetrów średnicy. Buzie miały malowane. Ich wyraz twarzy był zawsze optymistyczny – lekki uśmiech, tak jak większość moich pozytywnych postaci scenicznych. Bohaterowie tych dowcipnych miniatur, dobranocek telewizyjnych Wandy Chotomskiej, myślą i mówią jak dzieci. Ta prosta forma wydała mi się adekwatna to tekstu scenariusza. Dzięki jego rysunkom książka ma wartość kolekcjonerską.

Seria z niezapominajką to klasyczne, ponadczasowe i przede wszystkim mądre książki polskich pisarzy, na których wychowały się pokolenia Polaków. Nazwa serii nie jest przypadkowa, bowiem książki, które się w niej ukażą przywołają rodzicom i dziadkom najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, a dzieciom przedstawią nowych bohaterów – przyjaciół na całe życie.

Informacje dodatkowe o Jacek i Agatka:

Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2018-05-23
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 3-5 lat
ISBN: 9788328053670
Liczba stron: 96
Język oryginału: polski
Ilustracje:Adam Kilian
Dodał/a opinię: Noelka

więcej
Zobacz opinie o książce Jacek i Agatka

Kup książkę Jacek i Agatka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy