Nekrosytuacje. Perełki z życia grabarza

Choćbyś miał złota skrzynie, śmierci się nie wywiniesz

Jest to chyba jedyny zawód, który wzbudza tak upiorne skojarzenia i głębokie emocje. Zawód grabarza to jak się okazuje kolejna profesja, którą ktoś jednak wykonuje. Kim są ci pracownicy z zakładów pogrzebowych? Dlaczego to właśnie oni się tym zajmują? Czy to łatwe, trudne? Na czym polegają obowiązki grabarza?

W tej książce zebrane zostały anegdoty z życia grabarza. Są to dłuższe i krótkie opowiadania z codzienności człowieka wykonującego ten zawód. Jest też kilka bardzo, bardzo króciutkich komentarzy, dykteryjek lub ciekawostek ubranych w ładne ramki, które mnie osobiście co prawda skojarzyły się z nekrologiem, ale ponieważ cała książka utrzymana jest w pozytywnym, nawet zabawnym tonie, to pozwalam sobie na właśnie taką uwagę.

Sytuacje są wszelakiego rodzaju, poczynając od tych bardzo zabawnych, żeby nie powiedzieć śmiesznych czy komicznych, poprzez takie sobie obyczajowe zdarzenia, niektóre z większym bądź mniejszym morałem, aż po te zupełnie tragiczne, gdzie nie ma się ochoty śmiać, gdyż są zwyczajnie smutne. Sporo również zaskakujących sytuacji, w których pojawia się albo lekkie zdziwienie na to, o czym czytamy albo też wzruszające, które powodują lekki uśmiech i westchnienie.

Książka jest dobrą pozycją, gdyż jak żadna inna nie przybliża tak ponurej tematyki. Wydarzenia wzięte z życia grabarzy są autentycznymi i w jakiś sposób niosą takie przesłanie, że tak to się może skończyć. To? Sytuacji opisanych jest tak wiele, że nie sposób przytoczyć tę najtrafniejszą, najważniejszą czy najistotniejszą. Każda z historyjek była na swój sposób ważna. Nie dlatego że jej finał był tragiczny. Kilka anegdot dotyczy zawodu grabarza, ale nie w bezpośredni sposób. Te mi się najlepiej czytało, bo były takie, jakby często spotykane i nie w kontekście umierania, ale w zwykłej codzienności.

Warto mieć odrobinę dystansu podczas tej lektury, która do najłatwiejszych i najlżejszych nie należy, bo tragizm sytuacji opisany był niejednokrotnie bardzo dobitnie i potrafił wstrząsnąć czytelnikiem, mną. Nikt inny nie jest w stanie opowiedzieć, jak konkretnie wygląda sytuacja, gdy do roboty zabiera się grabarz. Tutaj mamy jasno powiedziane co się robi, jak się zachowuje i jak postępuje w przypadku... zgonu. No i padło. To okropne słowo zgon, ale to o nim przecież cała książka.

Może zachęcającym będzie fakt, że niektóre z losów zebranych w tym katalogu nekrosytuacji mogą posłużyć jako przestroga przed takim czy innym zachowaniem. Cenny jest też wszechobecny czarny humor. No przecież czasami nie da się inaczej w niektórych sytuacjach. Może jednak podrzucę tak ogólnie tematykę niektórych zdarzeń. A więc jest jedna, która dzieje się w supermarkecie. Tam pada okrutne oskarżenie pod adresem grabarza o zabójstwie. Czy faktycznie zabił? Inna ciekawa była o podrywie i o relacjach damsko-męskich. Grabarz też w końcu ma jakieś życie prywatne. Erotyczne uniesienia, jak donosi jedna z historyjek, nie zawsze mają szczęśliwy finał i nie chodzi o szczytowanie. A zwierzęta? Co z nimi? Nie mają prawa do pochówku i obrządku pogrzebowego? Innym razem anegdota dotyczyła paskudnego wyrachowania klienta.

Dobrą stroną jest to, że nie trzeba czytać po kolei. Można na wyrywki otworzyć na którejś stronie i poznać historie z pogranicza życia i śmierci. Przeważnie śmierci. Co więcej, można wyszukać krótszą bądź dłuższą w zależności od zajętości. Jak miałam dosłownie chwilę, to czytałam te króciutkie, w tych rameczkach, ale kolejność, powtarzam, nie gra żadnej roli, gdyż każdy tekst opatrzony jest tytułem, więc można się domyślić, o czym rzecz będzie, a innym razem, gdy znów na niego trafimy, z łatwością przypomnimy sobie jego treść i przejść można do kolejnego.

Polecam jako zbiór ciekawostek zawodowych, dla osób poszukujących w literaturze czegoś więcej niż fikcja literacka i czegoś innego niż klasyczna biografia, bo choć to ta ostatnia tutaj odegrała pierwsze skrzypce, ujęcie tematu było zgoła odmienne.

Informacje dodatkowe o Nekrosytuacje. Perełki z życia grabarza :

Wydawnictwo: Publicat